Bugünkü
Takvim
  • 12 Mart 2013, Salı

Yaş büyütmek emeklilikte geçerli mi?

* 1968 doğumluyum. SSK'lı olarak ilk defa 01.08.1991 tarihinde çalışmaya başladım. 1997 yılında mahkeme ile yaşımı 2 yaş büyüterek 1966 doğumlu oldum. Sosyal Güvenlik Kurumu'na gittim ve bana askerlik ödemesi yaparsam 52 yaşımda emekli olabileceğim söylendi. Size sormak istediğim, emekli olurken 52 yaş 1968 doğumlu olarak mı hesap edilecek, yoksa 1966 yılı mı baz alınacak? K. ALTINTAŞ/İstanbul
Emeklilik hesaplamasında işe girişlerden sonra yapılan yaş tashihleri dikkate alınmamakta, sigortalı olarak başlanılan tarihteki yaş geçerli sayılmaktadır. Verdiğiniz bilgilere göre, yapacağınız 3 aylık askerlik borçlanması ile 52 yaşa tabi olabilirsiz. 5525 prim gün sayısını tamamlayarak, doğum tarihinizin gün ve ayına göre 2020 yılında emekli olabilirsiniz.

* İşyerinde 4 aydır çalışıyorum. Personel biriminin sorumlusu, her gördüğünde '33 yaşındayım, hayatımda senin kadar güzel birini görmedim' şeklinde iltifatta bulunuyor. Her ortamda bunu dile getiriyor. İş mevzuatı açısından bu davranış karşısında haklarım neler olabilir? S. ÇİÇEK
İş Kanunu'na göre; işçi diğer bir işçi veya üçüncü kişiler tarafından işyerinde cinsel tacize uğrar ve bu durumu işverene bildirmesine rağmen gerekli önlemler alınmazsa işçinin bildirimsiz olarak iş sözleşmesini sona erdirme hakkı vardır. Bu durumu işverene bildirmeniz gerekir. İşveren gerekli önlemleri alır. Ya o şahsın yerini değiştirir, gerekli uyarılarda bulunur. Eğer bunları yapmaz ise işten haklı sebeple ayrılabilirsiniz. Ancak işyerinde 1 yılı doldurmadığınız için kıdem tazminatı alamazsınız.

KAMUDA İŞ FIRSATLARI
* Devlet Personel Başkanlığı uzman yardımcısı alımı yapıyor:
Devlet Personel Başkanlığı azami 40 adet kadroya, Devlet Personel Uzmanı olarak yetiştirilmek üzere Devlet Personel Uzman Yardımcısı alacak. ÖSYM tarafından 9-10 Temmuz 2011 veya 7-8 Temmuz 2012 tarihlerinde yapılan Kamu Personeli Seçme Sınavları sonucuna göre (KPSSP47 puan türünden) 85 ve daha yüksek puan almış olanlar ve müracaat edenler arasından yapılacak puan sıralamasında ilk 400 aday içinde bulunanlar (400'üncü sıradaki adayla aynı puana sahip adaylar da dahil) giriş sınavına çağrılacak.Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
  • ve ya