Bugünkü
Takvim
  • Magazin
  • 28.02.2020 15:23
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 28.02.2020 15:39
ABONE OL

Facebook, , çöktü mü, ne oldu, neden açılmıyor? ne zaman düzelecek? ?

neden yavaş sorusu hakkındaki araştırmalarda artış yaşandığı görülüyor. platformu olan Facebook, , 'a özellikle saat 00.00'dan sonra zor erişim sağlayan insanlar sorusuyla ilgili araştırmalarını sürdürüyor. Konu hakkında açıklama beklenirken internette yaşanan sorunun yoğunluk nedeniyle olduğu tahminler arasında yer alıyor. Peki, Facebook, YouTube, Instagram neden açılmıyor? ?

İnternet ne zaman düzelecek? İnternet neden yavaş?

Askerlerimize dün gece yapılan kalleş saldırı sonrasında Türkiye yasa büründü. Sosyal medyadan yayılan algıya karşı ise internete kısıtlama getirilmiş olabilir. Bu bağlamda Facebook, YouTube, Instagram ve Twitter gibi sosyal medya ağlarında özellikle şu saatlerde erişim sorunu yaşanıyor. İnternete giriş yapamayan ya da zor şekilde giriş yapan on binlerce kişi ise arama motorlarında internet neden yavaş, çöktü mü ve neden açılmıyor sorularıyla ilgili araştırma yapıyor. Saat 00.00 sularından itibaren internette sorun yaşandığı kullanıcılar arasında konuşuluyor. Bazı kullanıcılar bu kapsamda İnternet ne zaman düzelecek sorusuna yanıt aramaya başladı. İşte detaylar...

DETAYLAR İÇİN BİR SONRAKİ SAYFAYA TIKLAYINIZ

İNTERNET KESİNTİLERİNE OPERATÖRLERDEN AÇIKLAMA

Dün gece başlayan ve halen devam eden twitter, facebook, instagram gibi sosyal medya platformlarına erişim sorunuyla ilgili GSM operatörlerinden açıklama.

TÜRK TELEKOM'DAN OTOMATİK SES MESAJIYLA YANIT: ARALIKLARLA KONTROL EDİNİZ

Türk Telekom'un 444 5 444 numaralı iletişim merkezine yapılan aramalar da şu mesajla açılıyor: "Değerli müşterimiz, Facebook, Twitter ve Instagram gibi sosyal medya kanallarına erişimde kesintiler yaşanabilmektedir. Aralıklarla bağlantınızı kontrol edebilirsiniz. Anlayışınız için teşekkürler."

TURKCELL: SORUN VAR, ARAŞTIRIYORUZ

Turkcell'in çağrı merkezine yaptığımız aramada da sosyal ağlara erişimde yaşanan sorunun Türkiye genelinde yaşanan bir durum olduğu ve araştırıldığı ifade edildi.

İNTERNET NE ZAMAN DÜZELECEK?

Konu hakkında henüz bir açıklama gelmedi. İlerleyen saatlerde internet hızının normale dönmesi bekleniyor.

İNTERNET NEDEN YAVAŞ? FACEBOOK YOUTUBE INSTAGRAM NEDEN AÇILMIYOR?

Facebook, YouTube, Instagram yaşanan yoğunluk nedeniyle yavaşlık yaşandığı tahmin ediliyor.

WHATSAPP ÇÖKTÜ MÜ?

28 Şubat 2020 İlk olarak İnstagram, Youtube, Facebook ve Twitter çökmesi sonrası tek kalan haber alma uygulaması olan Whatsapp'da çok yavaşladı.

WHATSAPP NEDEN YAVAŞ?

Whatsapp yazdıklarım gidiyor mu ve Whatsapp resim ve videolarım gitmiyor yorumları sonrası Whatsapp'da yavaşlama mevcut.

WHATSAPP NE ZAMAN DÜZELECEK?

Whatsapp en çok ayakta kalan uygulamalar arasında yer alıyor. Whatsapp ne zaman düzelir, Whatsapp ne zaman kendine gelir hiç bir bilgi yok. Whatsapp'ı hızlandıracak ve hızlı giriş yapacak bir uygulama da yok. Whatsapp düzelme tarihini net olarak veremiyoruz. Whatsapp çok yavaş ancak resim ve video gitmiyor! Whatsapp'da yazdıklarınız gidiyor. Whatsapp oldukça yavaş ve resim video problemi mevcut. Resimler ve videolar gitmezken Whatsapp'da yazdıklarınız geç de olsa gidiyor. Whatsapp'da sadece yavaşlık mevcut.

SOSYAL MEDYA UYARISI

Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Dr. Ömer Fatih Sayan'dan 'sosyal medya' uyarısı...

Sayan Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, şunları söyledi:

Millet olarak çok kritik anlar yaşıyor, yüreğimizi yakan haberler alıyoruz.

Sosyal ağlar üzerinden yayılmaya çalışılan yalan haberlere karşı dikkatli olmamız ve sadece resmî açıklamalara itibar etmemiz son derece önemli. Aziz Milletimizi yanıltmaya yönelik haber ya da paylaşım yapan kişilerle ilgili tespitler Ulusal Siber Olaylara Müdahale Merkezi'miz tarafından başlatıldı.

Yapılan tespitler adli merciler ile paylaşılarak yasal süreç başlatıldı. Gerçek hayatta suç olan her davranışın sanal ortamda da suç olduğunu unutmamamız gerekiyor.

Rabbim, Kahraman Ordumuzun yardımcısı olsun.

İNTERNET NASIL ÇALIŞIR?

Gelişen teknolojik olanaklar sayesinde kablosuz ağ üzerinden internete bağlantı sağlanır. Ancak internet hizmeti yer altına döşenen kablo hatları vasıtası ile gerçekleşir. Wi-Fi yani kablosuz internet ile bağlantı router adı verilen bir yönlendirici ile işlev gösterir. Yönlendirici ile kablo ağlarına bağlantı kurulur. Akıllı telefon veya tabletler ile internete bağlanmak için kablo ağına bağlı bulunan bir baz istasyonuna ihtiyaç duyulur. İnternet ağı yeraltına döşenen fiber optik kablolar ya da elektrik direklerine bağlı halde bulunan klasik kablolar ile sağlanır.

İnternet server adı verilen sunucular ile client olarak adlandırılan istemcilerden oluşan bir yapıya sahiptir. Sunucular diğer makinelere hizmet sunar. İnternete doğrudan bağlantılı olarak çalışır. Elektronik posta sunucusu, veri sunucusu ile web sunucusu gibi sunucu çeşitleri bulunur. Tüm sunucular sabit internet protokolü yani statik IP adresine sahiptir. IP adresleri sayesinde bilgisayarlar arasında bağlantı kurulur.

Evde kullanılan bilgisayarlar doğrudan olmayacak şekilde internet hizmet sağlayıcısı ile internete bağlanır. Yani kablosuz internet bağlantısı kullanılır. Bu sebeple de evdeki bilgisayarlara istemci adı verilir. Servis sağlayıcısı tarafından sunulan internet hizmeti ile bilgisayar sunucunun sahip olduğu IP adresine bağlanır. Böylece kullanıcı internete erişim sağlar.

İNTERNET NEDİR?

Bilgisayar kavramı ortaya ilk olarak 1950'li yıllarda çıkmıştır. Başta ABD olmak üzere İngiltere ve Fransa'da dijital ağ üzerine çalışmalar yürütülmeye başlanmıştır. Bu şekilde internetin oluşturulması amacıyla ilk adımlar atılmıştır.

İnternet üzerinden ilk mesaj ABD Savunma Bakanlığı tarafından Kaliforniya Üniversitesi'ndeki bir profesöre iletilmiştir. Söz konusu ilk mesaj Arpanet olarak adlandırılan bir protokol ile gönderilmiştir. Yapılan geliştirmeler sonucunda Arpanet 1981 yılında daha geniş ağlara bağlanabilecek bir düzeye erişmiştir. O zamanki teknolojik olanaklar dâhilinde yalnızca ana bilgisayarlar arasında veri akışı mümkündür.

Teknolojide aşama kaydedildikçe bilgisayarlar arasında iletişim kurabilmek için mesafelerin önemi ortadan kalkmıştır. Daha sonra geliştirilen yüksek bağlantı hızı sayesinde de internet oldukça farklı bir konuma ulaşmıştır. Hızlanma ile birlikte iki bilgisayar arasındaki veri paylaşımı kolaylaşmış ve bunun ardından ise com, gov ve edu gibi web sitesine ait olan kimliği ifade eden uzantılar geliştirilmiştir. Kavram olarak ise internet ilk defa Vint Cerf ile Bob Kahn tarafından ortaya konulmuştur. İnternet kelimesine TCP protokolünde ilk kez yer verilmiştir.

İnternetin kırılma dönemi olarak 1990 ve 1995 yılları görülür. Özellikle bu dönemde daha yavaş kalan Arpanet kullanım dışı kalmakla birlikte Arpanet yerini "world wide web" olarak adlandırılan kısaca www olarak nitelendirilen kavrama bırakmıştır. World wide web kavramı İsviçre'nin Cern şehrinde belirlenmiştir. Www ile dünya çapında bir dijital ağ kast edilmektedir. Bu dijital ağ kamu kurumlarından iş yerlerine ve evlere kadar ulaşan oldukça geniş bir kapsama alanına sahiptir. World wide web ile yeni bir iletişim çağı başlatılmıştır.

Tüm bu gelişmelerin ardından 1998 yılında internet kullanımı evlere de yansımaya başlamıştır. 2000'li yılların başlaması ile internet neredeyse tüm dünyayı etkisi altına almıştır. Kaydedilen teknolojik gelişmeler sonucunda günümüzde 2 milyardan fazla kişi dijital ağa erişim sağlamaktadır. Günümüzde internet kullanımı günlük da hayatın ayrılmaz bir parçası haline gelmiştir. Alışveriş yapmak, finansal işlemleri gerçekleştirmek, sosyalleşmek ve film izlemek gibi hayata dair hemen hemen her şey internet kullanılarak yerine getirilebilmektedir. Türkiye'de yaklaşık olarak 45 milyon kişinin internetten yararlandığı bilinmektedir.

kalan karakter 1000

murat murat

facebook neden acılmıyor

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 28.02.2020 14:46

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.