Terleme deyip geçmeyin!

Geceleri terden atletinizi değiştirmek zorunda kalıyorsanız bunun altında önemli bir sorun çıkabiliyor. Prof. Dr. Yıldız Okuturlar, tüberkülozdan zatürreye, kanserden menopoza pek çok hastalığın terlemeye yol açabildiğini söylüyor.

Kaynak GAZETE Giriş Tarihi 28 Mart 2024 Güncelleme 28 Mart 2024, 06:59
Terleme deyip geçmeyin!

İÇİNDEKİLER

Vücudumuz ısısını kontrol etmek için gerekenden fazla ter salgılaması 'aşırı terleme' tıp dilinde de hiperhidroz olarak tanımlanıyor. Aşırı terleme sadece gün içinde değil, gece ataklar halinde de gelişebiliyor. Aşırı sıcak havalar, yine aşırı ısıtılmış bir oda veya kalın bir yorganla örtünme gece terlemelerinin basit bir nedeni olabiliyor.

Uyku sırasında oluşan gece terlemelerinin şiddeti orta derecede yaygın terlemeden, yatak çarşaflarının değiştirilmesini gerektirecek boyutlara ulaşabilen terlemelere kadar değişebiliyor. İç Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Yıldız Okuturlar, ateş ve kilo kaybı eşlik etmediği sürece gece terlemelerinin hemen tetkik edilmesinin gerekli olmayabileceğini belirtiyor. Gece terlemelerine sebep olabilen bazı hastalıkları anlatıyor:

TÜBERKÜLOZ: Öksürük, balgam çıkarma, yorgunluk ve kilo kaybı olması, bakteriyel bir enfeksiyon olan tüberküloz hastalığından kaynaklanabiliyor.

ZATÜRRE: Özellikle ateş, yeşil renkli balgam, üşüme, titreme, nefes darlığı ve öksürük de varsa, zatürre habercisi olabiliyor.

SITMA, TİFO, KENE: Sıtma, tifo ve kene ile bulaşan hastalıklar (Lyme hastalığı vb) açısından ikamet edilen veya seyahat edilen bölge önem taşıyor.

COVID-19: Covid–19 enfeksiyonunda da gece terlemeleri görülebiliyor.

BRUSELLA: Özellikle evcil hayvanı olan veya hayvansal ürünler ile çalışan ya da çiğ süt veya pastörize edilmemiş sütle yapılan peynir tüketenlerde görülen brusella gece terleme nedeni olabiliyor.

KALP KAPAĞI ENFEKSİYONLARI: Deri ve tırnaklarda döküntü veya tırnak içi kanamalar gibi değişiklikler varsa, endokardit, yani kalp kapağı enfeksiyonlarına işaret edebiliyor. Ayrıca özellikle avuç içi ve ayak tabanlarında renk değişikliği de gelişebiliyor.

MENOPOZ: Bu dönemin belirtilerinden olan gece terlemeleri yaygın görülüyor. Terlemeler genellikle 2-4 dakika sürerken, yaşam kalitesini olumsuz yönde etkileyebilecek şiddete ulaşabiliyor.

KANSER: Şiddetli gece terlemesiyle birlikte ateş varsa, altta yatan etken kanser olabiliyor. Bu yakınmalara lenf bezlerinde şişlik, kilo kaybı, halsizlik veya kaşıntının eşlik etmesi, lenfomaya işaret ediyor.

5 ÖNLEM
Cildi serin tutmak için odayı soğutun.
- Pamuklu iç çamaşırları kullanın.
- Pamuklu çarşafları tercih edin.
- Bol su içmeye özen gösterin.
- Baharatlı besinler ve kafeinden kaçının.

TAKVİM UYGULAMASINI İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN