Takvim

Bugünkü
Takvim
  • Sağlık
  • 06.06.2020 06:55
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 06.06.2020 06:58
ABONE OL

", dan ölme riskini iki katına çıkarıyor"

un, yeni tip virüsten (Kovid-19) ölme riskini iki katına çıkarabileceği bildirildi. Araştırma Vuhan'daki hastanede Kovid-19 teşhisiyle tedavi gören yaklaşık 3 bin kişiyle ilgili veriye dayandırıldı.

Riski iki katına çıkarıyor!

Uzmanlar, hastalarının Kovid-19'dan yaşamını yitirme olasılığının iki katına çıktığını, yüksek tansiyon için ilaç kullanmayan hastalarda bu olasılığın daha da yükseldiğini gözlemledi.

"European Heart Journal" dergisinde yayımlanan araştırma çerçevesinde Şincing Hastanesi'nde görevli uzmanlar, İrlandalı meslektaşlarıyla ortaklaşa 5-15 Şubat tarihlerinde Kovid-19 teşhisiyle hastaneye kaldırılan 2 bin 886 kişiye ilişkin veriyi inceledi.

YÜKSEK TANSİYONU OLAN 850 HASTADAN 34'Ü ÖLDÜ
Ekip, yüksek tansiyonu olan 850 hastadan 34'ünün (yüzde 4) Kovid-19'dan yaşamını yitirdiğini, yüksek tansiyon rahatsızlığı bulunmayan 2 bin 27 kişiden ise 22'sinin (yüzde 1,1) hayatını kaybettiğini tespit etti.

YÜKSEK TANSİYONU OLUP DA İLAÇ KULLANMAYANLARDA BÜYÜK RİSK
Yüksek tansiyonu olup da ilaç kullanmayan 140 hastadan 11'inin (yüzde 7,9), ilaç kullanan 710 hastadan ise 23'ünün (yüzde 3,2) yeni tip virüs nedeniyle hayatını kaybettiği gözlendi.

Yaklaşık 2 bin 300 kişiyi kapsayan 3 diğer araştırmanın verilerini de değerlendiren uzmanlar, yüksek tansiyonu tedavi etmede kullanılan ACE inhibitörleri alanlarda ölüm riskinin, beta blokerler, kalsiyum kanal blokerleri veya diüretikler kullananlara nazaran daha düşük olduğu bulgusunu elde etti.

"ENFEKTE OLMALARI HALİNDE DAHA ÖZENLİ BAKILMALILAR"
Araştırma ekibinde yer alan Profesör Fei Li, "Yüksek tansiyonu olan hastalar, Kovid-19'dan ölme risklerinin daha yüksek olduğunu farkında olmalı, bu salgın sırasında kendilerini iyi bakmalı ve enfekte olmaları halinde daha özenli bakılmalılar." değerlendirmesini yaptı.

Canlı Corona Virüsü Haritası - Corona Virüsü Ölü ve Vaka Sayısı Son Durum