Togg'da gurur günü! İlk anahtar teslim Başkan Recep Tayyip Erdoğan'a

Türkiye'nin otomobili Togg'da ön sipariş dönemi sona erdi ve kura çekilişiyle araçların teslim edileceği ilk 20 bin kişi belirlendi. İlk siparişi veren Başkan Recep Tayyip Erdoğan'a araçları teslim edildi. Teslim edilmek üzere Külliye'ye getirilen 'Gemlik' rengi Togg'un plakalığına cumhurbaşkanlığı forsu takıldığı görüldü. Başkan Erdoğan'a teslim edilen 'Anadolu' rengindeki Togg'un 34 EE 2071 plakası dikkat çekti. Başkan Erdoğan ve eşi ilk TOGG ile beraber trafiğe çıktı. Öte yandan ikinci TOGG ise Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'e verilecek.

Giriş Tarihi 03 Nisan 2023, 08:02 Güncelleme 03 Nisan 2023, 18:42
Togg’da gurur günü! İlk anahtar teslim Başkan Recep Tayyip Erdoğan’a

Başkan Recep Tayyip Erdoğan, "Devrim otomobilinden sonra bize devrin otomobilini üretmek nasip oldu. Sadece Türkiye'de değil, dünya yollarında da devrin otomobili Togg'umuzu izleyeceğiz." dedi.


İLK TOGG BAŞKAN ERDOĞAN'A | VİDEO İZLE

Erdoğan eşi Emine Erdoğan ile Cumhurbaşkanlığı Külliyesi avlusunda düzenlenen "İlk Togg T10X Teslim Töreni"ne katıldı.

DİKKAT ÇEKEN PLAKA
Başkan Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan, üzerinde Cumhurbaşkanlığı forsu olan "Gemlik" renkli Togg makam aracı ve Emine Erdoğan'a ait 34 EE 2071 plakalı "Anadolu" renkli Togg'un önünde poz verdi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ile Togg'un ortağı "babayiğitler", Başkan Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan'a hayırlı olsun dileklerini iletti. Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan'a içinde araçlara ait anahtar ve ruhsat ile kolonya ve kestane şekerinin yer aldığı kitler teslim edildi.

Erdoğan, burada yaptığı konuşmada, bugün Türk milletinin 60 yıllık hayalinin gerçeğe dönüşmesine hep birlikte şahitlik ettiklerini belirtti.

Ülkenin gururu yerli ve milli marka Togg'un ilk siparişini 2019 yılında verdiklerini, bugün de ilk akıllı cihazı teslim aldıklarını ifade eden Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

BAŞKAN ERDOĞAN TOGG İLE ANKARA CADDELERİNDE | VİDEO İZLE

"Türkiye Yüzyılı'nın ilk meyvelerinden olan Togg'un tüm milletimize hayırlı uğurlu olmasını diliyorum. Togg ülkemizin teknolojik gelişiminin, ekonomik kalkınmasının ve küresel itibarının sembolü olarak doğmuş, gelişmiş ve bugünkü seviyesine gelmiştir. Biliyorsunuz, bu proje daha fikir aşamasındayken başlayan, halen devam eden haksız eleştiriler, ithamlar, iftira derecesine varan bühtanlar yöneltildi. Devrim otomobili için yürütülen tezviratın katbekat fazlası Togg için yapıldı. Peki ne oldu? Tasarımı yapıldı, fabrikası kuruldu, üretildi ve satışa çıktığı ilk gün Togg sipariş rekorları kırdı."

Başkan, Togg'un tüm testleri alnının akıyla verdiğini, elektrikli araç güvenlik testinden tek seferde geçmeyi başarmış özel bir otomobil olduğunu söyledi.

"İnşallah bugünden itibaren Togg'u yollarda görmeye başlıyoruz." diyen Erdoğan, şunları kaydetti:

"Tüm babayiğitleri, şirket yöneticilerini, projede emeği geçen herkesi bir kez daha tebrik ediyor, ülkemize ve milletimize hayırlı olmasını diliyorum. Adeta eline kına yakılıp ana ocağından uğurlanan askerler gibi, kuşağı bağlanıp baba evinden çıkarılan gelinler gibi milletimizin gözbebeği olan Togg'u da yine milletin evinden yollara uğurluyoruz. Yolun da bahtın da açık olsun diyorum Togg. Rabb'im tekerine taş değdirmesin."

