Bugünkü
Takvim
  • Ekonomi
  • 15.05.2012 Gazete
ABONE OL

Burada bitmez

TAKVİM, ndaki bilinmeyenleri açıklıyor: İlk teklif önce 4+4'e yükseltilecek 5 aylık gecikme de, 1 puan olarak yansıyacak. Zam daha sonra yüzde 5+5'i bulacak...

Burada bitmez
Milyonlarca ve memur emeklisinin merakla izlediği görüşmelerinde en kritik dönemece girildi. Hükümet kanadı, zam oranlarıyla ilgili ilk teklifini dün sundu. Buna göre; 2012 yılı için yüzde 3+3 zam önerilirken, 2013 yılı için artış teklifi yüzde 2+3 oldu. Sendikalar bu teklife tepki gösterdi; kulislerden ise farklı bilgiler ulaşmaya başladı.

BAKAN AÇIKLADI
Takvim'in edindiği bilgilere göre; bu teklif ilk rakam olarak masaya geldi. Bundan sonraki görüşmeler sırasında teklif önce yüzde 4+4 şeklinde olacak ve 5 aylık gecikme de 1 puan olarak zamma eklenecek. Daha sonra ise zam oranının yüzde 5+5 olarak belirleneceği de gelen bilgiler arasında. Önümüzdeki dönemde toplu sözleşme masasında oranlar üzerinden sıkı pazarlıklar yapılacak. Toplu sözleşme görüşmelerinin dün gerçekleştirilen dördüncü oturumundan sonra Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, memurlara 2012 için yüzde 3+3, 2013 yılı içinse yüzde 2+3 oranında zam teklifinde bulunduklarını söyledi. 21 Mayıs'ta nihai kararı vermeyi hedeflediklerini belirten Bakan Çelik, "Teklifimizde 2012-2014 dönemini kapsayan orta vadeli program ve 2012 yılı bütçesinde öngörülen hedefleri esas aldık" dedi.

ENFLASYON FARKI...

Öte yandan, enflasyon teklifi de masaya geldi. Zam teklifinin ardından enflasyon farkının da verileceği belirtildi. Teklifte, şöyle denildi: "Gerçekleşen enflasyon oranının anılan dönemlerde yapılan artış oranını aşması halinde, gerçekleşen enflasyon oranı ile söz konusu artış arasındaki farkın, söz konusu 6 aylık dönemi izleyen 6 aylık dönemin başından geçerli olacak şekilde kamu görevlilerinin aylık ve ücretlerine enflasyon farkı olarak yansıtılması teklif edilmiştir."

AHMETGÜNDOĞDU: TEKLİFİ YOK SAYIYORUZ
Memur-Sen Başkanı , yapılan zam teklifini kabul etmeyeceklerini belirterek, bugün meydanlara çıkacaklarını söyledi. Gündoğdu, teklifle ilgili olarak, şöyle konuştu: "Buna 'dağ fare doğurdu' demek doğru bir tanım olmaz, dağ fare bile doğurmadı. Bu teklif yok hükmündedir, büyüyen Türkiye'nin büyüklüğüne paralel yeni teklif bekliyorum."

kalan karakter 1000

karadeniz karadeniz

BİTTİ BİLE NE YAPACAKSINIZ Kİ KOCA BİR HİÇ

Aynı Görüşte misiniz?
evet14
hayır0
cevapla 15.05.2012 15:21

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.