CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'ndan partililere tehdit: Kongre sonrası aleyhte konuşanı kovarım

14-28 Mayıs Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde yenilgisine bir yenisini ekleyen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, bir yandan değişim çağrılarına kulak tıkarken bir yandan da partililere gözdağı veriyor. Hatırlarsanız seçim hezimeti sonrası gerçekleşen tüm il kongrelerinde kavga çıkmış, durum CHP yandaşı gazetecileri bile rahatsız etmişti. Kılıçdaroğlu Yerel Yönetimler Marmara Bölge Toplantısı’nda kongre sonrası parti aleyhinde konuşanları kovacağını söyledi.

Giriş Tarihi 15 Ekim 2023, 17:25 Güncelleme 15 Ekim 2023, 17:27
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’ndan partililere tehdit: Kongre sonrası aleyhte konuşanı kovarım

İÇİNDEKİLER

Cumhurbaşkanlığı seçimlerine koalisyonun adayı olarak giren CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, yaşadığı hezimetin ardından partiyi toparlamakta güçlük çekiyor.

Seçim sonuçlarının hemen ardından İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'ndan gelen 'değişim' çıkışıyla parti tabanı ikiye bölünmüş durumda. Söz konusu bölünmeyi CHP il kongrelerinde her gün yaşanan kavgalar bir kez daha kanıtladı.

Söz konusu skandal görüntüler CHP yandaşı gazetecileri bile çileden çıkarmış, yaşananlar tamamen skandal olarak nitelendirilmişti.

Yaşananların arından koltuğunu bırakmamakta son derece kararlı olan Kemal Kılıçdaroğlu, 'gençlerin demokrat dedesi' rolünü bırakıp 'diktatör dede' oldu. Kılıçdaroğlu, katıldığı Yerel Yönetimler Marmara Bölge Toplantısı'nda partililere gözdağı verdi.

"MYK'NIN ÜYE KABULÜNE SINIR GETİRECEĞİZ"
CHP'nin 100 yıllık bir parti olduğunu söyleyen Kılıçdaroğlu, "Partide yenilenmeyi sağlayan hukuki metnimizin adına biz tüzük diyoruz. İnşallah kurultaydan 20 gün sonraydı tüzük kurultayını yapacağız. Bu kurultayda Cumhuriyet Halk Partisi'nin aksayan bütün yönlerini mümkün olduğu kadar çözeceğiz. Bir çalışma yapılıyor. İl başkanlarından, ilçe başkanlarından, milletvekillerinden, sivil toplum örgütlerinden örnekler alarak sorunu çözmeye çalışacağız. Arkadaşlar, bu ülkenin nüfusunun yarısı kadın, yarısı erkekse bir cinsiyet kotası getireceğiz.

Benim şahsi kanaatim cinsiyet kotasının yüzde 50 olması lazım. Yüzde 50'si kadın, yüzde 50 erkek olması lazım. Fermuar sistemi getireceğiz. Bakalım inşallah kurultayımız bunu kabul eder. Merkez Yönetim Kurulunun üye kabulüne sınır getireceğiz. Bir ilden bir ilçeden hemen 5 bin tane üye getirin MYK'dan geçirelim. Bunu kaldıracağız. Biz yapmıyoruz ama bunu tüzüğe yazacağız. Yüzde 1'i geçer, 2'si geçer, önemi insanlar Merkez Yönetim Kurulu kararıyla partiye üye olurlar. Bir yeri kontrol etmek için 5 bin kişiyi üye yapalım, kimsenin de haberi yok, bunu da kaldıracağız" dedi.

"3 DÖNEMDEN SONRA MİLLETVEKİLİ OLAMAYACAK"
Milletvekilleri için 3 dönem sınırı getirileceğini kaydeden Kemal Kılıçdaroğlu, "3 dönemden sonra milletvekili olamayacak. Belediye meclis üyelikleri ve il genel meclis üyelikleri için meslek kotası getireceğiz. Belediye meclisinde bir veteriner hekim, yeminli mali müşavir, hukukçu olmalı. Bölgenin, kentin özelliğine göre belli kotaların gelmesi lazım. Bu kotaları da getireceğiz. Avukat olmalı, mimar olmalı, kent plancısı olmalı.

Danışma kurulunu 3 kez arka arkaya toplamayan il yönetimi düşmüş sayılacak. Bunu da yazacağız. Kimse kusura bakmasın. Oturacaksın. Danışma kurulunuı toplayacaksın, var olan kentin sorunlarını masaya yatıracaksın. 3 kez arka arkaya toplanmadıysan o il düşmüş olacak. Mahalle temsilciklerinde en az 1 kadın 1 erkek olacak. Tek başına erkek olmayacak. Bizim evlere girmemiz, kadınlarla konuşmamız, onlarla sohbet etmemiz, dertlerini dinlememiz lazım" ifadelerini kullandı.

"İÇ DENETİM MEKANİZMASI OLUŞTURACAĞIZ"
CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Güçlü bir genel sekreterlik mekanizması olacak. Bilim Yönetim Kültür Platformunu da yeniden yapılandıracağız. Burası politika üretim merkezi gibi çalışacak. Seçimlerde oyunu düşüren il kendiliğinden düşmüş olacak. 'Yükseltiyorsan tamam. Oyun düştüyse kardeşim kusura bakma. Ayrılın yeni yönetim gelsin' diyeceğiz. Delege sisteminden hepiniz şikayet ediyorsunuz. Delege sistemini kaldıracağız arkadaşlar. Delege sistemi çatışmalara yol açıyor. İç denetim mekanizması oluşturacağız. Tüzükte parti denetçileri olacak ve bunlar denetleyecekler."

PARTİLİLERE GÖZDAĞI: KONGREDEN SONRA KONUŞANI KOVARIM

Partililere gözdağı veren Kemal Kılıçdaroğlu, "Kongrelerimiz yapılıyor. Tartışmalar oluyor, gayet güzel. Ya biz demokrasiyiz zaten. Demokrasiyi getiren partiyiz. Farklı görüşler ortaya atılabilir ama kongre biter, seçimler biter el ele, omuz omuza sahaya çıkmak durumundayız. Kim kongrelerden sonra parti aleyhine konuşursa, partiyi televizyonlarda tartışır hale getirirse kimse kusura bakmasın onu partiden ayıracağım. Kimse kusura bakmasın. Çok açık, çok net söylüyorum" dedi.