Takvim

Vav TV Canlı Yayın
 • Güncel
 • 24.04.2021 13:44
 •  - 
 • Son Güncelleme:
 •  
 • 24.04.2021 13:46
ABONE OL

2 milyar dolarlık THODEX vurgununda milyonlarını kaybettiler! Başsavcılıktan son dakika açıklaması

Türkiye, 2 milyar dolarla yurt dışına kaçtığı iddia edilen kripto para şirketi THODEX'in kurucusu Faruk Fatih Özer'in yaptığı vurgunu konuşuyor. Kripto para şirketi THODEX'in skandalı sonrası iş dünyası da hareketlendi. Konya'da bir işadamının 38 milyon TL yatırımı olduğu ve savcılığa başvurduğu öğrenildi. Öte yandan THODEX'de çalışan 40 kişilik ekip de, "Bir haftadır bazı işlerin olumsuz gittiğini görüyorduk." itirafında bulundu. İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan yapılan son dakika açıklamasında "Adı geçen şirket bünyesinde çalıştığı belirlenen 80 kişinin yakalanması, bu kişiler nezdinde bulunan suç eşyalarına el konulması ve dijital materyallerin incelenmesi amacıyla kolluk ekiplerine gerekli talimat verilerek 9 ilde eş zamanlı operasyon yapılmıştır. Şu an itibariyle 65 şüpheli şahıs yakalanmıştır." denildi.

THODEX vurgununda milyonlarını kaybettiler!

THODEX vurgunu iş dünyasını da sarstı. Edinilen bilgiye göre, sistemde çok sayıda işadamının yatırımı vardı. Bazı işadamlarının coinlere milyonlarca lira yatırdığı öğrenildi.


Konya'da gıda fabrikası bulunan, THODEX'te 38 milyon TL'si olan bir işadamı avukatları aracılığıyla önceki gün savcılığa başvurdu.Gelen bilgilere göre, sistemde 50 milyon lira ve üzerinde birikimi olanlar da var. Önceki gün şirketin merkezine giden bir mağdur da sistemde 30 milyonu olduğunu ve bir haftadır muhatap bulamadığını açıklamıştı.   Ofise gelip muhatap bulamayan başka bir işadamı ise Caner Şen oldu. Polisi arayan Şen, ekiplerin gelmesiyle binaya girmek istedi.   'SORUN VAR DÜZELİNCE PARANIZI ALIRSINIZ' DİYEREK KANDIRDILAR
   Şen, yaptığı açıklamada "Kitap basım işleriyle uğraşıyorum. Şirketim var. Geçtiğimiz yıl 4 milyon liralık coin aldım. İlk zamanlar sorunsuz çalışıyordu. Param katlanarak çoğaldı. En son 30 milyon lirayı buldu" diye konuştu.


   Mağdur Şen, "Geçen cuma günü aksaklıklar yaşanınca paramı çekmeye çalıştım. Başarısız oldum. Şirket yetkililerini aradım, sorun var düzelince paranız yerine gelecek dediler. Ancak kandırdılar" dedi.


     AKILLARA TOSUNCUK MEHMET AYDIN GELDİ
     THODEX vurgununda Türkiye'ye dönüş yaparak adli makamlar ile işbirliği içerisinde olacağını ve ödemeleri yapacağını belirten THODEX'in kurucusu ve CEO'su Faruk Fatih Özer'in açıklamaları ise akıllara Çiftlik Bank vurgunuyla adını duyuran Mehmet Aydın'ı getirdi.

     TOSUNCUK DA MAĞDURLARIN PARASINI ÖDEYECEĞİM DEMİŞTİ
     'Tosuncuk' lakabıyla gündeme gelen, vatandaşların milyonlarca lirasını 'ponzi' sistemiyle dolandıran Aydın da o dönemde "Türkiye'ye geleceğim mağdurların paralarını Bitcoin ile ödeyeceğim" demişti. Ancak 3 yıldır izine rastlanmadı.

     THODEX'İN ŞİRKET ÇALIŞANLARINA ULAŞILDI
     Sabah'ta yer alan habere göre, şirkette çalışan 40 kişilik ekibin çoğu pandemi nedeniyle uzaktan çalışıyordu.


       Olay ortaya çıkmadan yaklaşık 1 hafta önce CEO ile irtibat kuramadıklarını anlatan çalışanlar, "Bir haftadır bazı işlerin olumsuz gittiğini görüyorduk. Hiçbir sorumuza yanıt alamadık" dedi.       Çalışanlar yaptığı açıklamalarda şu anda tehdit edildiklerini söyleyerek, üst düzey yöneticiler ve Faruk Fatih Özer'den bilgi alamadıklarını ifade ettiler.

       BAŞSAVCILIKTAN SON DAKİKA AÇIKLAMASI
       Kripto para borsası Thodex soruşturması kapsamında şirket bünyesinde çalıştığı belirlenen kişilerin yakalanmasına yönelik düzenlenen operasyonda gözaltına alınan şüpheli sayısı 65 oldu.

       Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığından yapılan açıklamaya göre, kişilerin Thodex adlı kripto para borsasındaki hesaplarına erişemediği ve şirket sahibinin yurt dışına kaçtığı yönündeki ihbar üzerine soruşturma başlatıldı.

       Soruşturma kapsamında şirket sahibi şüpheli Faruk Fatih Özer'in 20 Nisan'da yurt dışına çıktığı resmi belge ve kayıtlarla doğrulanırken, şirketin resmi adreslerinde herhangi bir faaliyet olmadığı belirlendi.

       İlk bilgilere göre 2017'de Faruk Fatih Özer tarafından Koineks Teknoloji AŞ. ismiyle kurulan firmanın adının sonra Thodex olarak değiştirildiği, firmanın 2020'de de yurt dışına açılarak 120'den fazla ülkede faaliyet gösterdiği tespit edildi.

       Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığının talebi üzerine İstanbul Anadolu 4. Sulh Ceza Hakimliğinin kararıyla şüpheli Faruk Fatih Özer hakkında tutuklamaya yönelik yakalama kararı çıkarılırken, şüphelinin uluslararası düzeyde (kırmızı bültenle) aranıp yakalanmasını sağlamak amacıyla gerekli adli girişimler yapıldı.

         Mahkeme kararı üzerine Adalet Bakanlığınca gerekli yasal prosedürler işletilerek Özer hakkında kırmızı bülten çıkarılırken, Arnavutluk'a gittiği belirlenen şüphelinin iadesi istendi, ayrıca adı geçen şirkete ve şüpheli şahsa ait banka hesaplarına tedbir konuldu.

         Soruşturma kapsamında, şirket bünyesinde çalıştığı belirlenen 80 kişinin yakalanması, bu kişiler nezdinde bulunan suç eşyalarına el konulması ve dijital materyallerin incelenmesi amacıyla kolluk ekiplerine gerekli talimat verilerek 9 ilde eş zamanlı operasyon düzenlendi.

         Operasyonlar kapsamında şu an itibarıyla 65 şüpheli yakalandı.

         Başsavcılığın açıklamasında, "Soruşturma kapsamında maddi gerçeğin her yönüyle açığa çıkarılmasını ve tüm sorumlular hakkında yasal işlemlerin yapılmasını temin amacıyla gereken tüm işlemler aralıksız olarak ve titizlikle sürdürülmektedir." denildi.

         TAKVİM UYGULAMASINI İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN