Bugünkü
Takvim

ün şifası yeşilde saklı

Yüksek , kalp ve damar hastalıklarını tetikliyor. Çapa Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. , “Yeşil yapraklı sebzeler tüketin” diyor...Dünyada
ve Türkiye'de meydana gelen ölümlerin yaklaşık yarısı, kalp damar hastalıklarından meydana geliyor. Bu hastalıklarda beslenme ve yaşam tarzının yanında yaş, cinsiyet, ailede kalp damar hastalığı olması, şeker hastalığı, hipertansiyon, alkol, şişmanlık, stres gibi faktörler rol oynuyor. Kalp hastalığı denince akla ilk olarak kolesterol geliyor. İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Osman Erk, bu rahatsızlığın önemine değiniyor. Kalp damar hastalığı olanların yarısının kanında kolesterol seviyesi, üst sınırlarda seyrediyor. Kolesterol; HDL (iyi huylu), LDL (kötü huylu) olarak ikiye ayrılıyor. Kolesterol miktarları kadar, kolesterolün yapı ve kalitesi de son derece önem taşıyor.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.