Bugünkü
Takvim
  • Yaşam
  • 16.04.2019 16:12
  • Son Güncelleme: 16.04.2019 16:17

nedir? ? sonucuna olağanüstü itiraz

nedir? Yerel seçimlerin ardından AK Parti'nin YSK'ya yaptığı olağanüstü itiraz sonrası bu soru gündeme geldi. Peki, siyasi partiler tarafından seçim sonuçlarına yapılan ? ? Olağanüstü itiraz hangi durumlarda yapılır? İşte Olağanüstü itiraz hakkında detaylar...

Olağanüstü itiraz ne demek?

AK Parti 'daki seçimlerin iptali için dilekçe ile birlikte bilgi ve belgeler sunacak. YSK, sonrası seçim sürecinde bir karara bağlayacak. İstanbul sonucuna yapılan olağanüstü itiraz sonrası, vatandaşlar '' sorusuna yanıt aramaya başladı. Peki, olağanüstü itiraz nedir? ? Olağanüstü itiraz hangi durumlarda hangi gerekçeler ile yapılmaktadır? İşte detaylar...

OLAĞANÜSTÜ İTİRAZ HANGİ GEREKÇELERLE YAPILIR?

Yerel ve genel seçimlerde, siyasi partilere tanınan olağanüstü itiraz hakkı, 298 sayılı Kanun'un 130. Maddesinin 2. fıkrası düzenliyor.

Madde şöyle:

Seçim Sonucuna Etki Eden Olay Ve Durumlar Sebebiyle Olağanüstü İtiraz

Siyasi partilerin il başkanları, genel merkezleri veya bağımsız aday tarafından tutanağın (mazbatanın) düzenlenmesinden sonra 7 gün içinde seçimin sonucuna etki eden olaylar ve durumlar sebebiyle yapılan itirazlar, seçimin sonucu hakkında kesin karar verme yetkisine sahip olan kurullarca, seçimin neticesine etkili görüldüğü takdirde, alt kademelerce verilen kararların kesin veya kesinleşmiş olması veya kurullara derece derece ve müddeti içinde başvurulmamış olması, bu itirazın incelenmesine ve reddine sebep teşkil etmez.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.