Takvim

Bugünkü
Takvim
  • Dünya
  • 30.11.2018 00:00
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 01.12.2018 06:47
ABONE OL

'den 'a ile tam iş birliği çağrısı

Başbakanı Theresa May’in Arjantin'de görüştüğü Suudi Muhammed bin Selman’dan, öldürülen gazeteci 'yla ilgili soruşturmada ile tam iş birliği yapmasını telkin ettiği bildirildi.

İngiltere'den Suudi Arabistan'a Türkiye çağrısı

Başbakanlık Ofisinden yapılan açıklamada, May'in dün Arjantin'de G20 zirvesi kapsamında i bin Selman'la bir araya geldiği duyuruldu.

TÜRK YETKİLİLERLE "TAM İŞ BİRLİĞİ" ÇAĞRISI

"Başbakan, 'nın kurban gittiği korkunç in sorumlularından hesap sorulmasının sağlanmasının önemini vurguladı." ifadesine yer verilen açıklamada, May'in Suudi Arabistan'dan böyle "üzücü bir olayın" yinelenmemesi için gereken adımları atarak güven tesis etmesini istediği kaydedildi.

Açıklamada, May'in, İngiltere Dışişleri Bakanı Jeremy Hunt'ın 12 Kasım'da Suudi Arabistan'a düzenlediği ziyaretin ardından bu ülkenin Kaşıkçı cinayetiyle ilgili attığı adımlara işaret ettiği belirtilerek, "Başbakan bin Selman'ı Türk yetkililerle tam iş birliğine gitmesi ve her iki ülkedeki soruşturmaların da kabul edilebilir bir sonuca ulaşması için teşvik etti." ifadeleri kullanıldı.

"YEMEN'DEKİ ÇATIŞMANIN ACİLEN SONA ERDİRİLMELİ"

"Sorumlulardan tam hesap sorulabilmesi için gerçekte ne olup bittiğiyle ve kimin sorumlu olduğuyla ilgili tam bir saydamlığa ihtiyaç olduğunu" vurgulayan May'in, bu beklentisini 24 Ekim'de bin Abdülaziz ile yaptığı görüşmede de dile getirdiği hatırlatıldı.

Açıklamada, May'in bin Selman ile görüşmesinde 'deki çatışmanın acilen sona erdirilmesi ve açlıkla karşı karşıya olan milyonlarca insanın durumunun iyileştirilmesi çağrısında bulunduğu da aktarıldı.

Açıklamada, May'in, Suudi Arabistan'dan Birleşmiş Milletler Özel Temsilcisi Martin Griffith'e somut destek sağlaması ve Stockholm'de yapılacak müzakerelerde ilerleme sağlanması çağrısı yaptığı da kaydedildi.