Provokasyona imza atan İBB çalışanı Evren Barış Yavuz tutuklandı

Son dakika haberleri... Sosyal medyada yer alan "Alevilerin neden bir PKK'sı olmalıydı" başlıklı yazı nedeniyle hakkında soruşturma başlatılan ve gözaltına alınan İBB çalışanı Evren Barış Yavuz tutuklandı. Yavuz, Türkiye'nin savunma sanayisindeki başarılı projelere imza atan BAYKAR Teknoloji'ye "İsrail'e jet yakıtı satıldı" diyerek çirkin bir iftiraya imza atmış, gelen tepkiler üzerine sosyal medya hesabını kapatmıştı. İşte detaylar...

Giriş Tarihi 13 Nisan 2024, 14:01 Güncelleme 13 Nisan 2024, 18:54
Provokasyona imza atan İBB çalışanı Evren Barış Yavuz tutuklandı

İÇİNDEKİLER

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, resen başlattığı soruşturma kapsamında söz konusu yazıyı kaleme aldığı belirtilen Evren Barış Yavuz hakkında gözaltı kararı verdi.

İBB çalışanı Evren Barış YavuzİBB çalışanı Evren Barış Yavuz

İstanbul Emniyet Müdürlüğü ekipleri, başsavcılığın talimatı doğrultusunda Yavuz'u gözaltına aldı.

SORUŞTURMA BAŞLATILMIŞTI
İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, Evren Barış Yavuz isimli kişi tarafından yazılıp sosyal medya platformlarında yayınlanan "Alevilerin neden bir PKK'sı olmalıydı" başlıklı yazısını incelemiş, yazı içeriğinde "suç işlemeye tahrik" ve "halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama" suçları kapsamında söz ve beyanlara yer verildiğini tespit etmişti. Başsavcılık, yazıyı yazan Yavuz, yayınlayan şüpheli ve şüpheliler hakkında re'sen soruşturma başlatmıştı.

ADLİYEYE SEVK EDİLDİ, TUTUKLANDI!
"Terör Örgütü Propagandası, Hakaret, Halkı Kin ve Düşmanlığa Tahrik veya Aşağılama" suçlarından üç kaydı olduğu ortaya çıkan Evren Barış Yavuz, İstanbul İl Emniyet Müdürlüğü'ndeki yasal işlemlerinin ardından "Halkı Kin ve Düşmanlığa Tahrik veya Aşağılama ve Suç İşlemeye Tahrik" suçlarından adliyeye sevk edildi ve tutuklandı.

ʺAlevilerin neden bir PKK'sı olmalıydıʺ başlıklı yazI

BAYKAR'A İFTİRA ATMIŞTI
Gözaltına alınan Yavuz, Selçuk Bayraktar ve Baykar grubunun İsrail'e jet yakıtı sattığı iftiralarını ortaya attıktan sonra gelen tepkiler üzerine sosyal medya hesabını kapatıp izini kaybettirmişti.

KAZANILAN TAZMİNAT GAZZE'YE YARDIM OLARAK GÖNDERİLECEK
Baykar Genel Müdürü Haluk Bayraktar, İsrail'e jet yakıtı satıldığı iddialarına çok sert tepki göstererek yalanlamış, yargıya taşıyacaklarını ifade etmişti. Bayraktar, kazanılan tazminatın Gazze'ye yardım olarak gönderileceğini söylemişti.

TAKVİM UYGULAMASINI İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN