Bugünkü
Takvim
  • Kültür-Sanat
  • 11.06.2018 13:09
  • Son Güncelleme: 11.06.2018 16:30

İznik'in simgesi:

'nin 1331 yılında İznik'i fethetmesiyle kiliseden camiye dönüştürülen İznik , mimarisi ve tarihi dokusuyla yerli ve yabancı birçok in ilgisini çekiyor.

Yaklaşık 5 yıldır İznik'te yaşayan Senegalli Muhammed Keita da Ayasofya Camisi'nin çok önemli ve tarihi bir yer olduğunu söyledi.

Ayasofya Camii'ne gelip namaz kıldığını belirten Keita, "Tarihi camide manevi bir hava var. Osmanlı zamanından kalma bir cami. Yurt dışından yabancı turistler geliyor. Ben Fransızca biliyorum. Arada Fransızlar denk geliyor. Onlara burayı anlatıyorum. Buranın maneviyatı yüksek. İnsanı etkiliyor." dedi.

Ömer Tetik de Ayasofya Camii'ne ramazan ayında da ilginin fazla olduğunu ifade ederek, "Burasının maneviyatı yüksek. Osmanlının ilk zamanlarından kalma bir cami. Çok eski bir tarihi var. Yurt dışından da çok gelen var. Yabancı turistler gelip burayı ziyaret ediyorlar. Caminin içinde ibaret yeri ile ziyaret yeri ayrı. O yüzden onlar da rahatça ziyaret edebiliyor biz de ibadetimizi yapabiliyoruz. İznik'e gelip de burayı ziyaret etmeden giden çok azdır." diye konuştu.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.