Takvim

Bugünkü
Takvim
 • SGK
 • 28.01.2021 08:33
 •  - 
 • Son Güncelleme:
 •  
 • 28.01.2021 08:33
ABONE OL

Flaş gelişme sonunda netleşti! Aylardır bekleniyordu, vergisiz emeklilik şartları belli oldu! 2021 yılında...

Ve netleşti! Flaş gelişme: Aylardır bekleniyordu, vergisiz emeklilik şartları belli oldu! 2021 yılında... Uzun çalışma sürelerinin sonuna gelmek üzere çok sayıda kişi emekli olmak için çalışmalarını sürdürüyor. Tabi bazı yıllar emeklilik konusunda bazı değişikliklerde yapılıyor. Ayrıca her yıl asgari ücret ile birlikte engellilerin vergi indirim miktarları da yeniden hesaplanarak açıklanıyor. İşte vergisiz emeklilikte son dakika haberinin detayları... 'in 'engelliye vergisiz emeklilik' başlıklı yazısında şu ifadeleri kullandı: Engelliler her yıl belirlenen miktarlarda vergi indirimi alarak gelirlerini artırırken bir yandan da erken emeklilik fırsatı yakalıyor.

Ve netleşti! Flaş gelişme: Aylardır bekleniyordu, vergisiz emeklilik...

Ve netleşti! Flaş gelişme: Aylardır bekleniyordu, vergisiz emeklilik şartları açıklandı. Çalışma yaşamına devam eden insanın en büyük hayali emekli olmaktan geçiyor. Engelli vatandaşlar her yıl tanımlanmış ölçülerde aidat indirimleri alacak ve kazançlarının yükseltilmesi ile birlikte emeklilik talihi elde edecekler. Gelen bilgilere göre maniliye ödentisiz emeklilik için her sene tanımlanmış olan ölçülerde aidat indirimleri verilecek. Bir yandan da erken emekli olma fırsatları verilecek. Engelliler her yıl belirlenen miktarlarda vergi indirimi alarak gelirlerini artırırken bir yandan da erken emeklilik fırsatı yakalıyor. İşte son dakika haberinin ayrıntıları...

Faruk Erdem'in 'engelliye vergisiz emeklilik' başlıklı yazısında şu ifadeleri kullandı: Engelliler her yıl belirlenen miktarlarda vergi indirimi alarak gelirlerini artırırken bir yandan da erken emeklilik fırsatı yakalıyor.

Türkiye'de milyonlarca engelli kardeşimiz bulunuyor ve bunların büyük kısmı da çeşitli işyerlerinde çalışıyor. Kimisi kamuda kimisi de özel sektörde görev yapıyor.

Yasalarımız zaten işverenlere belli sayıda engelli çalıştırma zorunluluğu da getiriyor. Vergi yasalarımıza baktığımızda engelliler için çok önemli indirimler ve muafiyetler görüyoruz. Özellikle KDV ve ÖTV indirimiyle birlikte emlak vergisi gibi durumlarda belli şartlarda tamamen muaf da oluyorlar.

Çalışanlar açısından baktığımızda ise gelir vergisi indirimleri yasalarımızda bulunuyor. Çalışanlara yapılan gelir vergisi indirimleri onlara hem maaş artışı sağlıyor hem de erken emekli olmalarının yolunu açıyor. Her yıl asgari ücret ile birlikte engellilerin vergi indirim miktarları da yeniden hesaplanarak açıklanıyor. Burada engellilik oranları üç bölümde değerlendiriliyor.

Yüzde 80 ve üzeri engeli olanlar birinci derecede, yüzde 60-79 oranı olanlar ikinci derece yüzde 40-59 arası engeli olanlar ise üçüncü derece engelli olarak değerlendiriliyor.

   2021 İÇİN 1500 TL

   2021 yılı için hesaplanan vergi indirimi miktarları ise şöyle oldu: Birinci derecede engelli:1.500 TL, İkinci derecede engelli: 860 TL, Üçüncü derecede engelli: 380 TL.

