TBMM'den "İsrail" tezkeresi! BM'ye çağrı: Acil toplanın!

Son dakika haberleri... İşgalci İsrail Filistin topraklarında sürdürdüğü soykırıma Refah'ta çadırları hedef alarak devam etti. TBMM Genel Kurulu'nda, İsrail'in Refah saldırılarını kınayan Meclis Başkanlığı tezkeresi kabul edildi. Tezkerede BM'ye acil toplanma çağrısı yapıldı.

Giriş Tarihi 29 Mayıs 2024, 15:53 Güncelleme 29 Mayıs 2024, 17:02
TBMM’den İsrail tezkeresi! BM’ye çağrı: Acil toplanın!

İÇİNDEKİLER

Filistin topraklarını işgal eden İsrail 7 Ekim 2023'ten bu yana soykırım suçu işliyor.

Çoğunluğunu kadın ve çocukların oluşturduğu 40 bine yakın Filistinliyi katleden İsrail son olarak Refah'ta kanlı bir saldırı gerçekleştirdi.

REFAH'A ALÇAK SALDIRI
Katil Binyamin Netanyahu yönetimindeki İsrail, Uluslararası Adalet Divanı'nın saldırıları durdurma kararı aldığı Gazze Şeridi'ndeki Refah kentinde zorla yerlerinden edilen Filistinlilerin çadırlarına 26 ve 28 Mayıs'ta saldırı düzenledi. Saldırılarda 66 Filistinli hayatını kaybetti, 300'den faza Filistinli yaralandı.

TÜRKİYE HAREKETE GEÇTİ
Türkiye İsrail'in saldırılarına karşı ses yükseltti. Başkan Erdoğan TBMM Grubu'nda yaptığı konuşmada ABD ve Avrupa'yı işaret ederek "Soykırımdan sorumlusunuz" çıkışı yaptı.

Erdoğan TBMM'de ABD ve Batı'ya tepki gösterdiErdoğan TBMM'de ABD ve Batı'ya tepki gösterdi

TBMM'DE TEZKERE KARARI
TBMM Genel Kurulu'nda, İsrail'in Refah saldırılarını kınayan Meclis Başkanlığı tezkeresi kabul edildi.

BM'YE ACİL KODLU ÇAĞRI
TBMM'de kabul edilen tezkerede, "Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'ni acilen toplanmaya ve İsrail'in saldırılarına son vermesi hususunda karar almaya davet ediyoruz." ifadeleri yer aldı.

TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş'un imzasını taşıyan "İsrail'in Refah Katliamlarına Karşı Bildiri" başlıklı tezkere TBMM Genel Kurulu'nda okundu.

Tezkerede, "Uluslararası mahkemelerin tüm kararlarını hiçe saymaktan çekinmeyen, işgalciliği ve zalimliğiyle bilinen Netanyahu yönetimindeki İsrail, sivil yerleşim alanlarını hedef almayı sürdürmektedir. Uluslararası Adalet Divanının operasyonların durdurulması kararına rağmen siyonistlerin vahşeti tüm dünyanın gözü önünde devam etmektedir. İnsanlık cephesi karşısında yalnız kalmaya mahkûm İsrail'in Gazzelilere uyguladığı baskı ve zulüm politikaları tüm Filistin'i yaşanmaz hale getirmektedir. İşgalci İsrail yönetimi, Gazzeli kardeşlerimizin güvenli alan olarak gösterilen Refah'taki çadırlarını dahi yakıcı silahlarla bombalayarak yüzlerce masumun kanına girmiştir. Uluslararası antlaşmaları ve hukuk kurallarını hiçe sayan Netanyahu ve çetesi, bu cinayetlerle dünyada eşi benzeri olmayan bir ırkçılığı pervasızca sergilemektedir. Son Refah saldırısıyla insanlığa karşı suçların en rezil örneğini gerçekleştiren İsrail'in eylemleri apartheid rejimi uygulamalarının da ötesine geçerek bir soykırıma dönüşmektedir" denildi.

Refah katliamı ve insanlık suçlarına sessiz kalmamanın her bir ferdin ve insan haklarına değer veren her bir ülkenin boynunun borcu olduğu vurgulanan tezkerede şu ifadelere yer verildi:

"Vicdanlı, adil halkların başını çektiği insanlık cephesi nasıl ki Holokost'u lanetlemekteyse, bugün de siyonist çetenin Holokost'un ardına sığınarak Gazzelilere yönelik gerçekleştirdiği bu katliamları ve İsrail yönetimini telin etmektedir. Uluslararası hukuku hiçe sayarak sivilleri hedef alan katliamları bir kez daha lanetliyoruz. Türkiye Cumhuriyeti tüm kurumlarıyla tek ses olarak, İsrail'in durdurulması ve ateşkesin sağlanması yönündeki tavrını uluslararası camiada açıkça ilan etmektedir. Milletimizin kalbi de masum Gazze halkıyla birliktedir. Refah'tan gelen görüntüleri hiçbir zaman unutmayacak ve yaşanan katliamın faillerinin hak ettikleri cezaya çarptırılmaları için çaba sarf etmeye aralıksız devam edeceğiz. Netanyahu ve çetesi, insanlık vicdanında mahkûm edildiği gibi uluslararası mahkemeler önünde de yaptıklarının hesabını verecektir"

KATLİAM DERHAL DURDURULMALI
İsrail'i durdurmak adına tüm dünya milletlerine ve meclislerine seslenilen tezkerede, "Uluslararası toplum ve devletler, Filistin'in tanınması gibi hakkaniyetli ve zorunlu adımları atmaya süratle devam etmeli ve İsrail yönetimi tamamen yalnızlaştırılmalıdır. Esas gaye, Filistin halkının insan haysiyetine uygun bir hayata kavuşturulmasıdır. Bu sebeple öncelikle katliamların derhal durdurulması için harekete geçilmelidir. TBMM olarak ilgili tüm kurumlarımızla birlikte hukuki süreci özenle takip ederek, uluslararası camiada Filistin'e destek sağlamaya devam edeceğiz. Son Refah saldırılarının sorumluları da cezasız kalmayacaktır. Bu vesileyle BM Güvenlik Konseyi'ni acilen toplanmaya ve İsrail'in saldırılarına son vermesi hususunda karar almaya davet ediyoruz. İnsanlık onuruna ve uluslararası hukuka saygı gösterilerek, masum insanların can güvenliği ivedilikle sağlanmalıdır. Bu bildirinin oylanarak kabul edilmesi ve alınan kararın Resmi Gazete'de yayımlanması hususunu Genel Kurulun tasviplerine arz ederim" ifadelerine yer verildi.