Türkiye'den İsviçre'ye 'PKK' ayarı: Maslahatgüzarı Bakanlığa çağırıldı

PKK'nin sık sık İsviçre'de terör eylemi düzenlemesi nedeniyle Dışişleri Bakanlığı İsviçre'nin Ankara Büyükelçiliği Geçici Maslahatgüzarını Bakanlığa çağırdı. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Tanju Bilgiç'in konuya ilişkin yaptığı açıklamada, "İsviçre makamlarının müsamahakar tutumu çerçevesinde PKK yandaşları son olarak Dünya Sağlık Teşkilatı binasına zorla girme cüretkarlığını göstermişlerdir. Bunun üzerine, konuya ilişkin haklı tepkimiz ve protestomuz Bakanlığımıza çağrılan İsviçre'nin Ankara Büyükelçiliği Geçici Maslahatgüzarına, ayrıca ilgili İsviçre makamlarına güçlü bir şekilde ifade edilmiştir" dedi.

Giriş Tarihi 12 Kasım 2022, 00:03 Güncelleme 12 Kasım 2022, 01:19
Türkiye’den İsviçre’ye ’PKK’ ayarı: Maslahatgüzarı Bakanlığa çağırıldı

İÇİNDEKİLER

Mehmetçik tarafından beli bükülen terör örgütü PKK'nın yandaşları, özellikle Avrupa'nın çeşitli kentlerinde militanlarına sokağa çıkma çağrısı yapıyor. Son olarak, "TSK kimyasal silah kullandı" yalanına sarılan örgüt militanları, özellikle İsviçre'de provokasyonlarına hız verdi.TÜRKİYE'DEN İSVİÇRE'YE 'PKK' AYARI
Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Tanju Bilgiç, İsviçre'de sık sık eylem düzenleyen PKK'lılar nedeniyle İsviçre'nin Ankara Büyükelçiliği Geçici Maslahatgüzarının, Bakanlığa çağrıldığını açıkladı.

Bilgiç, "Uluslararası teşkilatlara evsahipliği yapan İsviçre'nin, uluslararası hukuktan kaynaklanan sorumluluklarını yerine getirmesini, kanlı terör örgütünün propaganda eylemlerine son vermesini ve terörle mücadelede uluslararası işbirliğine katkı sağlamasını bekliyoruz." ifadelerini kullandı.

"HAKLI TEPKİMİZ GÜÇLÜ BİR ŞEKİLDE İFADE EDİLDİ"
Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Tanju Bilgiç'in konuya ilişkin açıklaması şöyle:

"Ankara ve İsviçre'de yapılmış olan müteaddit girişimlerimize rağmen, İsviçre makamlarınca hiçbir tedbir alınmadan PKK yandaşlarınca uzun zamandır özellikle BM'nin ve diplomatik misyonlarımızın bulunduğu Milletler Meydanında teröristbaşının ve örgütün resim ve posterlerinin de sergilendiği propaganda eylemleri ve gösteriler düzenlenmektedir.

İsviçre makamlarının müsamahakar tutumu çerçevesinde PKK yandaşları son olarak Dünya Sağlık Teşkilatı binasına zorla girme cüretkarlığını göstermişlerdir. Bunun üzerine, konuya ilişkin haklı tepkimiz ve protestomuz Bakanlığımıza çağrılan İsviçre'nin Ankara Büyükelçiliği Geçici Maslahatgüzarına, ayrıca ilgili İsviçre makamlarına güçlü bir şekilde ifade edilmiştir.

Daha önce Ermeni terör örgütü ASALA'nın Cenevre Başkonsolosluğumuz personelini de şehit ettiği İsviçre'de PKK'nın kara propagandasının, her türlü faaliyet ve eylemlerinin İsviçre makamlarınca engellenmesi ülkemiz ve İsviçre'de yaşayan vatandaşlarımızın haklı beklentisidir.

Bu vesileyle, uluslararası teşkilatlara evsahipliği yapan İsviçre'nin, uluslararası hukuktan kaynaklanan sorumluluklarını yerine getirmesini, kanlı terör örgütünün propaganda eylemlerine son vermesini ve terörle mücadelede uluslararası işbirliğine katkı sağlamasını bekliyoruz."İSVİÇRE'DEKİ 'PKK' SKANDALLARI
İsviçre'nin başkenti Bern'de terör örgütleri PKK, DHKP-C ve YPG'nin de aralarında bulunduğu gruplar tarafından Federal Parlamento binası önündeki Parlamento Meydanı'nda düzenlenen mitingde, Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ı hedef gösteren pankart açılmıştı.23 Nisan Uluslararası Çocuk Festivali için binin Basel Meydanı'nda bir dizi etkinlik düzenlenmiş, PKK destekçisi olduğu öğrenilen bir grup, katılımcılara saldırmış, olayda en az 6 kişi yaralanarak hastaneye kaldırılmıştı.

TAKVİM UYGULAMASINI İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN