İYİ Parti'de akçeli işler için yeni skandal! Akşener'den GİK toplantısında "iddiaları araştıralım" diyen yardımcısı Arzu Önşen'e ağır sözlerle tehdit

Son dakika haberleri... İYİ Parti'de Ümit Dikbayır'ın açıklamalarıyla ifşa olan akçeli işler hakkında gelen son detaylar daha çok su götürecek gibi görünüyor. "Kasayı teslim ettiğimde 132 milyon TL vardı" diyen Ümit Dikbayır'ı taciz iddiasıyla partiden ihraç etmeye çalışan Meral Akşener'in, "Akçeli işleri araştıralım" önerisinde bulunan yardımcısı ve GİK üyesi Arzu Önşen'i ağza alınmayacak sözlerle tehdit ettiği ortaya çıktı.

Giriş Tarihi 27 Kasım 2023, 11:18 Güncelleme 27 Kasım 2023, 13:08
İYİ Parti’de akçeli işler için yeni skandal! Akşener’den GİK toplantısında iddiaları araştıralım diyen yardımcısı Arzu Önşen’e ağır sözlerle tehdit

İYİ Parti'deki akçeli işler, Sakarya Milletvekili Ümit Dikbayır ile patlak vermişti.

Dikbayır'ın önce Akşener ve ailesinin hesaplarını incelettiği iddiası ortaya atılmış sonra taciz suçlamasıyla partiden kesin ihraç için disipline sevk edilmişti.

Tüm bu suçlamaların ardından Dikbayır katıldığı bir canlı yayında şu ifadeleri kullanmıştı:

Ekim 15-20 gibi falandı, milletvekillerinden para istendi. Kiminden 1 milyon TL kiminden 500 bin TL , isim isim para istendi. İşin başlama yeri burası. Ben buna önce cevap vermedim. Bizden ayrılan Nebi Hatipoğlu bana soran ilk odur. 'Partinin parası mı yok neden bizden para istiyorlar?' dedi. Bunu bana sormanıza gerek yok ben bundan 3 ay önce kongrede yaklaşık 130 milyon TL parayla partiyi devrettim dedim. Seçim kazanılsın kazanılmasın bir parayı bütçenize ayırmak zorundasınız. Ocağın sonuna kadar yetecek parayı ben ayırdım. Biz 2022'yi 65 milyon TL ile bitirdik. Ben 6 ay için yaklaşık 130 milyon ayırdım. Orada parti eksi 16 milyonda denildi. "Olamaz" dedim, siyasi partinin parası ya vardır ya da yoktur. Geçenlerde parti bütçesini açıkladılar, 27 milyon TL paramız var dediler. Ben haklı çıktım gene. Bunu genel başkana "Ümit Dikbayır partinin parasına ne oldu? diye hesap soruyor" diye götürdüler. Bizim şirketimizde bu kadar para konuşulmuyor.

"AKÇELİ İŞLERİ ARAŞTIRALIM" ÖNERİSİ AKŞENER RAHATSIZ ETTİ
Gündemi meşgul eden İYİ Parti'deki akçeli işler hakkında yeni detaylar çıkmaya başladı.

İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı ve GİK Üyesi Arzu Önşen'in, "Akçeli işleri araştıralım" önerisini yaptığı, Meral Akşener'in de çok sinirlenip kendisini ağza alınmayacak sözlerle tehdit ettiği ortaya çıktı.

Aydınlık'ta yer alan habere göre, 12 Haziran 2023 tarihinde yapılan GİK toplantısında Akşener'in Arzu Önşen'i "Senin içinden geçerim. Genel Kurulda bu para pul işlerini karıştırırsanız, bu konulara girerseniz sizin içinizden geçerim." diye tehdit ettiği belirtildi.

Tüm bu yaşananların ardından Arzu Önşen, Akşener hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına şikayette bulunuyor.

İŞTE O ŞİKAYET DİLEKÇESİ
Önşen'in dilekçesinde, Parti içindeki kızılca kıyametin 2023 milletvekili seçimlerinde aday listelerinin açıklanınca koptuğu ifade ediliyor. Dilekçede "Milletvekili seçilmesi garanti olan yerlerde kullanılmış olan Genel Merkez (Genel Başkan) kontenjan adayların parti ve teşkilatlar ile bir alakalarının olmaması, hatta bir kısmının açıklandıkları gün parti üyesi dahi olmaması ve bir kısmının başka partilerin üyesi olduğu yönündeki iddialar ve sosyal medya paylaşımları parti teşkilatlarını ayağa kaldırmıştır." deniliyor.

