Bugünkü
Takvim
  • Dünya
  • 15.03.2017 00:00
  • Son Güncelleme: 15.03.2017 12:23

dönemine soruşturma talebi

ABD’de bazı senatörler Dışişleri Bakanı Rex Tillerson’dan Başkan Barack döneminde "yabancı ülkelerdeki aşırıcı ve bazen şiddet eylemleri yapan siyasi aktivistlere” yapılan para yardımını soruşturmasını istedi.

Obama dönemine soruşturma talebi

Cumhuriyetçi Partiden Mike Lee, Jim Inhofe, Thom Tillis, Ted Cruz, David Perdue, ve Bill Cassidy ortak bir mektup kaleme alarak, Tillerson'un döneminde George Soros tarafından desteklenen çeşitli organizasyonlara yapılan yardımları soruşturmasını talep etti.

Senatörler Tillerson'a yolladıkları mektupta, Obama döneminde Dışişleri Bakanlığının vergi paralarını kullanarak "Makedonya, Arnavutluk, Latin Amerika ve Afrika'da solcu grupları" desteklediğini kaydetti.

Mektupta, Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan bu yardımların George Soros'un desteklediği bazı organizasyonlara yapıldığı belirtildi.

Senatörler, Tillerson'dan "demokrasiyi yaymak ve yönetmek için aktiviteler yapan bütün ABD kurumlarının programlarını ve hesaplarını gözden geçirmeyi" talep ediyor.

Mektupta, "Bizim vergilerimiz kullanılarak nasıl ülkelerin bağımsızlığına ve halkına saygı duymaksızın siyasal karışıklıklar çıkarıldığının gözden geçirilmesini istiyoruz. Bu girişimler aynı zamanda yararlı bir uluslararası ilişki kurmamızın da önüne geçti." ifadelerine yer verildi.

Senatörler, bu iddialarına ilişkin kendilerine çok sayıda güvenilir rapor ulaştığını belirterek, "Bu aktiviteler ABD Uluslararası Kalkınma Ajansı (USAID) ve Soros Açık Toplum Vakfı tarafından yapıldı." iddiasında bulundu.

Senatörler, ABD'nin bu tür girişimlerinin bir an önce son bulması gerektiğini belirtti.

kalan karakter 1000

mehmet mehmet

ben beğendim. çok güzel tavır. pislikler dünyanın yüzeyinden temizlenmeli.

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 15.03.2017 19:45
Alp Alp

Başkan Trump Amerikayı o Büyük Özgürlükçü Amerika ayarlarına döndürerek yapılmış olan tahribatı en kısa zamanda ortadan kaldırmalı Türkiyeyle geleneksel müttefiklik ilişkilerini yeniden tesis etmeli ve müdahaleci ve kaos yaratan dış politika yerine işbirlikçi ve çözüm odaklı bir politika izleyerek Amerikayı tekrar eski saygın günlerine döndürmelidir.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 15.03.2017 18:14

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.