Kemal Kılıçdaroğlu'nun afetzedelere "bedava" konut vaadi patladı! Ortağı da bu iş olmaz diyor: 1 yılda ödeyemeyiz

7'li koalisyonun ortak adayı Kemal Kılıçdaroğlu, daha önceki seçimlerde yaptığı gibi seçmeni ikna edebilmek adına yine bol keseden sallamaya başladı. Afet bölgesinde büyük bir hızla inşa edilmeye başlanan konutları, depremzedele "ücretsiz" vereceğini söyleyen Kılıçdaroğlu, ortağı İYİ Parti'nin Ekonomi Politikaları Başkanı Bilge Yılmaz'dan veto yedi. Ekonominin gerçeklerine uymayan bu vaadin gerçek olamayacağını bilen Yılmaz, "Bunun maliyetini Türkiye 1 yılda ödeyemez. Bunu biz dış finansmanla uzun zamana yaymak zorundayız." ifadelerini kullandı.

Giriş Tarihi 07 Nisan 2023, 12:37 Güncelleme 07 Nisan 2023, 13:01
Kemal Kılıçdaroğlu’nun afetzedelere bedava konut vaadi patladı! Ortağı da bu iş olmaz diyor: 1 yılda ödeyemeyiz

İÇİNDEKİLER

7'li koalisyonun Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu, deprem bölgesine yapılacak TOKİ konutlarının depremzede vatandaşlara bedava verileceğini açıklamıştı. Ancak ittifak ortakları Kılıçdaroğlu gibi düşünmüyor. İYİ Parti Ekonomi Politikaları Başkanı Bilge Yılmaz, konuk olduğu programda Kılıçdaroğlu'nun "bedava konut" algısını çürüttü.

AFET BÖLGESİ AYAĞA KALKIYOR!
Deprem bölgesinde yeni yaşam alanları oluşturulurken; Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı düğmeye bastı, zemin ve etüt çalışmaları tamamlanan bölgelerde temeller atıldı.

Kahramanmaraş merkezli 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki depremlerin üzerinden iki ay geçti. 11 ili etkileyen depremler büyük yıkıma ve hasara yol açtı. Depremin ardından tüm Türkiye afet bölgesi için adeta tek yürek oldu.

"ÜCRETSİZ EV" VAADİNDE BULUNMUŞTU
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ise TOKİ konutlarının depremzede vatandaşlara ücretsiz verileceğini açıklamıştı.

Kılıçdaroğlu Hatay'da yaptığı açıklamasında, "Bütün vatandaşlarıma sözüm sözdür, herkesin anahtarını teslim edeceğiz, 5 kuruş almayacağız." ifadelerini kullanmıştı.

Ancak koalisyon ortağı İYİ Parti ise Kılıçdaroğlu gibi düşünmüyor.

"TÜRKİYE 1 YILDA ÖDEYEMEZ"
İYİ Parti Ekonomi Politikaları Başkanı Bilge Yılmaz, konuk olduğu programda Kılıçdaroğlu'nun 'bedava konut' algısını çürüttü.

Yılmaz, evlerin ekonomik yükünün ağır olacağını belirterek, "Bunun maliyetini Türkiye 1 yılda ödeyemez. Bunu biz dış finansmanla uzun zamana yaymak zorundayız." ifadelerini kullandı.

"EKONOMİK YÜKÜ AĞIR OLUR"
Yılmaz, şu ifadeleri kullandı:
"Deprem çok büyük bir tahribat yarattı. Can kaybı çok büyük. Ekonomik meseleler hallolur. Tabii ki ekonomik yükü bunun çok ağır olacağı için bizim bunu zamana yaymamız lazım.

Vatandaşlarımızı ev sahibi yapmak zorundayız. Ama bunun maliyetini Türkiye 1 yılda ödeyemez. Ekonomik yükü ağır olacağı için bunu biz dış finansmanla uzun zamana yaymak zorundayız. Bu esasen evlerin maliyetinin vatandaştan tamamen kısa sürede alınması zaten mümkün değil."

TAKVİM UYGULAMASINI İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN