Takvim

Vav TV Canlı Yayın
 • Güncel
 • 28.01.2021 16:32
 •  - 
 • Son Güncelleme:
 •  
 • 28.01.2021 17:07
ABONE OL

SON DAKİKA: açıklarında Türk gemisini kaçıran korsanlarla ilk temas kuruldu

Son dakika haberi: 24 Ocak gün 'ne seyretmekte olan bayraklı Türk şirket tarafından işletilen M/V isimli gemiye korsanlar saldırdı. Korsanlar, 15 Türk denizciyi fidye için kaçırırken gemide çalışan 1 Azerbaycanlı gemiciyi ise öldürdü. Olayın üzerinden 5 gün geçtikten sonra korsanlar gemiyi işleten şirketle temas kurdu. Kaçırılan gemicilerden bir haber bekleyen aileler gelen bu haberle heyecanlandı. Korsanlar kaçırılan denizcilerin sağlıklarının iyi olduğunu belirtti.

Uluslararası denizcilik otoritelerinin dikkatini Gine Körfezi'ne çeken kanlı saldırının ardından gemi kaptanıyla birlikte toplam 15 Türkü fidye için kaçıran deniz haydutları, 5'inci gün şirketle irtibata geçti.

KORSANLARDAN BEKLENEN DAVRANIŞ
Türk kamuoyunun da heyecanlı takip ettiği olayın üzerinden 5 gün geçtikten sonra kurulan irtibat deniz haydutlarının genel davranış biçimi olarak yorumlandı.

HEPSİNİN İYİ OLDUĞUNA DAİR KANIT SUNULDU
İngiltere merkezli uluslararası Borealis Denizcilik'in işletmesindeki M/V Mozart'ın mürettebatı için şirketin Almanya-Hamburg ofisini aradıkları öğrenilen deniz haydutlarının, tüm mürettebatın isimlerini söylediği ve hepsinin iyi olduğuna dair kanıt sundukları öğrenildi.

BODEN DENİZCİLİK: 15 MÜRETTEBATIN TAMAMININ SAĞLIK DURUMLARI İYİ
Nijerya açıklarında kaçırılan M/VMozart adlı konteyner gemisinde korsanlar tarafından rehin alınan 15 Türk denizci hakkında Boden Denizcilik'ten açıklama yapıldı. Açıklamada, 15 mürettebatın tamamının sağlık durumlarının iyi olduğu, yara almadıkları belirtildi.

Nijerja açıklarında M/VMozart adlı konteyner gemisi korsanlar atrafından kaçıırlmış, 15 Türk denizci rehin alınmıştı. Boden Denizcilik'ten konu hakkında açıklama yapıldı. Açıklamada, "23 Ocak 2021 tarihinde Sao Tome açıklarında kaçırılan konteyner gemisi MOZART'ın mürettebat üyeleriyle iletişim kurmuştur. Bu kapsamda 15 mürettebatın tamamının sağlık durumlarının iyi, yara almamış ve birlikte olduğu bilgisi elde edilmiştir. Boden Denizcilik ve Boden Denizcilik'in Borealis Denizcilik'teki ortakları ilk ve tek öncelikleri olan ekip arkadaşlarının en hızlı bir şekilde serbest bırakılmalarını sağlamak için tüm çabayı göstermeye devam etmekte ve alıkonan denizcilerin aileleri ile sürekli iletişim halinde olmayı sürdürmektedir. Boden ve Borealis Denizcilik, mürettebatının ve mürettebat ailelerinin güvenlik ve sağlığının korunması için konu ile ilgili ek bir yorumda bulunmayacaktır." denildi.

NE OLMUŞTU?
Liberya bayraklı "Mozart" isimli gemi, 24 Ocak'ta Nijerya'nın Lagos kentinin yaklaşık 180 mil açığında deniz haydutlarının saldırısına uğramıştı.

   Nijerya'nın Lagos kentinden Güney Afrika'nın Cape Town kentine ilerleyen gemideki 19 kişilik mürettebattan 15'i kaçırılmış, Azerbaycan uyruklu 1 kişi öldürülmüştü.

   Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Gine açıklarında kaçırılan 15 Türk denizciyle ilgili önceki gün son yaptığı açıklamada "Şu ana kadar korsanlardan bir haber yok" açıklamasını yapmıştı.