Bugünkü
Takvim
  • Dünya
  • 16.04.2019 15:03
  • Son Güncelleme: 16.04.2019 15:27

ını 15 yıl önceden mi bildiler?

şehrinin simgelerinden Katedrali'nde dün akşam çıkan ın ardından birçok kullanıcısı "" () filminden bir sahneyi gündeme getirdi. Sosyal medya kullanıcılarının hatırlattığı sahnede Julie Delpy'nin canlandırdığı Céline karakteri "Notre Dame'ın bir gün gideceğini düşünmek zorundasın. Aynı yerde daha önce de başka bir kilise veya katedral vardı" ifadelerini kullanıyor. Öte yandan yangınla ilgili komploların da ardı arkası kesilmiyor. Bunlardan en dikkat çekeni ise 2012 yılında çekilen II animasyonu oldu. Masonik birçok ögenin de bulunduğu animasyonda 850 yıllık tarihi katedralin yanışı sahnelendi.

Notre Dame yangınını 15 yıl önceden mi bildiler?

2004 yılında sinemalarda gösterilen romantik komedi filminin bir sahnesinde Ethan Hawke'ın canlandırdığı karakter Jesse ile Céline karakterinin bir tekneden Katedrali'ni izlediği görülüyor. Bu sahnede iki karakter arasında şöyle bir diyalog geçiyor:

"Jesse: Bir seferinde bir hikaye duymuştum; Almanlar işgal ettikleri 'ten çekilirken Notre Dame'a bomba yerleştirmişler. Bombayı patlatması için bir askeri geride bırakmak zorunda kalmışlar. Ama o asker düğmeye basamamış, katedralin güzelliğine bakakalmış. Daha sonra müttefikler devredışı bırakılmış bombalar bulmuşlar. Aynı durum Sacre Coeur ve Eyfel Kulesi için de geçerliymiş.

Céline: Bu gerçek bir hikaye mi?

Jessie: Bilmiyorum ama bu hikayeyi oldum olası sevmişimdir.

Céline : Evet, bu harika bir hikaye. Notre Dame'ın bir gün gideceğini düşünmek zorundasın. Aynı yerde daha önce de başka bir kilise veya katedral vardı."

Bu sahneyi katedraldeki yangının ardından birçok kullanıcısı paylaştı. Bir kullanıcı, "Bu trajik anda bana ''dan bu sahneyi hatırlatan Twitter'a teşekkür ederim. Yanan Notre Dame'ı gördüğümde fiziksel güzelliğin uçucu bir şey olduğunu hatırlıyorum. Oradayken tadını çıkarın ve gidince unutmayın" yazdı.

Notre Dame Katedrali'ndeki yangın sabah saatlerinde söndürüldü. Katedralin çatısında çıktığı belirtilen yangının hızla bütün yapıyı sarması sonucu Notre Dame'ın 69 metre yüksekliğindeki merkez çan kulesi yıkıldı; hemen ardından da çatı çöktü.


KOMPLO TEORİLERİ BİRBİRİ ARDINA PATLADI
Notre Dame Katedrali'nin yanmasının ardından ortaya birçok komplo teorisi atılırken, bunlardan en dikkat çekeni ise 2012 yılında çekilen II animasyonu oldu. Masonik birçok ögenin de bulunduğu animasyonda 850 yıllık tarihi katedralin yanışı sahnelendi. Animasyondaki karakter Notre Dame Katedrali'ni arkasına almış durumdayken, gözlerine bir yangının yansıması canlandırıldı. Bu sırada tıpkı dün yangında olduğu gibi Notre Dame Katedrali'nin kulesinin çöktüğü görüldü. Sosyal medyada çokça paylaşılan bu video sonrası yangınla ilgili ortaya atılan komplo teorileri en çok konuşulan konulardan biri oldu.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.