Galatasaray - Fenerbahçe Süper Kupa maçı neden ertelendi? İşte Riyad'da yaşananların perde arkası

Türkiye dün Riyad'da gerçekleştirilmesi planlanan Galatasaray-Fenerbahçe Süper Kupa finaline kilitlendi. Riyad'da kulüplerin talepleri ve Suudi yetkililerin onay vermemesi sonrası kriz yaşandı. Türkiye Futbol Federasyonu, Galatasaray ve Fenerbahçe, Turkcell Süper Kupa maçının organizasyondaki bazı aksaklıklar nedeniyle ortak kararla ileri bir tarihe ertelendiğini duyurdu. Peki Riyad'da neler oldu kim ne dedi? Dış basın olayı nasıl gördü? İşte Galatasaray - Fenerbahçe Süper Kupa maçının iptal edilmesinin perde arkası...

Giriş Tarihi 30 Aralık 2023, 10:04 Güncelleme 30 Aralık 2023, 17:04
Galatasaray - Fenerbahçe Süper Kupa maçı neden ertelendi? İşte Riyad’da yaşananların perde arkası

İÇİNDEKİLER

Dün Riyad'da oynanması planlanan Gatalatasaray-Fenerbahçe Süper Kupa finali heyecanla beklenirken iptal kararı geldi.

Süper Kupa müsabakası öncesi, Suudi yönetiminin aldığı kararda "Yurtta Sulh, Cihanda Sulh" pankartı ve Mustafa Kemal Atatürk tişörtüne izin verilmeyeceği öne sürüldü. Kulüp yetkilileri Suudilerin kararından dönmemesi halinde maça çıkmama kararı alacaklarını söyledi.

TFF GALATASARAY VE FENERBAHÇE'DEN ORTAK AÇIKLAMA: BAZI AKSAKLIKLAR NEDENİYLE ERTELENDİ
Türkiye Futbol Federasyonu, Galatasaray ve Fenerbahçe, Turkcell Süper Kupa maçının organizasyondaki bazı aksaklıklar nedeniyle ortak kararla ileri bir tarihe ertelendiğini duyurdu.

Yapılan ortak açıklamada, şu ifadeler kullanıldı:

"Cumhuriyetimizin ve Türkiye Futbol Federasyonunun 100. Yılını yurt dışında da kutlamak amacıyla, Türk futbolunun marka değerine ve kulüplerimize katkı sağlayacak şekilde kulüplerimizle organize ettiğimiz, 29 Aralık Cuma günü saat 20.45'te oynanması planlanan 2023 Süper Kupa müsabakası organizasyondaki bazı aksaklıklar nedeniyle kulüplerimizle birlikte aldığımız ortak karar neticesinde ileri bir tarihe ertelenmiştir.

Ev sahibi ülkenin Futbol Federasyonu, ilgili kurum ve kuruluşlarına şu ana kadar Süper Kupa'nın organizasyonu için göstermiş oldukları çaba nedeniyle teşekkür ederiz."

PROVOKASYON YAPANLARA SORUŞTURMA
İptal sonrası sosyal medya üzerinden provokatif paylaşımlarda bulunanlara yönelik harekete geçildi.

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, "Süper Kupa Finalinin ertelenmesi sonrasında bazı sosyal medya hesaplarından provokasyon içerikli ve suç teşkil eden paylaşımlarda bulunanlar hakkında Cumhuriyet Başsavcılıklarımız tarafından adli soruşturma başlatılmıştır. Tespit edilen şüpheliler hakkında gerekli adli işlemler devam etmektedir." ifadelerini kullandı.

Ertelemenin ardından Galatasaray Fenerbahçe ve Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) kafilesi yurda dönüş yaptı.

Başkent Riyad'dan kalkan uçakla İstanbul Havalimanı'na gelen yetkililer, özel araçlarla buradan ayrıldı.

BÜYÜKEKŞİ'DEN AÇIKLAMA
TFF Başkanı Mehmet Büyükekşi, basın mensuplarına havalimanı çıkışında, "Herkese iyi seneler diliyorum. Gerekli açıklamayı zaten dün yaptık." dedi.

Büyükekşi sağlığıyla ilgili soruya ise "Daha iyiyim inşallah. Çok teşekkür ediyorum." yanıtını verdi.

İPTALİN PERDE ARKASI
Peki Riyad'da neler oldu kim ne dedi? Otelde neden kriz masası kuruldu? İletişim Başkanlığı konuya ilişkin açıklama yaptı. Öte yandan gelişmeleri Riyad'da takip eden Sabah Yazarı Murat Özbostan süreci ayrıntılarıyla yazdı.

