Bugünkü
Takvim
  • 28 Eylül 2011, Çarşamba

Uluslararası istihbaratın odağında Türkiye

Günümüz Türkiye'sini anlamak için ve özellikle Ergenekon'la mücadele eden devlet içindeki demokrat unsurların bakış açısını öğrenmek için dikkate alınması gereken internet sitesi "aktifhaber.com"
Türkiye'ye son dönemde yapılan büyük istihbarat ziyaretlerine değinmiş...
Gerçekten son dönemde içinde bulunduğumuz coğrafyada sıcak gelişmeler oluyor.
Ortadoğu'da Arap Baharı rüzgarı yılların dikatörlerini patır patır indirirken, yanıbaşımızdaki Suriye'de Esad, katliamlarla ayakta durmaya çalışıyor... İsrail ile Mavi Marmara saldırısıyla başlayan gerginlik, BM'nin sızdırılan Mavi Marmara Raporu'yla doruk noktasına ulaşmış durumda...
Ayrıca son günlerde Akdeniz'de Rumlar'la doğalgaz ve petrol arayışları "savaş" kelimesini bile telaffuz edilebilir duruma getirdi...
En sıkıntılı dönemlerinde dünyayı karşımıza alıp BM'de kendi lehlerine oy kullandığımız İran, verdiğimiz istihbaratlarla KarayılanTürkiye'ye karşı koz olarak kullanabiliyor. "Karayılan yakalandı" haberlerinin perde arkası, kamuoyu nezdinde hala aydınlanmadı. Ayrıca İran'ın Suriye'yi Türkiye'ye karşı kışkırtmaya devam ettiği iddialar arasında...
Ve PKK. Son bir iki aydır artan terör eylemleri, masum insanları katletmeye devam ediyor...
Tüm bunların dışında geçtiğimiz günlerde NATO kapsamında Romanya'ya kurulacak olan füze kalkanlarının radarının Malatya'ya kurulması kararı alındı.
Hiç şüphesiz 2011 yılı hem Türkiye için hem de bölgesi için oldukça hareketli geçti, geçiyor.
2011 yılında Türkiye'ye gelen istihbarat başkanlarını tarihiyle beraber tek tek sıralayınca da ortaya garip bir manzara çıkıyor... Dikkatle okuyalım...
ABD Merkezi Haberalma Teşkilatı (CIA) Başkanı Leon Panetta, 2011 Mart ayı sonunda Türkiye'ye sürpriz bir ziyaret gerçekleştirdi.
Yeni CIA Başkanı Amerikalı Orgeneral David Petraeus, Ankara'ya geldi: 18 Temmuz 2011.
19 Eylül 2011: ABD'de 16 istihbarat biriminin bağlı olduğu Ulusal İstihbarat Teşkilatı'nın Başkanı James Clapper, Türkiye'ye geldi.
22 Eylül 2011:
Genelkurmay Başkanı Org. Necdet Özel, İngiltere Genelkurmay Bşk. Org. Sir David Richards'ı Genelkurmay Karargahı'nda karşıladı.
Neler oluyor? Bu uluslararası istihbarat işlerine çok meraklı olan, bu bağlamda "ŞATO" adlı su gibi okunan bir roman yazmış Ergün Diler dostum, nasıl yorumlar bu durumu merak ediyorum... Bu manzarayı çözebilmek için Ergün'ün teorilerine ihtiyaç var... Ben çözemedim...

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
  • ve ya