   MAAŞA NASIL YANSIYOR?

   Bu indirimlerin maaşa yansıması ise şöyle olacak: Birinci derece engelli: 1.500 X 015 = 225 TL, İkinci derece engelli: 860 X 0.15 = 129 TL, Üçüncü derece engelli: 380 X 0.15 = 57 TL.

   ENGELLİ VERGİ İNDİRİMİNDEN KİMLER YARARLANIR?

   Engelli ücretli, Bakmakla yükümlü olduğu engelli kişi bulunan ücretli, Engelli serbest meslek erbabı, Bakmakla yükümlü olduğu engelli kişi bulunan serbest meslek erbabı, Basit usulde vergilendirilen engelliler...

     VERGİ İNDİRİMİ BAŞVURU İÇİN GEREKLİ EVRAKLAR

     Müracaat formu, Çalıştığı işyerinden alınacak, çalıştığına dair işveren tarafından imzalanıp kaşelenmiş yazı (Dilekçe örneğini yazımızın sonunda bulabilirsiniz), T.C. Kimlik Numarası, İlgili yönetmeliğe uygun Sağlık Kurulu Raporu olanlar için rapor aslı veya noter tasdikli örneği.

     NASIL VERGİ İNDİRİMİ ALINIR?

     Vergi indirimi almak için öncelikle en az yüzde 40 ve üzerinde iş kaybı olması gerekiyor. Bunun için de doktor raporu gerekli. Çalıştığınız işyerinden çalıştığınıza dair belgelerle vergi dairesine başvurduğunuzda oradan sizi hastaneye sevk ediyorlar.

     Bu kontrolün sonunda yüzde 40 ve üzerinde bir vergi indirimi alırsanız hem erken emekliliğin hem de gelirdeki artışın önü açılıyor. Şartları sağlayıp indirimden yararlanması uygun görülmüş işçilere, devletin her yıl başında yeniden belirlediği rakamlar üzerinden vergi indirimi uygulanıyor

       Bu konudaki yasal düzenleme de Gelir Vergisi Kanunu'nun otuz birinci maddesinde bulunuyor. Engelli vergi indirimi çalışanın engel derecesine karşılık gelen rakamın gelir vergisi matrahından düşülmesi ile uygulanıyor. Böylece, çalışanın net kazancına bulunduğu vergi dilimine göre değişen oranda artı bir tutar ekleniyor. Yani gelir vergisini, daha az ödeyeceği için net ücreti artmış oluyor.

       NASIL EMEKLİ OLUNUR?

       Engelliler yüzde 40 ve üzerinde vergi indirimi aldıklarında erken emeklilik hakkına da sahip oluyorlar. İşe giriş tarihlerine göre sigorta olduktan sonra belli bir sürenin geçmesi ve belli bir primin dolmasıyla emeklilik hakkı kazanıyorlar.

       Burada yaş şartı olmadığı için engelli çalışanın yaşına bakılmadan prim ve yıl şartlarını doldurduğunda emeklilik hakkı veriliyor. Engelli olarak emekli olanlar ileride isterlerse çalışabiliyor ve emekli maaşları kesilmiyor.

       MALULEN EMEKLİLİK FARKLI

       Engelli emeklilik çalışırken vergi indirimi alan sigortalılara tanınmış bir hak. Malulen emeklilik ise sonradan çalışma gücünü kaybedenler için devreye giriyor. Burada yüzde 60 ve üzerinde bir iş gücü kaybı raporu alınırsa malulen emeklilik hakkı doğuyor. Malulen emeklilik için 1800 günlük prim yeterli oluyor.

         Ancak bunun için SGK'nın sevk edeceği hastaneden yüzde 60 ve üzerinde bir rapor almak ve bu raporun SGK Sağlık Kurulu'nca da onaylanmış olması gerekiyor. Ancak bu şartlarda malulen emekli olunuyor. Malulen emekliler daha sonra çalışmaya başlarlarsa engelli emekliliğinin aksine maaşları kesiliyor.