Takvim

Bugünkü
Takvim
  • Televizyon
  • 17.01.2020 20:30
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 17.01.2020 20:30
ABONE OL

? kelimesi ne anlama gelmektedir? TDK anlamı nedir?

sorusunun yanıtı merak konusu oldu. Star TV'nin yeni dizisi bu akşam saat 20.00'de ilk bölümüyle izleyicisiyle buluştu. Diziyi ekranları başında takip eden izleyiciler ise Babil ne demek sorusu hakkında arama motorlarında araştırma yapmaya devam ediyor. Peki, Babil ne demek? Babil kelimesi ne anlama gelmektedir? anlamı nedir? İşte detaylar...

Babil kelimesi ne anlama gelmektedir?

Babil ne demek? Star TV ekranlarının yeni dizisi Babil bu akşam saat 20.00'de ilk kez izleyici karşısına çıktı. Konusu ve oyuncu kadrosuyla dikkat çeken Babil dizisi hakkındaki detaylar izleyiciler tarafından büyük bir merakla araştırılıyor. Özellikle şu saatlerde izleyiciler Babil ne demek sorusuna cevap arıyor. Peki, Babil kelimesi ne anlama gelmektedir? İşte Babil tarihi hakkında detaylar

BABİL NE DEMEK? İŞTE TARİHİ

Tarihi bir kent olan Babil, Milattan Önce 450'li yıllara dayanmaktadır. Babil, Mezopotamya'da adını aldığı Babil kenti etrafında MÖ 1894 yılında kurulmuş, Sümer ve Akad topraklarını kapsayan bir imparatorluktur. Babil'in merkezi bugünkü Irak'ın El Hilla kasabası üzerinde yer almaktadır. Babil halkının büyük bir kısmını tarih boyunca çeşitli Sami asıllı halklar oluşturmuştur. Bölgede konuşulmuş en yaygın dil Akadca olmuş olmasına rağmen Sümerce dinsel dil olarak kullanılmıştır. Aramice ise ilerleyen yıllarda bölgenin lingua francası konumuna gelmiştir.

Başlangıçta Akad İmparatorluğu'nda yer alan önemsiz ve güçsüz bir şehir iken, şehrin Amori hükümdarı Hammurabi tarafından kısa süre içinde büyüyen ve gelişen şehir kısa ömürlü de olsa bölgedeki en güçlü imparatorluklardan biri haline gelmiştir. Bu dönemden sonra tüm Güney Mezopotamya'ya Babil denilmeye başlanmış, devletin kutsal şehri Nippur olmuştur. Hammurabi'nin oğlu altında güçten düşen devlet uzun süre boyunca Asur, Kassit ve Elam egemenliği altında kalmıştır. Şehir Asurlular tarafından yıkılıp yeniden inşa edilmiştir. MÖ 609-539 yılları arasında hüküm sürmüş Yeni Babil İmparatorluğu bağımsızlığını Asurlulardan Keldani Nebupolassar önderliğinde kazanmıştır. Bu devletinde çökmesi ile Babil şehri Ahameniş, Seleukos, Part, Roma ve Sasani egemenliği altında kalmıştır.

BABİL OYUNCULARI KİMLER?

Babil dizisinin oyuncu kadrosunda Halit Ergenç, Aslı Enver, Birce Akalay, Mesut Akusta, Nur Fettahoğlu ve Ozan Güven gibi ünlü isimler yer alıyor.

BABİL KONUSU

İdealist bir ekonomi profesörü olan İrfan'ın (Halit Ergenç) hayatı, haksız yere işten atılması ve 7 yaşındaki oğlu Deniz'in (Beren Kasımoğulları) hastalanmasıyla alt üst olur.

Kapılar birer birer yüzüne kapanırken, karısı Eda'nın (Nur Fettahoğlu) çocukluk arkadaşları Egemen'den (Ozan Güven) yardım istemesiyle İrfan kendisini hayal bile edemeyeceği karanlık bir maceranın içinde bulur. Evlenmek üzereyken ayrıldığı Büyük aşkı İlay'ın (Birce Akalay) tehlikeli iş adamı Süleyman'ın (Mesut Akusta) sevgilisi olarak, ortaya çıkmasıyla birlikte, İrfan bu macerada aşması gereken birçok sınavla karşı karşıya kalacaktır. Bu macerada karşısına çıkan idealist genç kız Ayşe (Aslı Enver) onun kurtarıcısı olabilecek mi?

HALİT ERGENÇ - İRFAN

Ekonomi profesörü, sevgi dolu bir baba. İdealist, zeki, duyarlı, vicdanlı, karizmatik ve mütevazı.

ASLI ENVER - AYŞE

Süleyman'ın asistanı. Sempatik, dürüst, akıllı, duyarlı, merhametli, samimi

OZAN GÜVEN - EGEMEN

İrfan'ın en yakın dostu. Her devrin adamı, eğlenceli, kurnaz, şeytan tüylü, tek tabanca, fırsatçı. Hayatı hep sınırda, uçlarda.