Bugünkü
Takvim
  • Ekonomi
  • 16.10.2010 Gazete
ABONE OL

Yeni yılda 70 bin alınacak

2011 için 'kemer sıkma' değil, 'refah' bütçesi hazırlandı. Önümüzdeki yıl vergiler artmayacak, 70 bin yeni işbaşı yapacak, sözleşmeliler aile yardımı alacak

Yeni yılda 70 bin memur alınacak
Türkiye'nin dünyadaki ekonomik krizden büyüyerek çıkması bütçeye de yansıdı. Hükümet bu kez 'kemer sıkma' değil, '' açıkladı. Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, "2010 bütçesi krizden çıkış bütçesi olarak hazırlandı. Şimdi, sürdürülebilir büyümenin devamını sağlayacak, mali dengeleri iyileştirecek bir bütçe hazırladık" dedi.

2011 bütçesinin ayrıntıları şöyle:

ÖDENEKLER ARTACAK
Vergiler artmayacak.
70 bin yeni işbaşı yapacak.
Memura eş için ödenen aile yardımı ödeneği Ocak ve Temmuz'da 20'şer TL artacak.
Sözleşmeli personele aile yardımı ödeneği verilecek.
Terörden zarar görenlerin zararları tazmin edilmeye devam edilecek.
Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Fonu'na aktarılan kaynak yüzde 12.8 artırılacak.
Öğrencilere sağlanan burs ve harç desteği ödenekleri yüzde 22 yükseltilecek.
Yeşil Kartlılar özel hastanelerin acil servis ve yoğun bakım ünitelerinden yararlanacak.

YÜZDE 13.7 ZAM VAR

nın Ocak'ta yüzde 4, Temmuz'da yüzde 4, denge tazminatının da 80 lira artırılması öngörülüyor. Halen bin 300 lira olan aile yardımı dahil en düşük memur maaşı, 2011'de bin 532 liraya çıkacak. Şu an bin 577 lira olan ortalama maaş da bin 793 liraya yükselecek. Böylece ortalama memur maaşı yüzde 13.7 artacak.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.