Seçimlerin kaybedilmesi sonrası yaşanan infial ve tepkileri parti yetkili organlarında gündeme getiren Önşen hakkında ihraç işlemi başlatıldığı belirtilen şikayet dilekçesinde, 12 Haziran 2023 tarihinde yapılan İyi Parti Genel İdare Kurulu (GİK) toplantısında yaşananlar şu şekilde aktarılıyor: "Tehdit ve hakaret suçlarının işlendiği 12.06.2023 tarihinde yapılan İyi Parti Genel İdare Kurulu (GİK) toplantısıdır. Şüpheli Akşener anılan toplantının henüz girizgahında "Bu toplantıyı sizin için düzenledim, dökün eteğinizdeki taşları diye başlayarak eleştiriler karşısında nasıl bir tavır takınacağını göstermiştir… Önşen'in toplantıdaki konuşması sırasında, zaman zaman Genel Başkan tarafından sözü kesildiği anlatılan dilekçede, topluluk önünde Meral Akşener tarafından aleni bir şekilde tahkir ve tehdit edildiği belirtiliyor.

'14 ADAY PARTİLİ DEĞİLDİ'
Toplantıdaki konuşmasında; İstanbul 3. Bölge 2. sıra adayının vekil listesine konulduğu tarihte parti üyesi olmadığı, Antep 1. Sıra adayını teşkilatın tanımadığı, Kırklareli 1. sıra adayının Mecliste AK Parti adına görev yapmış biri olduğu… bu şekilde tam 14 tane örnek olduğunu, Partinin, partililerin, teşkilatların tanımadığı, onay vermediğini anlatan Önşen'in şikayet dilekçesi devamında milletvekilliği adaylıklarının para karşılığı verildiği iddialarını dile getirdiği bölüm şöyle:

"En çok anlamadığım ve üzüldüğüm hususta şudur ki; Bu teşkilat seçim çalışmaları esnasında yürüdüğü her yerde, para aldınız, para ile listeler yer değiştirdi, para ile koltuklar alındı verildi cümleleri ile karşılaştı. Sosyal medyada, yazılı ve görsel medyada bu konular günlerce işlendi, gazeteler manşet yaptı. Bunlar yalanlanmadı, bu dedikodular sahipsiz bırakıldı, yok sayıldı. Şüyu vukuundan beter iken esaslı ve güçlü bir şekilde yalanlanmadı. Teşkilatlarımızın başı öne eğdirildi… GİK üyemiz benim yanımda İlçe başkanı ile konuştu ve 'Abi bu adamın annesi 200 milyon lira verdik ikinci sıra oldu' diyor. Telefonu 3 kişi canlı dinledik…"

'SİZİN İÇİNİZDEN GEÇERİM'
Dilekçede, Önşen'in bu konuşmaları üzerine Akşener'in kendisini parmak sallayarak şu sözlerle tehdit ettiği kaydediliyor: "Arzu, Madem öyle çık karşıma aday ol Arzu. Senin içinden geçerim… Ama genel kurulda bu para pul işlerini karıştırırsanız, bu konulara girerseniz 'sizin içinizden geçerim', diyerek müvekkili tüm GİK huzurunda tehdit etmiş; Daha sonra bir kez daha ve bu kere yine parmak sallayarak "Senin içinden geçerim" diyerek tam 3 kere bu hitap ile seslenmiştir."

'O… DERLER'
Ökşen'in "Ben 'para verdik' diyenleri GİK kararı ile Disiplin Kuruluna gönderelim. Yaptıkları açıklamaların savunmalarını yapsınlar. Sözleri ve eylemleri partimizi küçük düşürüyor. Gözlerimizi kapayınca bu sorun hallolmuyor, insanlar konuşuyor. Çenelerini kapatmak için GİK olarak bizim bu konu üzerine eğilmemiz ve gereğini yapmamız lazım." demesi üzerine Akşener'in "Sen biliyor musun? Bizim toplumumuzda bir kadın ve bir erkek yan yana oturduğu zaman kadın için "O…" derler" diyerek Ökşen'e GİK üyeleri huzurunda hakaret ettiği de dilekçede belirtiliyor.

'TOPLANTININ KAMERA KAYDI VAR'
Dilekçede toplantıların kamera kaydına alındığı belirtilerek "Şüpheli Genel Başkanın katıldığı tüm GİK toplantıları kamera ile kaydedilmektedir. Bu nedenle ilk önce bu kamera kayıtları ve bunların deşifresini talep ediyoruz." ifadeleri kullanılıyor.

TAKVİM UYGULAMASINI İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN