Bugünkü
Takvim

20 önemli sinyal

, , gibi hastalıklar bedende sinyal veriyor, erken teşhise ise olanak sağlıyor. Uzmanlar, vücuttaki önemli sinyalleri ve neden olduğu rahatsızlıkları sıralıyor...

ABONE OL
20 önemli sinyal
Yaşamı tehdit eden rahatsızlıklar vücutta kendini belli ediyor. "Bedenini dikkatlice inceleyen kişi, her değişimi fark edebilir" diyen uzmanlar, birçok hastalığın geç kalınmadan teşhis edebileceğini söylüyor. İşte kadınlara özel, vücudun uyarı sinyali verdiği 20 kritik bölgesi...

Göğüsteki değişiklikler: Eğer göğsünüzün büyüklüğünde ve derisinde (portakal kabuğu gibi) aniden bir değişme saptanıyorsa, göğüs inin habercisi olabilir.

İLTİHAPLI İSE DİKKAT!
Akıntı: Cinsel organlardan gelen akıntılar, özellikle iltihaplı veya kanlı ise, cinsel hastalıkların işaretidir. Kaşıntı ise mantar enfeksiyonunun habercisidir.
Aniden topallama: Baldırlarda gevşeklik belirtisi de varsa, bir sinir hastalığı olan Multiple Sklerosen'in habercisidir.
Kaval kemiğinde şişme: Hemen dizin alt kısmında meydana gelen şişmeler tiroid bezinin aşırı çalışmasının belirtisidir.
Ani kalça ağrıları: Kalçada meydana gelen ani ağrılar, kalça kemiğinde iltihaplanmaya işaret eder.
Koltuk altında kütle: Koltuk altınızı ellediğinizde elinize düğme gibi kütle geliyorsa, bu bir iltihaplanma olacağı gibi, lenf bezi veya göğüs kanserine de işaret ediyor olabilir.
Kasıkta kütle: Kasıkta, ele gelen bir kütle varsa ve bu iki haftadan uzun bir süredir devam ediyorsa, bu iltihaplanma habercisi olabileceği gibi kanser belirtisi de olabilir.
Şişen ayak bilekleri: Eğer ayak bilekleriniz alışık olmadığınız bir şekilde şişiyorsa dikkat edin. Bu, şeker, romatizma ve böbrek rahatsızlıklarının habercisi olabilir.
Su toplaması, döküntüler, kaşıntılar: Bu durum şeker hastalığının işaretlerindendir. Ayaklarda mantar oluşması da şeker hastalığının habercisidir.

ELLERE İYİ BAKIN!
Tırnaklardaki izler:
Tırnakların üzerindeki çukurlaşmalar, çizgiler veya kıvrık kenarlar, mantar ya da sedef hastalığının habercisi olarak karşımıza çıkabilir.
Sürekli nemli eller: Ellerin sürekli nemli oluşunun nedeni tiroid bezinin aşırı çalışmasına bağlanabilir. Ellerdeki hissizlik veya karıncalanma ise vitamin eksikliği ve şeker hastalığının işaretidir.
Dirseklerde kütleler: Dirseklerinizde düğme şeklinde kütleler varsa, bir de bileklerde ağrı hissediyorsanız, bu olabilir.

BOYUNDA ŞİŞME
Gömleğinizin ilk düğmesi artık kapanmıyorsa, bunun nedeni tüberküloz, tiroid bezi rahatsızlığı veya lenf bezi rahatsızlığı olabilir.
Kolun güçsüzleşmesi: Kolunuz birden zayıf düştüyse, hissizlikle birlikte rahat hareket ettiremiyorsanız, hafif bir felç geçirmiş olabilirsiniz.

BALDIRLARDA SU TOPLAMASI
Parmağınızı bastırdığınızda baldırlarınızda iz kalıyorsa, bunun nedeni böbrek veya karaciğer rahatsızlığı olabilir. Ayrıca kalpteki bir rahatsızlık da buna neden olabilir.
Eğik omuzlar: Omuz başlarında bir eğiklik söz konusu ise, bunun sebebi ya osteoporoz ya da ender görülen bir hormon rahatsızlığı olabilir.

AŞIRI ŞİŞKİN BİR KARIN
Karında aşırı şişme varsa ve bununla birlikte sürekli gaz yapıyorsa, yumurtalık veya bağırsak kanseri riski vardır.
Alt karında şişme: Karnın alt bölgesinde gaz gibi şişme varsa ve ağrılar da mevcutsa, apandisit ihtimali akla gelir. Ayrıca bağırsakta da bir rahatsızlık olabilir.
Göğüste akıntı: Göğüs ucundan çıkan sıvılar göğüs hastalıklarının, hatta göğüs kanserinin bile habercisi olabilir.
Solgun saçlar: Saçlardaki mat ve solgun görüntü demir veya B vitamini eksikliğine işaret eder. Saç dökülmesi bağışıklık sistemiyle ilgili bir hastalığın (AIDS gibi) habercisi olabilir.kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.