Çalışan emeklilerin tazminat hakkı var mı?

Özel sektörden emekli oldum. Emekli olduktan sonra konfeksiyon mağazasında sigortalı olarak 3 yıldır çalışmaktayım. Emekli iken çalışanlar işten ayrılırsa kıdem tazminatı alabilir mi? Mehmet YILMAZ
Emekliler de emekli olduktan sonra tekrar çalışmaları durumunda, bir seneyi doldurduktan sonra, İş Kanunu'nda belirtilen haklı bir sebepten dolayı işten ayrıldıklarında veya işverence haksız olarak işten çıkartıldıklarında kıdem tazminatı alabilir. Ancak hiç bir neden yokken işten kendi isteğiniz ile istifa ederseniz. Tazminat hakkınız olmaz. Eğer işveren size hakarette bulursa, cinsel tacizde bulursa, başka bir işçisi size saldırırsa, ücretiniz ödenmez ise vb. nedenlerle işten ayrılırsanız tazminat alabilirsiniz ya da işveren sizi herhangi bir haklı sebebi olmadan işten çıkartırsa tazminata hak kazanırsınız. Başka bir iş bulup orada çalışmaya devam etmeniz halinde veya artık çalışmak istememeniz vb. durumlarda işten ayrılmanız halinde tazminata hak kazanamazsınız.

1998'de stajdan sigorta girişim var. Primim 15 Ocak 2001'de yatmaya başladı. Ödenmiş 2600 günüm var. Ne zaman emekli olabilirim? Staj girişi yararlı mıdır? 5...292390 Nolu SMS:
Stajdan dolayı yapılan girişlerin emeklilikte faydası yoktur. Ancak bayanlar stajdan dolayı aldıkları girişle diğer şartları da müsaitse doğum borçlanması yapabilirler. Erkek iseniz; SSK girişinize göre 7000 prim gün ve 60 yaşa tabisiniz. Bayan iseniz; 7000 prim gün ve 58 yaşa tabisiniz.

Bir şirkette ağır vasıta şoförü olarak çalışmaktayım. Asgari gezim indirimimizi vermiyorlar. Sorduğumuzda maaşa dahil diyorlar. Bunu işten ayrılınca alma şansımız var mı? 5...970790 Nolu SMS:
Ücret bordrolarında ve ücret hesap pusulalarında ücretten yapılan her türlü kesinti ve işçiye yapılan her türlü ödemeler bulunur. Size verilen ücret ödemelerinde her ay verilen ücret hesap pusulalarında asgari geçim indirimi miktarı gösteriliyorsa işveren bunu ödüyor demektir. Verilen hesap pusulalarında asgari geçim indirimi gösterilmiyor ise işverenin bağlı bulunduğu vergi dairesinden bunu araştırabilirsiniz. Ödenmiyor ise bunu işverenden talep edebilirsiniz.

KAMUDA İŞ OLANAKLARI
Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü; 10 asistan hava trafik kontrolörü ve 100 stajyer hava trafik kontrolörü alacak. Son başvuru tarihi 05 Ağustos 2011. Bozok Üniversitesi 4/B sözleşmeli personel alacaktır. Son başvuru tarihi 13 Temmuz 2011. Muğla Armutalan Belediyesi itfaiye eri alacaktır. Son başvuru tarihi 11 Temmuz 2011.

NE ZAMAN EMEKLİ OLURUM?
03.01.1970 doğumluyum. İşe başlangıcım Bağ-Kur 14.02.1992 ve halen aktiftir. 7020 günüm var. Askerlik ödenmedi. Bu şartlarda ne zaman emekli olurum? Ayrıca yaştan ne zaman olurum? 5...374196 Nolu SMS:
Verdiğiniz bilgilere göre Bağ- Kur'dan 9000 prim gün ve 53 yaşa tabisiniz. 3 aylık askerlik borçlanması yapıp ödemeniz halinde 52 yaşa tabi olursunuz. Prim gün sayınızı tamamlamış olsanız bile 52 yaşınız tamamlanmadan emekli olamazsınız. SSK'lı olarak 3.5 yıl yani 1260 gün öderseniz SSK emeklilik şartlarına tabi olursunuz. Ancak emeklilik tarihiniz değişmez ve yine 52 yaşınızın tamamlanacağı 03.01.2022 tarihini beklemeniz gerekmektedir.
  • ve ya