Takvim

Bugünkü
Takvim
  • Televizyon
  • 20.11.2019 19:59
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 20.11.2019 21:48
ABONE OL

tarihte kimdir? Gündüz Alp tarihte nerede ve ne zaman öldü? İşte hayatı...

Bu akşam ATV ekranlarında dizisi saat 20.00'de ilk bölümüyle izleyici karşısına çıkıyor. Dizide dikkat çeken karakterlerden birisi de oldu. Tarihte Ertuğrul Gazi'nin oğlu ve Osman Bey'in ağabeyi olan Gündüz Alp'in hayatı izleyiciler tarafından araştırılıyor. Ertuğrul Gazi'nin oğlu sorusu bu kapsamda çok araştırılan arasında yer alıyor. Peki, Gündüz Alp tarihte nasıl ve ne zaman öldü? İşte hayatı...

Kuruluş Osman Gündüz Alp tarihte kimdir?

Kuruluş Osman dizisinde dikkat çeken tarihi karakterlerden birisi de Gündüz Alp oldu. Ertuğrul Bey'in oğlu olan Gündüz Alp'in hayatı şu sıralar merakla araştırılıyor. Dizinin izleyicileri merakla Ertuğrul Gazi'nin Gündüz Alp kimdir sorusuna arama motorlarında yanıt arıyor. Peki, Gündüz Alp tarihte nasıl ve ne zaman öldü? İşte hayatına dair bilgiler...

GÜNDÜZ ALP TARİHTE KİMDİR?

Gündüz Alp veya Gündüzalp, Osmanlı Beyliği'nin kurucusu olan Osman Gazi'nin babası Ertuğrul Gazi'nin soyundan olup, çeşitli kaynaklara göre Ertuğrul Gazi'nin babası veya oğludur.

Enverî'nin Düstûrnâme-i Enverî adlı eseri ve Karamanlı Mehmed Paşa'ya göre Ertuğrul Gazi'nin babası; Hasan bin Mahmûd el-Bayâtî'nin Câm-ı Cem-Âyîn adlı eseri, Âşıkpaşazâde'nin Âşıkpaşazâde Tarihi adlı eseri ve Neşrî'nin Kitab-ı Cihannüma adlı eserine göre ise Ertuğrul Gazi'nin oğlu ve Osman Gazi'nin kardeşidir.

Tarihi kayıtlarda geçen Gündüz Alp yetişkin bir ömre kadar uzanıyor, hatta Ertuğrul Gazi'den sonra Kayı Boyu'nun beyi olmak için kardeşi Osman Gazi ile mücadele ediyor.

Yani Gündüz Alp çocuk yaşta ölmemiş, yetişkin kişiliğe ulaşmış ve Osman Gazi ile giriştiği beylik mücadelesini kaybetmesine rağmen yine de kardeşinden ayrılmamıştır.

Eskişehir'de sancak beyliği yapan Gündüz Alp, Bizans ile yapılan hemen hemen her savaşa katıldı fakat İnegöl'ün alınışı sırasında şehit düştü.