Ekinezya-zencefil 5 gribin izlerini sil!

Hava sıcaklığındaki değişim grip, nezle ve soğuk algınlığı gibi salgın hastalıkları adeta hortlattı. Uzmanlar korunmak için ekinezya ve zencefille hazırlanacak çay tarifi verdi

Kaynak GAZETE Giriş Tarihi 16 Mart 2016 Güncelleme 16 Mart 2016, 01:26
Ekinezya-zencefil 5 gribin izlerini sil!

İÇİNDEKİLER

İçinde bulunduğumuz mevsim itibariyle bir ısınan bir soğuyan hava, beraberinde birçok hastalık getiriyor. Çok sayıda kişinin muzdarip olduğu nezle, grip ve soğuk algınlığını ciddiye almak gerekiyor. Bu hastalıklarda çeşitli ilaçların yanı sıra bitki çaylarını da öneren uzmanlar, özellikle ekinezya ve zencefile dikkat çekiyor. Anadolu Sağlık Merkezi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Esra Sönmez ve Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Mustafa Kazkayası, herkesi yatağa düşüren bu hastalıklarla ilgili merak edilenleri yanıtlıyor...

VÜCUT DİRENCİNİ ARTIRIN
Grip; bulaşıcı bir akut virüs hastalığı olarak tanımlanıyor. İnfluenza virüsünün yapısı çok sık değiştiği için toplumda dirençle karşılaşmadan hızla yayılabiliyor. Grip 4-5 gün içinde yavaş yavaş düzelmeye başlıyor ve genellikle bir hafta içinde geçiyor. Ancak sinüzit, ortakulak iltihabı, zatürre, kalp zarı iltihabı ve beyin zarı iltihabı gibi komplikasyonlar gelişirse hastalarda öldürücü bir tabloya dönüşebiliyor.

Nasıl bulaşır: İnfluenza virüsleri tükürük damlacıkları yoluyla bulaşıyor. Belirtileri: Grip virüsü bulaştıktan 1-3 gün sonra belirtiler gelişmeye başlıyor. Titremenin de eşlik ettiği ateş 39-40 dereceye çıkıyor. Eklem-kas ağrısı, halsizlik, bulantı, kusma, boğaz ağrısı, öksürük ve göğüste yanma görülüyor.

Tedavisi: Öncelikle yatak istirahati öneriliyor. Ateşi düşürmek için parasetamol ilaçlardan yararlanılıyor. Antibiyotiğe gerek duyulmuyor. Ancak riskli grupta olan yaşlılar ve çocuklar için antibiyotiklere başvurulabiliyor. C vitamini zengini gıdalar tüketmek gerekiyor.

NASIL KORUNMALI?
* Gripli kişiden uzak durun.
* Kalem, kitap ve bardak gibi özel eşyalarınızı hasta kişilerle kullanmayın.
* El temizliğine özen gösterin. Elinizi göz ve burnunuzla temas ettirmeyin.
* Özellikle kapalı mekanlardan, havalandırması iyi olmayan yerlerden uzak durun. Bulunduğuuz alanı sık sık havalandırın.
* Mevsime uygun giyinmeye özen gösterin. Kıyafetleriniz ne çok ince, ne de çok kalın olmalı.

Cankurtaran öneriler
* Bol C vitamini alın; kivi, portakal gibi meyveler ile sebzeleri tüketin.
* Bol ılık sıvı gıdalar tüketin. İstirahat edin. Bu sayede hem daha kısa zamanda iyileşirsiniz hem de hastalığın çevreye yayılmasının önüne geçersiniz.
*
Grip veya soğuk algınlığının hapşırma yoluyla damlacık eneksiyonları aracılığı ile bulaşmasının önüne geçmek için kalabalık ortamlardan uzak durun.
* Hapşırırken kullandığınız mendili tekrar kullanmayın.
*
El hijyenine dikkat edin, ellerinizi bol sabunlu suyla yıkayın.
* Grip aşısı olun.
*
Dengeli beslenme, vücut ısısını korumanıza yardımcı olur. Meyan kökü, ekinezya, zencefil gibi bitkilerden hazırlanacak çaylar, tavuk suyu, tarhana gibi vitamin deposu çorbalar içebilirsiniz.

Ayağa kaldıran çay tarifi
* 2-3 santim kalınlığında zencefil
* Bir tutam ıhlamur
* Bir tutam ekinezya
* 1 çay kaşığı bal
* 1 çubuk tarçın
* Yarım limon
* Yarım elma
* Bir çay kaşığının ucu kadaracı toz biber

Diyetisyen Özge Yüksel, griple mücadele eden çayın yapımını şöyle anlatıyor: 2 su bardağı kadar suyun içerisine kök zencefil, tarçın, toz biber ve kabuklarıyla birlikte yarım elma ve limonu ekleyin. Kısık ateşte kaynamaya bırakın. Ocaktan alın. Son olarak demlenmesi için ıhlamur ve ekinezyayı içerisine ekleyin ve 5 dakika demlendirin. Tat vermesi açısından 1 çay kaşığı bal ilave edebilirsiniz.

TOKSİNLERİ ATIYOR
Ekinezya gribe karşı bağışıklık sisteminizi güçlendirecektir. Zencefil boğazınızı yumuşatacak ve mevsimsel geçişlerde meydana gelen öksürüğün azalmasını sağlayacaktır. Ihlamur ise terlemeyi arttırarak toksin atılımını uyaracaktır. Ancak çeşitli etkilerinden dolayı karaciğer rahatsızlığı, bağışıklık sistemi hastalıkları bulunanların, hamileler ve emzirenlerin bitki çayını tüketmeden önce doktorlarına danışmaları gerekmektedir.

HAZIRLAYAN: HÜLYA BALCI