Takvim

Bugünkü
Takvim
  • Yaşam
  • 30.03.2019 19:28
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 30.03.2019 19:36
ABONE OL

?

sorusu şu sıralar merakla araştırılan sorular arasında yer alıyor. İşte merakla araştırılan o sorunun yanıtı...

Sinema ve tiyatroda akşam yapılan gösterime ne ad verilmektedir?

Vatandaşların şu sıralar merakla araştırdığı konular arasında sorusu yer alıyor. Peki, merakla araştırılan o sorunun yanıtı ne? İşte cevabı...

SİNEMA VE TİYATRODA AKŞAM YAPILAN GÖSTERİME NE AD VERİLMEKTEDİR?

da akşam yapılan gösterime suare adı verilir.

TİYATRO HAKKINDA

Tiyatro, bir sahnede, seyirciler önünde oyuncuların sergilenmesi amacıyla hazırlanmış gösterilerdir. Farklı bir şekilde duyguların ve olayların hareket (jest)ve konuşmalarla anlatılmasıdır. Genel olarak temsil edilen eser anlamında da kullanılır.

Tiyatro, bir sahne sanatıdır. Tiyatro eseri, olayları oluş yoluyla gösterir. Bu yönüyle konuşma ve eyleme dayanan bir gösteri sanatı olarak da tanımlanabilir. Yaygın bir deyişle tiyatro; insanı, insana, insanla, insanca anlatma sanatı olarak Shakespeare'in sözüyle de ifade edilir.

Tiyatro eserinin diğer türlerden en önemli farkı; diğer edebi eserler okumak ve dinlemek için yazılmışken, tiyatro oyununun sahnede seyirci önünde oynanmasıdır. Değer ölçülerini, izleyenin kanaat ve anlayışlarından alır. Göze görünür bir karaktere sahip olması, canlı olarak meydana geliş niteliğiyle toplum psikolojisine hitap eder. Temsil yeri ve eser, tiyatronun edebiyat öğesidir. Bu edebiyat öğesi yanında tiyatro kavramı içinde oyunculuk, sahne düzeni, ışıklandırma, dekor, kostüm, müzik gibi unsurların bütünlüğü söz konusudur.

Tiyatro metinlerine "oyun" metinleri yazan kişiye oyun yazarı (müellif) ve oyunu sahnede canlandıran kişilere "oyuncu" (ya da daha genel olarak tiyatrocu) denir. Ayrıca eserin sahnelenmesinde görev alan sahne amiri, dekor ve kostüm sorumlusu, ışıkçı, suflör gibi diğer yardımcı elemanlar da vardır.