Bugünkü
Takvim

? kelimesi ne anlama gelmektedir? TDK anlamı nedir?

sorusunun yanıtı merak konusu oldu. Star TV'nin yeni dizisi bu akşam saat 20.00'de ilk bölümüyle izleyicisiyle buluştu. Diziyi ekranları başında takip eden izleyiciler ise Babil ne demek sorusu hakkında arama motorlarında araştırma yapmaya devam ediyor. Peki, Babil ne demek? Babil kelimesi ne anlama gelmektedir? anlamı nedir? İşte detaylar...

  • Televizyon
  • 17.01.2020 20:30
  •  - 
  • Son Güncelleme: 17.01.2020 20:30
ABONE OL
Babil kelimesi ne anlama gelmektedir?

Babil ne demek? Star TV ekranlarının yeni dizisi Babil bu akşam saat 20.00'de ilk kez izleyici karşısına çıktı. Konusu ve oyuncu kadrosuyla dikkat çeken Babil dizisi hakkındaki detaylar izleyiciler tarafından büyük bir merakla araştırılıyor. Özellikle şu saatlerde izleyiciler Babil ne demek sorusuna cevap arıyor. Peki, Babil kelimesi ne anlama gelmektedir? İşte Babil tarihi hakkında detaylar

BABİL NE DEMEK? İŞTE TARİHİ

Tarihi bir kent olan Babil, Milattan Önce 450'li yıllara dayanmaktadır. Babil, Mezopotamya'da adını aldığı Babil kenti etrafında MÖ 1894 yılında kurulmuş, Sümer ve Akad topraklarını kapsayan bir imparatorluktur. Babil'in merkezi bugünkü Irak'ın El Hilla kasabası üzerinde yer almaktadır. Babil halkının büyük bir kısmını tarih boyunca çeşitli Sami asıllı halklar oluşturmuştur. Bölgede konuşulmuş en yaygın dil Akadca olmuş olmasına rağmen Sümerce dinsel dil olarak kullanılmıştır. Aramice ise ilerleyen yıllarda bölgenin lingua francası konumuna gelmiştir.

Başlangıçta Akad İmparatorluğu'nda yer alan önemsiz ve güçsüz bir şehir iken, şehrin Amori hükümdarı Hammurabi tarafından kısa süre içinde büyüyen ve gelişen şehir kısa ömürlü de olsa bölgedeki en güçlü imparatorluklardan biri haline gelmiştir. Bu dönemden sonra tüm Güney Mezopotamya'ya Babil denilmeye başlanmış, devletin kutsal şehri Nippur olmuştur. Hammurabi'nin oğlu altında güçten düşen devlet uzun süre boyunca Asur, Kassit ve Elam egemenliği altında kalmıştır. Şehir Asurlular tarafından yıkılıp yeniden inşa edilmiştir. MÖ 609-539 yılları arasında hüküm sürmüş Yeni Babil İmparatorluğu bağımsızlığını Asurlulardan Keldani Nebupolassar önderliğinde kazanmıştır. Bu devletinde çökmesi ile Babil şehri Ahameniş, Seleukos, Part, Roma ve Sasani egemenliği altında kalmıştır.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.