DEZENFORMASYONLA MÜCADELE MERKEZİ DETAYLARI AÇIKLADI
Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı Dezenformasyonla Mücadele Merkezi de Riyad'da oynanması beklenen ancak ertelenen Galatasaray-Fenerbahçe karşılaşmasına yönelik, milletin ortak değer ve hassasiyetleri üzerinden yürütülen dezenformasyon kampanyalarına itibar edilmemesi çağrısında bulundu.

Dezenformasyonla Mücadele Merkezi'nin sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, 29 Aralık'ta Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'da oynanması beklenen ancak ertelenen Galatasaray-Fenerbahçe karşılaşması ile ilgili gerek yurt içinde gerekse de yurt dışında yoğun bilgi kirliliği ile karşı karşıya kalındığı belirtildi.

Açıklamada, "Söz konusu bilgi kirliliğinin, hem bazı kesimlerin milletimizin ortak değer ve hassasiyetleri üzerinden yıpratıcı sistematik dezenformasyon faaliyetleri kapsamında hem de kimi kesimlerin bilgi eksikliği sonucu ortaya çıktığı belirlenmiştir. Dolayısıyla toplumun huzur ve güvenliğini tehdit eden dezenformasyon faaliyetlerine karşı, yaşanan gelişmelerin ele alınması ve kamuoyunun bilgilendirilmesine ihtiyaç duyulmuştur." değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye Futbol Federasyonu'nun (TFF) Süper Kupa finali için Fenerbahçe ve Galatasaray kulüplerine ek gelir sağlama önerisinde bulunarak bir teklif hazırladığı aktarılan açıklamada, "İki kulüp başkanı, Ağustos 2023 tarihinde Süper Kupa finali için TFF'ye vekalet vermiştir. 2023 Turkcell Süper Kupa müsabakasının en iyi teklifi veren Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'da oynanması, tamamen kulüpler ve TFF tarafından ortak bir kararla belirlenmiş ve organize edilmiştir." bilgisi paylaşıldı.

"İSTİKLAL MARŞI OKUNMASI VE TÜRK BAYRAKLARININ KULLANILMASINA YÖNELİK UZLAŞIYA VARMIŞLARDIR"
Ortak kararın ardından maçın 29 Aralık saat 20.45'te oynanmasının planlandığı, maç organizasyonun öncesinde TFF ile Suudi Arabistanlı yetkililer arasında sahada ve tribünlerde uyulacak kurallara ve esaslara ilişkin 20 Ekim 2023'te bir protokol üzerinde mutabakata varıldığı anımsatılan açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Sözleşmede FIFA, AFC, UEFA ve diğer uluslararası futbol düzenleyici ve yönetici kuruluşların kurallarının geçerli olacağı belirtilmiştir. TFF ve Suudi Arabistan yetkilileri, söz konusu müsabakanın bir milli maç olmamasına rağmen Türkiye Cumhuriyeti'nin 100. yılı olması dolayısıyla İstiklal Marşı okunması ve Türk bayraklarının kullanılmasına yönelik uzlaşıya varmışlardır.

Kulüpler, maçın hemen öncesinde takımların sahaya ısınmak için Mustafa Kemal Atatürk tişörtleriyle çıkma ve üzerlerinde Mustafa Kemal Atatürk'ün sözlerinin yazılı olduğu pankartlarla çıkma taleplerinin TFF ile Suudi yetkililer arasında daha önceden yapılan protokole eklenmesini talep etmişlerdir. Suudi Arabistanlı yetkililer, daha önce TFF ile yaptıkları anlaşmayla uluslararası yönetmelikler ve düzenlemeleri gerekçe göstererek maçın hemen öncesinde bu talepleri mevcut protokole eklemeyi kabul etmemiştir."

"DEZENFORMASYON KAMPANYALARINA İTİBAR ETMEYİNİZ"
Açıklamada, bu gelişmeler sonucu konunun Türkiye kamuoyunda sosyal medyada gündeme geldiği ve dezenformasyon üretildiğinin saptandığı bildirilen açıklamada, devlet kurumları ve milletin değerlerine yönelik tasvip edilmesi mümkün olmayan hakaretamiz ifadelerin kullanıldığına dikkat çekildi.

"Maç başlarken İstiklal Marşı okunmayacağı ve Türk bayraklarının sahaya alınmadığı" iddialarının taraflardan elde edilen bilgiler doğrultusunda Dezenformasyonla Mücadele Merkezince dün yalanlandığına da işaret edilen açıklamada, ayrıca Türkiye kamuoyunda tartışmalar sürerken kulüpler ile TFF'nin ortak bir açıklamayla maçın ertelendiğini duyurduklarına dikkat çekildi.

Açıklamada, "Süper Kupa müsabakasının ileri bir tarihe ertelenmesinin ardından Galatasaray ve Fenerbahçe takımlarının kafileleri bu sabah itibarıyla yurda dönmüştür. Kamuoyunun hassasiyetleri üzerinden yürütülmeye çalışılan dezenformasyon kampanyalarına itibar etmeyiniz." ifadesine yer verildi.

