Bugünkü
Takvim
  • Yaşam
  • 19.04.2019 02:13
  • Son Güncelleme: 19.04.2019 11:12

19 Nisan Cuma ? İşte il il ...

Mübarek 'ni oruç ibadetiyle geçirecek olan vatandaşlar "19 Nisan Cuma ?" sorusuna yanıt arıyor. Haberimizde il il ni bulabilirsiniz.

Akşam ezanı saat kaçta okunuyor?

Cumayı cumartesiye bağlayan gece tüm Müslüman alemi tarafından idrak edilecek. Berat Kandili'nin gelmesiyle birlikte oruç tutan vatandaşlar akşam ezan saatleriyle ilgili detayları araştırıyor. Peki, 19 Nisan Cuma günü ? İşte il il ...

AKŞAM EZANI SAAT KAÇTA OKUNUYOR?

İstanbul'da akşam ezanının kaçta okunacağı Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yayınlanan takvimle açıklandı. İl il akşam ezanı saatlerine altta bulunan linke tıklayıp yaşadığınız ili seçerek ulaşabilirsiniz.

İL İL AKŞAM EZANI SAATLERİNİ ÖĞRENMEK İÇİN TIKLAYINIZ

İstanbul'da akşam ezanı 19:54'te okunacak.

Ankara'da akşam ezanı 19:37'de okunacak

İzmir'de akşam ezanı 19:58'de okunacak.

İFTAR NEDİR?

İftar, oruç müddeti sona erdikten sonra yenen yemektir. İftar vakti ise, oruç yasaklarının sona erdiği vakit anlamında olup, güneşin batma vaktidir. Bu vakitle birlikte akşam namazının vakti de girmiş olur.

ORUCUN ANLAMI NEDİR?

Nefsi korumak, nefsi terbiye etmek, kötülüklerden kaçmak, Allah yoluna biraz daha yakın olmak, Allah'ın emrini gerçekleştirmek ve yoksulların halinden bir nebze de olsun anlamak için tutulan orucun kelime anlamı, Arapça'da "savm" olarak ifade edilmektedir.

Savm kelimesi yine Arapça'da,"Bir şeyden uzak kalmak, kişinin kendini koruması veya tutması" anlamlarına gelmektedir.

Ramazan ayında tutulan oruç vasıtasıyla, iman edenlerin kötülüklerden bir nebze daha uzak kalması ve bununla birlikte oruç tutan kişinin, oruçlu olduğunun bilincinde olarak daha korunaklı olması istenmektir.

BERAT KANDİLİ'NDE ORUÇ TUTULUR MU?

Berat Kandili'nin içinde olduğu ay olan Şaban ayını Peygamberimiz Hazreti Muhammed hep oruç ile geçirmiştir. Ramazan ayı dışında en çok oruç tutup namaz kıldığı ay bu aydır. Berat Kandili'ni oruçlu geçirmek önemli bir ibadettir. Genellikle kandil günlerinden önce oruç tutulup kandil karşılanır. Ancak İslam alimleri Berat Kandili orucunun kandil gecesinin gündüzünde tutulmasını öneriyor.

Berat Kandili gecesinde nafile namazı kılınmalıdır. Berat gecesinde kılınacak namaza Salat-ül-hayr yani Hayır Namazı denir. Bu namaz yüz rekâttır. Her rekâtta Fatiha sûresinden sonra on defa İhlâs sûresi okunarak kılınır.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.