Bugünkü
Takvim
  • Yaşam
  • 17.04.2019 18:32
  • Son Güncelleme: 17.04.2019 18:50

, ne demek? Mazbata kimlere verilir ve nereden alınır?

"Mazbata" ile ilgili detaylar vatandaşlar tarafından araştırılıyor. Vatandaşlar , ne demek sorularına yanıt arıyor. Peki, mazbata kimlere verilir ve nereden alınır? İşte mazbata hakkında araştırılan detaylar...

Mazbata nedir?

Mazbata ile ilgili detaylar vatandaşlar tarafından araştırılmaya başlandı. "?" sorusu şu sıralar merakla araştırılan konular arasında yer alıyor. ve kimlere verilir sorusuyla ilgili detayları sizin için araştırdık.

MAZBATA NE DEMEK?

Mazbata, seçimlerin ardından sık sık gündeme gelen konular arasında yer alıyor. Arapça kökenli bu kelime, Osmanlı döneminden bu yana kullanılıyor. Resmî yazışmalarda 'tutanak' olarak adlandırılan kelime, günlük dilde 'mazbata' şeklinde kullanılıyor.

Mazbata kelimesi, daha çok genel seçimlerin ardından duyulsa da yalnızca milletvekilleri mazbata almıyor. Cumhurbaşkanı, belediye başkanları, Danıştay, Sayıştay ve Yargıtay üyeliği gibi görevlere seçilenler de mazbata ile göreve başlıyor. Saltanatın kaldırılmasının ardından halife seçilen Abdülmecid Efendi'ye de Büyük Millet Meclisi tarafından mazbata verilmiş. Yeni halifeye mazbatasını, dönemin Kırşehir milletvekili Müfid Efendi başkanlığındaki heyet kırmızı bir atlas kese içinde sunmuş.

EKREM İMAMOĞLU'NA VERİLEN MAZBATA BÖYLE YAZILDI

MAZBATA KİMLERE VERİLİR?

Mazbata cumhurbaşkanı, vekillere, belediye başkanlarına, danıştay, sayıştay ve yargıtaylara verilmektedir.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.