OLAYLARIN MERKEZİNDEN YAZDI
Sabah Yazarı Murat Özbostan ise "3'lü tavır: Oynamıyoruz!" başlığını attığı yazısında şu ifadelerle krizin arka planını anlattı:

"Süper Kupa için önceki gün Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'a geldik. Açıkçası çok misafirperver bir ortam vardı, heyecan da büyüktü. Stat maça tamamen hazırdı. Dün öğle saatlerinde Fenerbahçe Başkanı Ali Koç, A Spor'da çok önemli bir açıklama yaptı… Koç, maçla ilgili bazı sıkıntılar olduğunu ve Atatürk'ün "Yurtta sulh cihanda sulh" sözünün İngilizce'sinin yazılı olduğu pankartla sahaya çıkmak istediklerini ancak bunun kabul görmediğini iletti. Bir de oyuncuların ısınırken Atatürk fotoğraflı tişört giyeceklerini ancak bunun da onayının gelmediğini söyledi.

OTELDE KRİZ MASASI KURULDU, BAKAN BAK KATILDI
G.Saray da aynı şekilde ezeli rakibine destek çıktı. Sosyal medyada tepkiler çığ gibi büyüdü. Futbol Federasyonu devreye girerek Suudi yetkililerle görüşmeler yaptı. Fakat Suudi Arabistan yetkilileri, bu pankartlar ve Atatürk tişörtleri ile maça çıkılmasını kabul etmeyeceklerini bildirdi. Bunun üzerine TFF Başkanı Mehmet Büyükekşi; Galatasaray Başkanı Dursun Özbek ve Fenerbahçe Başkanı Ali Koç'u, TFF yönetimi ve misafirlerin kaldığı otele davet etti. Toplantıya bir süre sonra Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak da katıldı ve kriz masası kuruldu. Bir yandan da Suudilerle temasa geçildi.

İKİ TAKIM VERİLECEK KARAR İÇİN OTELDE BEKLEDİ
Biz de bu süreci otel lobisinde nefesimizi tutarak takip ettik. Gelecek haberlere odaklandık. Açıkçası dakikalar geçti, saatler geçti resmi açıklama yapılmadı. Ama maçın oynanmayacağına dair haberler gelmeye başladı. Bu sırada her iki takım da kaldıkları otelden stada hareket etmediler. Fakat maçın görevli hakemleri Abdulkadir Bitigen ve ekibi, stada doğru hareket ettiğinde saatler 18.00'i gösteriyordu. Stada giden arkadaşlarımız, "Burada her şey normal, taraftarlar geliyor, olumsuzluk yok" bilgisini verdi.

'DÜŞÜNCEMİZ NETTİR, GERİ ADIM ATMAYIZ'
Gözümüz kulağımız toplantıdan çıkacak habere çevrildi. Lobide A Milli Takım Teknik Direktörü Vincenzo Montella, eski F.Bahçeli Dirk Kuyt, eski G.Saraylı kaleci Mondragon, eski milli futbolcular, teknik direktör Mircea Lucescu ve TFF misafirleri beklemeyi sürdürdü. 21.00 civarı açıklama yapılacağı bilgisi geldi fakat edindiğim istihbaratta Suudi Arabistan cephesine TFF yetkililerinin, "Bu pankart, tişört ve saha kenarındaki 100. yıl görselleriyle ilgili düşüncemiz nettir. Geri adım atmayız. Kararınızı bildirin" dediğini öğrendim.

MİLYONLARCA ATATÜRK PAYLAŞIMI YAPILDI
Suudi yöneticilerin de bu isteğe olumlu yanıt vermedikleri kaydedildi. Bu sırada Türkiye'de özellikle kulüplerin Atatürk paylaşımları dünyada büyük yankı buldu. Bütün dünya buraya odaklandı. Beni Türkiye dahil olmak üzere yurt dışından da birçok basın mensubu aradı.

Bekleyişimiz devam ederken saat 22.00'de açıklama geldi. Tam bu sırada önce Fenerbahçe Başkanı Ali Koç hızlı adımlarla toplantıdan ayrıldı ve açıklama yapmadı.

Arkasından Galatasaray Başkanı Dursun Özbek sorulara yanıt vermeden ayrıldı.

"Takvim.com.tr Editörü Görkem Ağgündüz'e konuşan Dursun Özbek, 'başka açıklama olmayacağını' dile getirdi."

Ve yapılan açıklamada karşılaşmanın ileri bir tarihe ertelendiği resmen duyuruldu.

