Bugünkü
Takvim

Paylaşım sitelerinde büyük tehlike

Uzmanlar, sosyal paylaşım siteleri ve sohbet odaları için çok önemli bir uyarıda bulundu.

  • Teknoloji
  • 24.10.2010 00:00
  •  - 
  • Son Güncelleme: 24.10.2010 13:41
ABONE OL
Paylaşım sitelerinde büyük tehlike
Lüksemburg'da düzenlenen uluslararası ''nda sanal âlemde lara yönelik tehdit sıralamasında, sohbet ve sosyal paylaşım sitelerindeki 'kriminal suçlular' liste başında yer aldı.

Zaman'da yer alan habere göre Avrupa Birliği'nin (AB) Güvenli Programı (-) tarafından düzenlenen toplantıda, çocukların 'online' ortamda karşı karşıya kaldığı riskler ile söz konusu tehditlerle mücadele yöntemleri ele alındı. Çeşitli ülkelerde yapılan araştırmalar ışığındaki değerlendirmede,internetüzerinden çocukları istismar etmeye çalışan kötü niyetli kişilerin karakterleri ve davranışlarına dikkat çekilerek, tehlikenin boyutları vurgulandı. Sosyal paylaşım siteleri veya sohbet odalarında sörf yapan bazı kişilerin 'kriminal sabıkalılar' olduğunu kaydeden uzmanlar, çocukların sanal âlemde nasıl tuzağa düşürüldüğünü ayrıntılarıyla anlattı.

ÇOCUKLARA 'FOTOĞRAFLI' TUZAK

Çocukların genellikle odalarında bulunanbilgisayararacılığıyla internete bağlandığını ve saatlerce tek başına sanal internette vakit geçirdiklerini belirten uzmanlara göre, bu süre içinde çocuklar 'Facebook' ve 'Messenger' gibi çeşitli iletişim kanallarında hiç tanımadığı kişilerle tanışıyor. Yapılan araştırmalara göre çocuklardan yaklaşık yüzde 35'i yüzünü hiç görmediği kişilerle bu tür sitelerde arkadaşlık kuruyor. Toplantıya katılan uzmanlar, çeşitli suçlardan sabıkaları bulunan bazı kişilerin 'farklı kimlik' ve 'sahte fotoğraflar'la çocukların güvenini kazandığını vurguladı. Söz konusu kişilerin ağlarına düşürdükleri çocukları kısa sürede ikna ederek fotoğraflarını istediği ve kimi zaman da müstehcen içerikli fotoğrafları paylaşarak tacizlerde bulundukları belirtildi. İstediği resimlere kavuşan söz konusu kişilerin, bir süre sonra çocuklardan çeşitli taleplerde bulunmaya başladığı dile getirilerek, kimi zaman bu taleplerin sınır tanımadığına işaret edildi.

Taleplere karşı konulması durumunda çocukların 'fotoğraflarını ailene gönderirim' gibi tehditlerle korkutulduğu ve bu şekilde istenilen her şeyi yapan çocukların çeşitli şekillerde istismar edildiklerinin altı çizilerek, söz konusu yöntemlerle suça itilen veya tecavüzlere uğrayan çok sayıda çocuğun varlığı gündeme taşındı. İnternet ortamında geçirilen sürenin büyük bir bölümünün sosyal paylaşım siteleri ve online oyunlar olduğu vurgulanan forumda, bu oyunlardan büyük bir bölümünün çocukları şiddete yönelttiği bilgisi verildi.

Çocukların tehditlerden korunması için en büyük görevin ailelere düştüğünü kaydeden Microsoft'un internet güvenliği direktörü Julia Inman Grant, bu konuda anne ve babaların bilinçlendirilmesi gerektiğini söyledi. Uzmanlar ise bu süreç içinde anne ve babaların kesinlikle çocuklarına interneti yasaklamamaları gerektiğinin altını çizerek, bilgisayar başında geçirdikleri zamana eşlik etmeleri çağrısında bulundu.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.