Daha sonra Başkan Erdoğan eşi Emine Erdoğan ile "Anadolu" renkli Togg'a bindi. Erdoğan çifti Togg Üst Yöneticisi (CEO) Gürcan Karakaş'tan araca ilişkin bilgi aldı.

Başkan Erdoğan'ın kaptanlığında eşi Emine Erdoğan, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank ve Gürcan Karakaş, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi etrafında Togg ile tur attı.

Erdoğan, daha sonra gazetecilerin sorularını cevapladı. "Neler hissettiniz?" sorusu üzerine Erdoğan, "Bu heyecanı sizler nasıl duyuyor ve hissediyorsanız bizler de çok daha fazlasıyla hissettik." ifadesini kullandı.

Devrim otomobili meselesinin ne tür kargaşalara vesile olduğunun bilindiğini anımsatan Erdoğan, "Devrim otomobilinden sonra bize de 'devrin otomobili'ni hamdolsun üretmek nasip oldu. Şimdi sadece Türkiye'nin yollarında değil, dünya yollarında da 'devrin otomobili Togg'u izleyeceğiz, takip edeceğiz." dedi.

Erdoğan, Togg'da sürat, konfor gibi ne aranılıyorsa bulunabileceğini belirterek, kullandıkları "Anadolu" renkli Togg'un eşi Emine Erdoğan'a ait olduğunu, bu rengi ve plakayı eşinin seçtiğini söyledi.

Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı forsu bulunan diğer Togg T10X'e işaret ederek, "Bizimki de burada. Makam otomobili olarak inşallah onu da kullanacağız." dedi.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'e de teslimatın yapılıp yapılmadığının sorulması üzerine Erdoğan, teslimatın yarın yapılacağını, o otomobilin renginin de "Anadolu" olduğunu ifade etti.

Erdoğan, "Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev'e de gidecek. Randevu bekleniyor." diye konuştu.

Togg'a 177 bin ön siparişin alındığına da işaret eden Erdoğan, "Şu anda Gürcan Beyler üretim olarak yetiştirebilseler bu sayı zaten 177 de 277 de olur. Talihlisi çok. Bizden torpil isteyen var. Dedik, biz torpil işine bakmayız." şeklinde konuştu.

"Aracı özendirmek adına kamu bankaları bir kredi paketi açıklar mı? Bu bir teşvik mekanizması olarak gündeme gelebilir mi?" sorusuna da Erdoğan, "Olabilir. Niye olmasın? Çünkü kamu bankalarının bu noktada kredi yastıkları müsaittir. Hele hele araçlara bunu rahatlıkla yapabilirler. Aynı şekilde konutlarda bunu nasıl yapıyorsak otomobilde de bunu yamak mümkündür." yanıtını verdi.

EMİNE ERDOĞAN: "ÜLKEM ADINA GURUR DUYUYORUM"
Başkan Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan ise tarihi bir anın hep birlikte paylaşıldığını belirtti.

Togg'un Türkiye'nin gurur kaynağı olduğuna işaret eden Emine Erdoğan, "Ülkem adına gurur duyuyorum. Arabanın kullanımı da çok rahat. İçinde kendinizi huzurlu hissediyorsunuz. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Harika bir araç. Hayırlı olsun." diye konuştu.

Plakadaki 2071 vurgusunun sorulması üzerine Başkan Erdoğan, "EE, hanımın ismi ile müşterek soyadımız. 2071 de Malazgirt'in buraya yansımış olan tarihi. 1071'den sonra 2071 inşallah bizim için ayrı bir vizyon olacak." dedi.

Erdoğan çifti daha sonra programı takip eden gazetecilerle fotoğraf çektirdi. Törene Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın da katıldı.

TÜRKİYE YÜZYILI'NIN İLK MEYVELERİNDEN OLAN TOGG, TÜM MİLLETİMİZE HAYIRLI, UĞURLU OLSUN
TOGG'un teslim töreni sonrası sosyal medyadan açıklamalarda bulunan Başkan Erdoğan, "Ülkemizin gururu, yerli ve millî markamız Togg'un ilk siparişini 2019 yılında biz vermiştik, bugün de ilk akıllı cihazı biz teslim aldık. Türkiye Yüzyılı'nın ilk meyvelerinden olan Togg, tüm milletimize hayırlı, uğurlu olsun." dedi.


