Batı medyası bu şiddete sessiz!

30 Mayıs 2016, Pazartesi


Fransız polisinin göstericilere karşı şiddeti zirveye çıktı. "Toulouse" şehrinde bir polis, yolun karşısına geçmeye çalışan bir kadını boğazından tutarak sürükledi.

Olay üzerine savcılık soruşturma açtı. Fransız Emniyet Müdürü'nün savunması ise bir hayli tuhaftı.

Le Figaro gazetesine konuşan emniyet müdürü, kadına saldıran polisin kendini müdafa ettiğini ve bunun meşru olduğunu söyledi. Video görüntülerinin olduğu saldırı anının inceleneceği ve şiddet uygulayan polisin de ifade vereceği bildirildi.

Türkiye'de Gezi Parkı olayları sırasında" Polis şiddet uyguluyor" diye sayfa sayfa haber yapan, eleştiride sınır tanımayan Batı medyası Paris'teki bu polis şiddeti karşısında ise sessizliğini koruyor.

Fransa'da günlerdir devam eden eylemler kapsamında, birçok yakıt deposu ve rafineri grevci işçiler tarafından barikatlarla kapatıldı. Sendikalar grev ve eylemlerini tırmandırma tehdidinde bulunurken, Cumhurbaşkanı Hollande, "Geri adım atmayacağım" dedi.

Yasa tasarısının kanunlaşması halinde, günlük azami 10 saatlik çalışma süresi 12 saate çıkarılacak. İş sözleşmesinde değişiklik yapmak isteyen çalışanlar da işten atılabilecek.

Fransa'daki kaos ortamı, haziran ayında bu ülke de yapılacak Avrupa Futbol Şampiyonası'nı da tehlikeye atıyor. Ülkedeki grevin ulaşım ve güvenlik birimlerini de sıçraması durumunda, olası terör tehditlerinin önüne geçilemeyeceğinden endişe ediliyor.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.