Takvim

Bugünkü
Takvim
 • Televizyon
 • 16.09.2019 09:21
 •  - 
 • Son Güncelleme:
 •  
 • 16.09.2019 09:21
ABONE OL

reyting sonuçları! ? , ,

reyting sonuçları merak ediliyor. Reyting sonuçlarında hangi dizi birinci? Pazar akşamları Show TV'de , 1'de , TV 8'de , Fox TV'de programları ekrana geliyor. Yeni bölümlerin yayınlanmasının ardından en çok izlenen yapımın hangisi olduğu belli oluyor. Reyting: izleyici Ölçümünün İngilizce karşılığı Audience Measurement olup, izlenme oranı, izlenme payı ve benzer verilerin sağlanması amacıyla yapılan ölçümlerin tümüdür. Türkiye'de reyting ölçümü, Avrupa'da bir çok ülkede bu türden veriler üreten AGB Nielsen tarafından 1989 yılında başlatılmıştır. Günümüzde ise reyting ölçümlerini TNS gerçekleştiriyor..

15 Eylül reyting sonuçları açıklandı mı? Aşk Ağlatır, Elimi Bırakma...

Ekranları başında dizileri ve programları takip eden izleyiciler her gün reyting sonuçları hakkında araştırma yapıyor. Bu kapsamda arama motorlarında 15 Eylül reyting sonuçları açıklandı mı sorusu merakla araştırılıyor. Peki, 15 Eylül Pazar günü reyting sonuçları belli oldu mu? İşte o sorunun yanıtı... Pazar akşamları Show TV'de Aşk Ağlatır, TRT 1'de Elimi Bırakma TV 8'de Masterchef, Fox TV'de Yaparsın Aşkım programları ekrana geliyor. Geçtiğimiz haftalara baktığımızda Masterchef ilk sıralarda yer alıyor. Reyting, bir televizyon programının ortalama izlenme oranını gösterir. Reklam verenler için bir kriter olarak geliştirilen reyting, tamamen ekonomik amaçlarla ölçülmeye başlanmıştır.

15 EYLÜL REYTİNG SONUÇLARI AÇIKLANDI MI?

15 Eylül reyting sonuçları henüz açıklanmadı. Açıklanır açıklanmaz haberimiz içerisinden ulaşabilirsiniz.

GEÇEN HAFTA (8 EYLÜL) REYTİNG SONUÇLARI

8 Eylül reyting sonuçları açıklandı. Total puan türünde Masterchef ikinci sırada, Yaparsın Aşkım üçüncü sırada, Elimi Bırakma dördüncü sırada, Aşk Ağlatır beşinci sırada yer aldı.

   1- İzleyici Ölçümü nedir ?

   İzleyici Ölçümünün İngilizce karşılığı Audience Measurement olup, izlenme oranı, izlenme payı ve benzer verilerin sağlanması amacıyla yapılan ölçümlerin tümüdür.

   2- İzlenme Oranı, İzlenme Payı nedir ?

   İzleyici Oranı (reyting) ortalama izlenme oranıdır. Bir program diliminde veya zaman diliminde her dakikaya düşen ortalama izleyici yüzdesini gösterir. İzlenme Payı, bir kanalın belli bir zaman diliminde toplam izleyiciden almış olduğu payı gösterir.

     3- Türkiye'deki televizyonlar için izlenme oranları (reyting) ölçümleri nasıl yapılmaktadır?

     Türkiye'de reyting ölçümü, Avrupa'da bir çok ülkede bu türden veriler üreten AGB Nielsen tarafından 1989 yılında başlatılmıştır. Günümüzde ise reyting ölçümlerini TNS gerçekleştiriyor..

     1 Ocak 2005 tarihinden itibaren izleme ölçümleri, 21 il merkezinde ve bu il merkezlerinin 20.000 nüfus üstü kent-ilçelerinde olmak üzere Türkiyede 2201 hanede yapılmaktadır. Firmadan alınan bilgilerde söz konusu hane sayısının bu bölgelerdeki 5 yaş üzeri 38.935.633 kişiyi temsil ettiği belirtilmektedir.

     4- A/B ve TOTAL ne demek?

     Ölçüm yapılan dört tane grup var. A/B, C1, C2, D/E. Bu grupları oluştururken hane reisinin eğitim ve mesleğine bakılıyor. Eğitim düzeyi yüksek olan insanlar A/B dediğimiz grubu oluşturuyor. C ve D/E grubu ise daha alt geliri temsil eden insanlar. Total ise bütün bu grupların toplamı demek.

     REYTING (TOPLAM İZLEME ORANI) % : Belirli bir zaman diliminin dakikası başına düşen ortalama izleyici oranı. Toplam türk televizyon seyircisinin izleme oranı %.

     SHARE (İZLENME PAYI) % : Bir kanalın ve programın belirli bir zaman diliminde toplam televizyon izlemeden aldığı pay.