Bugünkü
Takvim
  • 18 Mart 2013, Pazartesi

Bir ayda 15 gün çalışanlar dikkat!

* Ayda 15 gün bir işyerinde çalışıyorum ve sigortam da ayda 15 gün olarak yatırılıyor. Geri kalan 15 gün için kendim sigorta yaptırabilir miyim?
Bir ayda çalışmadığınız 15 gün için isteğe bağlı sigortalı olarak ve kendiniz prim ödeyerek süreyi 30 güne tamamlayabilirsiniz.
Böylece hem emeklilik için gün kazanmış olursunuz hem de sağlık yardımlarından yararlanırsınız. Bu durum sizin tercihiniz olmakla birlikte, Genel Sağlık Sigortası açısından ne yazık ki tercih hakkınız bulunmuyor, kalan 15 günün sağlık sigortası primini kendiniz ödeyerek 30 güne tamamlamak zorundasınız.
* İşyerinde çalışma süresi 11 saat. Düşürme hakkımız var mı? 5...69083 Nolu SMS
İş Kanunu'na göre; genel bakımdan çalışma süresi haftada en çok 45 saattir. Aksi kararlaştırılmamışsa bu süre, işyerlerinde haftanın çalışılan günlerine eşit ölçüde bölünerek uygulanır. Tarafların anlaşması ile haftalık normal çalışma süresi, işyerlerinde haftanın çalışılan günlerine, günde 11 saati aşmamak koşulu ile farklı şekilde dağıtılabilir. Bu halde, iki aylık süre içinde işçinin haftalık ortalama çalışma süresi, normal haftalık çalışma süresini aşamaz.
İşyerindeki çalışma süreleri bu şekilde uygulanıyorsa yasal olarak engel bulunmamaktadır.
Ancak denkleştirme yapılmıyorsa, sürekli 11 saat çalışma uygulanıyorsa bu yasal değildir. Bu şekilde çalışmak zorunda değilsiniz.
* Kocaeli'de bir fabrikada çalışmaktayım. İstanbul'da bir firmayı satın aldılar. Beni İstanbul'da görevlendireceklerini söylediler. Maaş da aynı ancak yönetici olacağım. Gitmek istemiyorum. İşten bu sebeple ayrılırsam tazminat alır mıyım? "Gitmezsen istifa et tazminatını ödeyeceğiz" diyorlar. İş buluncaya kadar devam etmek istiyorum. Ne yapacağım? T.F.
İşverenlikle yapmış olduğunuz sözleşmeye başka bir şehirde çalışabileceğinize ilişkin bir hüküm konduysa, gidip çalışmak zorundasınız. Ancak böyle bir hüküm yoksa, bu da çalışma koşullarında esaslı değişiklik olarak kabul edileceğinden, iş sözleşmenizi fesh ederek tazminatınızı alabilirsiniz. İş buluncaya kadar çalışma talebinizi işveren kabul ederse çalışabilirsiniz. Ancak bunu kabul etmezse size tazminatınızı ödeyerek, iş sözleşmenizi sona erdirebilir. İş bulmanızı beklemek zorunda değildir.

Ne zaman emekli olurum?
* 1973 doğumluyum. SSK girişim 1986. 2001'de Bağ-Kur'lu oldum, 5.5 yıl ödedim. 2006'dan beri SSK'lı çalışmaktayım. Ne zaman emekli olurum? 5...402617 Nolu SMS
SSK girişiniz 24.11.1986 tarihinden önce ise 25 yıl, 49 yaş ve 5300 prim gün şartlarına, bu tarihten sonra ise 25 yıl, 50 yaş, 5375 prim gün şartlarına tabisiniz. Prim gün sayınızı tamamlayarak 49 yaşa tabi iseniz 2022, 50 yaşa tabi iseniz 2023 yılında emekli olabilirsiniz.


Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
  • ve ya