OTELDE KRİTİK TOPLANTI
Otelde yapılan toplantıya katılan G.Saray Başkanı Dursun Özbek ile F.Bahçe Başkanı Ali Koç son görüşmenin ardından hızlı adımlarla ayrıldı ve araçlarına binerek konakladıkları otellerine gitti.

İŞTE YAYINLANAN BİLDİRİ
Türkiye Futbol Federasyonu, Galatasaray ve Fenerbahçe uzun süren görüşmelerin ardından ortak bir bildiriyle Turkcell Süper Kupa'nın ertelendiğini duyurdu. Yapılan ortak açıklamada, şu ifadeler kullanıldı:

"Cumhuriyetimizin ve Türkiye Futbol Federasyonunun 100. Yılını yurt dışında da kutlamak amacıyla, Türk futbolunun marka değerine ve kulüplerimize katkı sağlayacak şekilde kulüplerimizle organize ettiğimiz, 29 Aralık Cuma günü saat 20.45'te oynanması planlanan 2023 Süper Kupa müsabakası organizasyondaki bazı aksaklıklar nedeniyle kulüplerimizle birlikte aldığımız ortak karar neticesinde ileri bir tarihe ertelenmiştir. Ev sahibi ülkenin Futbol Federasyonu, ilgili kurum ve kuruluşlarına şu ana kadar Süper Kupa'nın organizasyonu için göstermiş oldukları çaba nedeniyle teşekkür ederiz."

DÜNYA BUNU KONUŞTU
Galatasaray ile Fenerbahçe arasındaki Turkcell Süper Kupa finalinin ertelenmesi tüm dünyada büyük yankı buldu. İngiliz basınından Mirror, "Suudi Arabistan makamları; Galatasaray ve Fenerbahçe'nin, Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Atatürk'ü onurlandırma isteğini reddettiği için Süper Kupa finali iptal edildi" ifadelerini kullanırken, Fransız L'Equipe gazetesi "Riyad'da oynanması planlanan Türkiye Süper Kupası son dakikada iptal edildi" başlığını verdi. İtalyan sitesi Calciomercato da derbinin ertelenmesine geniş yer ayırdı.ÖMER ÇELİK'TEN TEŞEKKÜR MESAJI
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Ömer Çelik, sosyal medya hesabından Atatürk'ün fotoğrafını paylaştı. Çelik, "Gazi Mustafa Kemal Atatürk ülkemizin kurucu lideri ve ortak değeridir. Atatürk konusunda hassasiyet gösteren tüm vatandaşlarımıza teşekkür ediyoruz" ifadelerini kullandı.

İSTANBUL'DA COŞKULU KARŞILAMA
Suudi Arabistan'dan iki kulüp de sabaha karşı döndü. Otelden uçaklarına geçen kafileler, sabah saatlerinde İstanbul'da oldu.

G.Saray taraftarı, İstanbul Havalimanı'na gelen takımlarını bağrına basarken F.Bahçeli futbolseverler ise Sabiha Gökcen Havalimanı'nda sarı-lacivertli kafileyi coşkulu şekilde karşıladı.

DÜNYA BASININDA
Öte yandan yaşanan bu gelişmeler, dış basında da büyük yankı uyandırdı. Avrupa'nın önde gelen spor gazete ve internet siteleri Süper Kupa'yı şu ifadelerle manşetlerine taşıdı:

BILD (Almanya): "Türkiye derbisinde büyük tartışma"

KICKER (Almanya): "Cumhuriyetin 100'üncü yılında kargaşa: Riyad'da Türkiye Süper Kupası iptal edildi"

AS (İspanya): "Süper Kupa maçı, Suudi hükümetiyle yaşanan anlaşmazlık nedeniyle ertelendi"

ESPN (İspanya): "Süper Kupa finali başlama vuruşundan önce iptal edildi"

Mundo Deportivo (İspanya): "Türk futbolunda yeni karışıklık: Galatasaray ve Fenerbahçe, Riyad'daki Süper Kupa karşılaşmasının başlamasına dakikalar kala oynamayı reddetti"

Record (Portekiz): "Fenerbahçe ve Galatasaray, Suudi hükümetiyle yaşanan anlaşmazlık nedeniyle Süper Kupa maçına çıkmayı reddetti"

Lequipe (Fransa): "Galatasaray-Fenerbahçe arasındaki Süper Kupa maçı iptal edildi"

La Gazetta Dello Sport (İtalya): "Riyad'da Fenerbahçe ile Galatasaray arasındaki İstanbul derbisi iptal edildi"

Tuttosport (İtalya): "Galatasaray ve Fenerbahçe oynamak istemiyor: Süper Kupa maçı iptal oldu"

Voetbal International (Hollanda): "Türk kulüpleri Süper Kupa finali için sahaya çıkmayı reddetti"

TAKVİM UYGULAMASINI İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN