Bugünkü
Takvim
  • 16 Mart 2017, Perşembe

Terör oyun değildir!

Diplomatik dokunulmazlıkları olan bakanlar ve yanındakiler bir ülkeye gittiğinde onlara karşı nasıl davranılması gerektiği, bellidir. Bunların çoğu Viyana Konvansiyonu'nda yazar.
Yazılmayanlar da, yıllardan beri süren uygulamalar sonucu teamül haline gelmiştir ve bunları bilmesi gerekenler bilir.
Yaptıkları ile 'bir bakan ve yanındakilere nasıl davranılmayacağını' dünyaya gösteren Hollanda'nın Başbakanı Mark Rutte, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın konu ile alakalı sözlerine atıf yaparak, şöyle demiş: "Erdoğan gerilimi tırmandırmaya devam ediyor. Biz bu seviyeye inmeyeceğiz. Bu kesinlikle kabul edilemez ve aşırı derecede rahatsız edici." Olayları çığırından çıkaran ve yanlışlıklara adeta zirve yaptıran birisinin Cumhurbaşkanımızı gerilimi tırmandırmakla suçlaması, tam manasıyla komik. Uluslararası kuralları hiçe sayan ve çoğu kendi vatandaşı olan insanların üzerine 'at ve it' salan birisinin 'seviye'den bahsetmesi ise saçmalık.
Avrupalı olmanın ve en azından kendi kamuoyunun yanında olacağını biliyor olmanın rahatlığıyla konuşuyor Mark Rutte. Ve bütün dünyanın gözleri önünde gerçekleşen Srebrenitsa konusunda da açıkça ve alçakça yalan söylüyor.
Hollanda Başbakanı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, "Biz Hollanda'yı ve Hollandalıları Srebrenitsa katliamından tanırız" sözlerine de cevap vermeye kalkışıyor aklınca. Söyleyebildiği ise sadece şu: "Bu iğrenç bir tarihsel yalandır." Korkak Hollandalı BM Barış Gücü askerlerin, silahlarına el koydukları BM Güvenlik bölgesi'ndeki Bosnalı sivilleri, 11 Temmuz 1995'te elleri kanlı Sırp katillere korkakça teslim ettiklerini, Hollandalı bebeler bile biliyor oysa.
Hollandalı BM Barış Gücü komutanının emri üzerine askerlerin şehri boşalttıklarını, şehrin güvenliğinden sorumlu Hollandalı Komutan Thom Karremans'ın kendisine sığınan 25 bin mülteciyi ve şehri Sırplara teslim ettiğini, sonrasında da onlardan ödül aldığını, bilmeyen yok. Bunun ardından da 8 binden fazla sivil Boşnak Müslümanın Sırp canilerce vahşice katledildiği, bir kaziyeyi muhkeme artık.

Hollanda, 'Soykırım' ortağı...

1992'de Boşnak Müslümanlara yönelik katliamlar sırasında olup bitenleri durdurabilmek açısından parmaklarını bile kımıldatmayan Avrupa, suçludur. Ama, Barış Gücü'ne bağlı askerlerinin güvenli bölgede bulunan Srebrenitsalı sivilleri alçak Sırp askerlerine teslim eden Hollanda, ayrıca ve özel olarak suçludur.
"2. Dünya Savaşı'ndan sonra Avrupa'da meydana gelen en büyük katliam" olarak Dünya tarihine geçen Srebrenitsa'da öldürülen 8 binden fazla Boşnak Müslümanın kanı ellerine ve yüzlerine bulaşmış bir ülkedir Hollanda.
Ve bu haliyle, Avrupa'da hukuksal olarak ilk kez belgelenmiş soykırımın ortaklarından birisidir.
Hollanda'da bulunan Uluslararası Adalet Divanı'nın bu konudaki 'soykırım' kararı, sadece Sırpların değil, buna yol açan Hollanda'nın boynuna asılmış bir yafta olarak Kıyamete kadar kalacaktır. Boşnak sivilleri, elleri kanlı Sırp katillere teslim eden Hollanda'lı askerlerin bu sivillerin bazılarının ölümlerinden doğrudan sorumlu olduğuna dair Hollanda mahkemesinin kararı da...
Kendisini bir kere daha Başbakan yapmak ya da yapmamak, Hollandalıların bileceği şey. Ama, bütün dünya kamuoyunun ve bu arada tabii ki Hollandalıların da aslını çok iyi bildiği bir konuda hem de çok iğrenç yalanlar söyleyecek kadar seviyesi düşük birisi Mark Rutte...
Başkalarına kötü örnek olmaması için, en azından doğru söyleyen birisini bulup seçerlerse, daha iyi olur.
Mark Rutte yalancı, hem de kötü bir yalancı...

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
  • ve ya