Bugünkü
Takvim
  • 23 Ekim 2015, Cuma

HDP, 'Yavuz Hırsız' gibi...

Türkiye'nin -Doğu ve Güneydoğu hariç- herhangi bir bölgesinde, seçim neticeleri ile ilgili bir operasyon yapılabilme ihtimali var mıdır?..
Bu sorunun doğrudan cevabı 'hayır'. Çünkü tarafsız kişilerden oluşan sandık kurulları, partilerin sandık müşahitleri ve değişik partilerden insanların olacağı ve oy kullanma bölümü hariç her aşaması şeffaf bir şekilde gerçekleşecek işlem sırasında bir usulsüzlük olması ihtimal dışı.
Ancak 7 Haziran'da yaşandığı gibi, terör örgütünün insanları silah başta olmak üzere çeşitli şekillerde etkileyebileceği yerlerde 1 Kasım'da da, seçim neticeleri ile ilgili ciddi girişimler yaşanabileceğini rahatlıkla söyleyebiliriz. HDP'nin seçmen sayısı kadar oy alabileceği sandıkların sayısı, 7 Haziran'daki kadar olmayacaktır belki.
Ama yine de başka partilere tek bir oyun bile çıkmayacağı, dahası hiç geçersiz oyun olmayacağı epey sandıkla karşılaşacağımız da açık.
Yine yurdumuzun Doğu ve Güneydoğu'sunun bazı yerleri hariç herhangi bir yerinde seçim güvenliği konusunda kaygıya düşmeye gerek var mıdır?.. Bu sorunun de cevabı 'hayır'dır.
Çünkü yurdumuzun büyük bölümünde sandık güvenliğini tehlikeye düşürebilecek bir şey olabilme riski de yoktur.
Ancak terör olayları ile karşı karşıya olunan ve bu arada öz yönetim adı altında çeşitli girişimlere sahne olan yörelerde, sandık güvenliği ile alakalı olarak ciddi sıkıntılar oluşturulmaya çalışılacağını ve güvenlik güçlerinin bu defa bu konuda daha dikkatli olacaklarını söyleyebiliriz.
Yani Doğu ve Güneydoğu hariç, gerek seçim neticeleri ve gerekse sandık güvenliği ile alakalı olarak, kimsenin kaygıya kapılmasına gerek yok.

Seçime şaibe düşürme hazırlığı mı?

Peki öyleyse, neden bazı çevreler ve bu arada özellikle de HDP temsilcileri sürekli olarak seçim sonuçları ve seçim güvenliği ile ilgili olarak sanki sıkıntılar varmış algısı oluşturmaya çalışıyorlar acaba?.. Türkiye şartları düşünüldüğünde bu konuda kaygılanmaması gereken tek parti HDP olduğu halde hem de...
AK Parti'nin silme HDP'ye çıkan oylarla dolu ve dahası geçersiz tek bir oy bile kullanılmayan sandıklarla alakalı olarak suç duyurusunda bulunduğu, malum. Yani seçim sonuçları ile alakalı kaygı duyulması gereken yerler, gerek sandık kurullarının ve gerekse seçmenlerin doğrudan tehdide maruz kalabilecekleri bölgeler. Güvenlik unsuru ile alakalı tedirginlik yaşanabilecek yerler de...
Ancak tuhaftır ki, seçmenlerin ve sandık başında bulunacak görevlilerin tehdidi ile arzu edildiği şekilde bir netice alınması girişimlerine en çok sahne olabilecek yerlerden nerdeyse hiç bahsedilmeden, seçim sonuçları ve sandık güvenliği ile muhtemel birtakım sıkıntılar olabilirmiş gibisinden haber ve yorumlar ciddi şekilde ağırlık kazanmış durumda.
Bunun sadece birilerinin yapmaya çalışacakları şeyi gözlerden gizleme çabası mı, yoksa 1 Kasım'da alınacağını düşündükleri netice sonrası gürültü çıkarmak için birilerinin yaptıkları hazırlık mı olduğu, önemli bir konu.
Meselenin özeti şu: HDP'nin gayretleri, Yavuz hırsızın ev sahibini bastırmaya çalışmasını hatırlatıyor.
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
  • ve ya