Bugünkü
Takvim
  • Eğitim
  • 23.07.2019 09:07
  • Son Güncelleme: 23.07.2019 09:07

: ÖSYM YKS üniversite tercihleri nereden, nasıl yapılır? 2019

YKS tercih işlemleri bugün itibarıyla başladı. Üniversite hayali ile uzun süredir hazırlık yapan ve 15-16 Haziran'da katıldıkları sınavın sonucu ile tercih yapacak öğrenciler için tercih işlemlerinin nasıl yapılacağına dair merak edilenler haberimizde derledik. Peki, YKS tercih kılavuzu ile üniversite tercihleri nereden, nasıl yapılır? İşte ...

Üniversite tercihleri nereden, nasıl yapılır?

YKS tercihleri nasıl yapılır? Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) 2019 YKS tercihlerini almaya başladı. Tercih bildiriminde bulunacak öğrenciler heyecan içinde araştırmalarına devam ediyor. Yazımızda, üniversite tercihlerinini nasıl yapılacağına dair merak edilenleri bulabilirsiniz. ÖSYM'nin yayınladığı 2019 YKS tercih kılavuzuna göre gerçekleştirilecek YKS tercihleri nereden, nasıl yapılır? İşte 2019 YÖK Atlas tercih robotu...

YÖK ATLAS YKS TERCİH ROBOTU İÇİN TIKLAYIN

YKS TERCİHLERİ NASIL YAPILIR?

YKS tercihleri 23-29 Temmuz 2019 tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

Adaylar tercih işlemlerini ÖSYM'nin https://ais.osym.gov.tr internet adresi üzerinden gerçekleştirebilecekler.

TERCİH YAPABİLMEK İÇİN TIKLAYIN

Adaylar puanlarını ve mezun oldukları okul türlerini göz önünde tutarak hangi tablolardan tercih yapabileceklerini belirleyeceklerdir. Adaylar, sadece tercih yapabilecekleri tablolardan olmak koşuluyla girmek istedikleri yükseköğretim programlarını saptayacaklar, bu programların kodları ve adları ile bağlı oldukları üniversite ve fakülte/yüksekokul adlarını tercih sırasına göre yazacaklardır. Adayların, yükseköğretim programları arasından tercih yapmaya başlamadan önce, bu Kılavuzdaki tabloların hangilerindeki programlardan tercih yapma haklarının bulunduğunu belirlemeleri gerekir.

Tablo 3'te yer alan ön lisans programlarını, 2019-TYT'de150 ve üzeri puan alanlar tercihleri arasında gösterebileceklerdir.

Tablo 4'teki yükseköğretim programlarını,2019-AYT/YDT'de ilgili puan türünde 180 ve daha fazla puan alan adaylar tercihleri arasında gösterebileceklerdir.

YKS TABAN PUANLARI, KONTENJANLARI VE BAŞARI SIRALAMASI İÇİN TIKLAYINIZ

TABLO 3 ve TABLO 4 İÇİN TIKLAYIN

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.