İNŞALLAH BUGÜNDEN İTİBAREN TOGG'U YOLLARDA GÖRMEYE BAŞLIYORUZ


60 yıllık hayatlin gerçek olduğunu belirten Erdoğan, "Milletimizin 60 yıllık hayalinin gerçeğe dönüşmesine hep birlikte şahitlik ediyoruz. İnşallah bugünden itibaren Togg'u yollarda görmeye başlıyoruz." ifadelerini kullandı.
Türkiye'nin 61 yıllık hayali gerçeğe dönüştü. 29 Ekim'de görkemli bir törenle banttan indirilen ilk yerli ve milli otomobili teslimi başlıyor.

ANAHTAR TESLİM TÖRENİ
Türkiye, şahlanış döneminde gurur projelerini hayata geçiriyor. Bu kapsamda muhalefetin her seferinde 'yapamazsınız' diyerek çamur atmaya çalıştığı Türkiye'nin yerli otomobili olan devrin otomobili TOGG'a ilk siparişi veren Başkan Erdoğan'a anahtar teslim töreni düzenlendi. TOGG yetkilileri Beştepe'de Türkiye'nin ilk yerli otomobilini Başkan Erdoğan'a teslim edildi.

"YAPAMAZSINIZ FABRİKASI YOK" DEDİLER
Başkan Erdoğan partisinin 27'nci dönem son grup toplantısında bugün TOGG'u teslim alacaklarının müjdesini vermişti. Başkan Erdoğan, "Pazartesi günü TOGG yöneticileri misafirimiz olacak.

En başından beri 'yapamazsınız' dedikleri, 'fabrikası yok' dedikleri, 'fabrikasında üretimi yok' dedikleri velhasıl atmadıkları çamur bırakmadıkları TOGG önceki gece itibarıyla 177 binin üzerinde ön sipariş aldı.

Bu tablo milletimizin lisansı, tasarımı ve üretimiyle gerçek anlamda ilk yerli otomobilimize samimiyetle sahip çıktığını gösteriyor.

Her başarının ardından işte böyle bir emek, büyük bir sabır, büyük bir gayret var.

Fabrikanın açılış töreninde üretilecek ilk TOGG'a talip olduğumuzu söylemiştik. Pazartesi günü inşallah aracımızı teslim alacağız" ifadelerini kullanmıştı.

TESLİMAT VE SERVİS NOKTALARI
İstanbul'un ardından Ankara'da da TOGG deneyim merkezi açıldı. TOGG'dan yapılan açıklamaya göre, deneyim merkezinin yanı sıra TOGG teslimat ve servis noktaları da aynı alanda bu ay içinde hizmete başlayacak.

İlk akıllı cihazı T10X'i kullanıcılarla buluşturmak için gün sayan Togg, kullanıcılarla temas ettiği noktaların açılışına da hız verdi.

Kullanıcılar, Türkiye'nin doğuştan elektrikli ilk akıllı cihazı T10X, kesintisiz ve sorunsuz bir şarj deneyimi sunan Trugo ve mobilite deneyimini A noktasından B noktasına gitmekten öteye taşıyarak yeniden tanımlayan dijital platform Trumore için oluşturulan alanlarda TOGG ekosistemini deneyimleyecek.

Kullanıcılar, deneyim merkezindeki bilgilendirici videolar aracılığıyla hem Togg ekosistemini daha yakından tanıma fırsatı bulacak hem de T10X'i inceleyip, Trugo şarj ağı ve şarj deneyimi konusundaki detayları öğrenebilecek.

Merkezde aynı zamanda TOGG'un teknolojisini ve sürdürülebilirlik yaklaşımını anlatan dijital sanat çalışmaları da kullanıcılarla buluşacak.

Toplamda 4.400 metrekarelik bir alanda TOGG deneyim merkezinin yanı sıra teslimat ve servis noktaları da kullanıcıların hizmetine sunulacak.

TAKVİM UYGULAMASINI İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN