Takvim

Vav TV Canlı Yayın
 • Teknoloji
 • 18.06.2021 00:46
 •  - 
 • Son Güncelleme:
 •  
 • 18.06.2021 01:35
ABONE OL

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı: Kendisi hafif etkisi ağır Alpagu'dan tam isabet

Türkiye, askeri gücünü milli imkanlarla hayal bile edilemeyecek seviyelere çıkardı. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, STM Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret AŞ. tarafından geliştirilen Sabit Kanatlı Akıllı Vurucu İHA Sistemi Alpagu'nun mühimmatlı test atışını başarıyla gerçekleştirdiğini açıkladı. İşte mühendislerimiz tarafından asimetrik harp ve anti-terör alanlarında kullanılmak üzere geliştirilen kendisi hafif, etkisi ağır Alpagu'nun mühimmatlı test atışı...

Can yakıcı milli silahımız Alpagu...

Ülkemizde gittikçe popülerleşen savunma sanayii heyecan verici seviyelere geldi. Düşman ve rakip devletlerle mücadelede elimizi güçlü tutan buna mukabil diplomaside caydırıcılığımızı artıran savunma stratejileri Sabit Kanatlı Akıllı Vurucu İHA Sistemi Alpagu'yla kendisini gösterdi. İşte Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından muharebe sahasında etkin şekilde kullanılmaya başlanacak olan "kamikaze drone"un can yakıcı özellikleri...

Demir, Twitter hesabından konuya ilişkin, şu paylaşımda bulundu:

"Kendisi hafif etkisi ağır Alpagu'dan tam isabet. STM'nin milli mühendislik kabiliyetiyle geliştirdiği tek er tarafından gece-gündüz etkin operasyon yapabilen Sabit Kanatlı Akıllı Vurucu İHA Sistemi Alpagu mühimmatlı test atışını başarıyla gerçekleştirdi. Durmak yok yola devam."

SSB tarafından Alpagu'nun test atışına ilişkin yapılan açıklamada da şunlar kaydedildi:

"Tek er tarafından gündüz ve gece etkin operasyon yapabilen Alpagu, Aksaray Atış Alanı'nda gerçekleştirilen test atışında hedefini tam isabetle vurdu. Fırlatıldıktan sonra, yaklaşık 10 dakika boyunca uçuşunu gerçekleştiren Alpagu, görüntü takip yazılımı vasıtasıyla hedef takibini yapmıştır. Yüksek manevra kabiliyeti ile hedef tarafından son ana kadar tespit edilemeyen Alpagu, üzerindeki mühimmat ile hedefini imha etmiştir."

HEM KEŞİF VE GÖZETLEME HEM DE GÖRÜŞ HATTI DIŞINDAKİ HEDEFLERİ YÜKSEK İSABETLE VURMAK İÇİN TASARLANDI

   Kara unsurları için taktik seviyede hem keşif ve gözetleme hem de görüş hattı dışında kalan hedefleri yüksek isabetle vurmak için tasarlanan, tek er tarafından taşınabilen, otonom veya uzaktan kumandayla görev yapabilen sabit kanatlı taşınabilir akıllı mühimmat sistemi olan Alpagu, STM tarafından milli imkanlarla geliştirilen, gömülü ve gerçek zamanlı, görüntü işleme ve derin öğrenme algoritmaları yardımıyla sabit veya hareketli hedeflere karşı gece-gündüz etkin olarak kullanılabiliyor.

   KABİLİYETLER VE YETKİNLİKLER

   "Sabit Kanatlı Akıllı Mühimmat Sistemi", "Fırlatıcı Lançer" ve "Yer Kontrol İstasyonu" bileşenlerinden oluşan Alpagu'nun kabiliyet ve yetkinlikleri şöyle:

   - Gündüz ve gece etkin operasyon,

   -Tali zararları en az olacak şekilde otonom hassas vuruş,

   - Hareketli hedeflerde hedefe yönelim ve takip,

   - Yüksek performanslı seyrüsefer, kontrol ve güdüm algoritmaları,

   - Tek er tarafından kullanılabilme,

   - Uçuş sonlandırma veya kendini imha modları,

   - Gelişmiş ve özgün elektronik mühimmat emniyeti, kurma ve ateşleme,

   - Özgün milli gömülü donanım ve yazılım,

   - Yüksek yanal görüş açısı,

   - Görüntü işleme tabanlı kontrol uygulamaları,

   - Gömülü ve gerçek zamanlı nesne tespit, teşhis, takip ve sınıflandırma."

   TAKVİM UYGULAMASINI İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN