Bugünkü
Takvim

ve Fiat'a vergi cezası

AB Komisyonu; 'a Hollanda, Fiat Chrysler'e Lüksemburg tarafından sağlanan vergi kolaylıklarının yasadışı olduğuna karar verdi. 2 firma da ağır faturayla karşı karşıya..

Starbucks ve Fiat'a vergi cezası
Avrupa Komisyonu, ünlü kahve zinciri Starbucks ve otomotiv devi Fiat Chrysler'in, bazı Avrupa ülkeleri ile yaptıkları vergi anlaşmalarının yasadışı olduğu kararına vardı. Bu nedenle, 2 firmanın 30 milyon euroya kadar vergi ödemesi gerekebilecek. Starbucks Hollanda, Fiat ise Lüksemburg ile kendilerine vergi kolaylıkları sağlanması konusunda anlaşmıştı.

KARARA İTİRAZ EDİLECEK
Avrupa Komisyonu
'nun rekabetle ilgili konulardan sorumlu üyesi Margrethe Vestager, yapay olarak şirketlerin vergi yükünü hafifleten anlaşmaların AB kurallarına aykırı olduğunu vurgulayarak, "Bu tür anlaşmalar yasa dışı. Umarım alınan kararla, hem AB üyesi ülkeler hem de şirketler bu mesajı alır" dedi. Vestager, Fiat'ın Lüksemburg biriminin geçen yıl 400 bin euro kadar bile vergi ödemediğini, Hollanda'daki 'ın ödediği vergi miktarının da 600 bin euronun altında kaldığını belirtti. Ancak Hollanda ile Lüksemburg, Komisyon'un görüşüne katılmıyor. Starbucks da karara itiraz edecek.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.