Bugünkü
Takvim
  • 30 Mart 2013, Cumartesi

Özelden kamuya atananlar dikkat!

* 5 yıldır özel sektörde çalışmaktayım. Kamu kurumuna atamam çıktı, tazminatımı alabilir miyim? Tayfur TÜRK
İş Kanunu'na göre, haklı bir neden olmadan işçinin işten ayrılması halinde tazminat hakkı olmaz. Ancak kanunda belirtilen haklı bir sebeple kendi işten ayrılırsa tazminat alma durumu olur. Kamuya atanmış olmak İş Kanunu açısından işçi için haklı bir sebep olarak sayılmadığından, tazminata hak kazanamazsınız.

* Bir firmanın muhasebe biriminde çalışan 4 arkadaşız. Ocak ayında şirket 4'ümüze de farklı maaş artışı yaptı. Bu konuda hakkımı savunmak istiyorum. Ne yapabilirim? H.Y.
İş sözleşmenizde her yıl yapılacak zam oranı belirtilmiş ise işveren bunu esas alarak zam yapmak zorundadır. Ayrıca işveren her çalışana aynı zammı yapmak zorunda değildir. İşçinin kıdemine, eğitim durumuna ve performansına göre kriterleri de dikkate alarak zam miktarını farklı olarak belirleyebilir. Ancak bütün kriterler aynı ise eşit işlem yapma borcundan dolayı aynı oranda zam yapmak durumundadır.

* Ben 5 yıldır bir markette satış sorumlusu olarak çalışıyorum. İstanbul'da yaşıyorum. Maaşım bin lira. Babamın hastalığını belge ile göstererek işten ayrılırsam kıdem tazminatı alabilir miyim? Y.S.
İş Kanunu'na göre, işçinin yakınının hastalığından dolayı iş sözleşmesini feshetmesi halinde kıdem tazminatı hakkı bulunmamaktadır. Bu nedenle iş sözleşmesini fesh ederseniz tazminat alamazsınız.

* * *
NE ZAMAN EMEKLİ OLURUM?
* 17.06.1965 doğumluyum. 01.12.1988 sigorta girişim ve 7800 ödenmiş primim var. Askerliğimin ne kadarını ödersem ne zaman emekli olurum? 5...399981 Nolu SMS
SSK girişinize göre 25 yıl, 51 yaş ve 5525 prim gün şartlarına tabisiniz. 7 aylık askerlik borçlanması yapmanız halinde 25 yıl, 50 yaş ve 5375 prim gün şartlarına tabi olabilirsiniz. Bu durumda 50 yaşınızın dolacağı 17.06.2015 tarihinde emekli olabilirsiniz.


Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
  • ve ya