Takvim

Bugünkü
Takvim
 • Güncel
 • 28.01.2021 06:49
 •  - 
 • Son Güncelleme:
 •  
 • 28.01.2021 08:59
ABONE OL

SON DAKİKA: Meteorolojiden 10 il için turuncu uyarı! Yoğun kar yağışı geliyor

Son dakika haberi! Meteoroloji Genel Müdürlüğünden yapılan uyarıların ardından dün gün boyu bazı bölgelerde aralıklarla etkili olan kar yağışı, gece saatlerinde , Beylikdüzü, ve Esenyurt'ta da sürdü. Öte yandan Meteorolojiden çok sayıda il için turuncu ve sarı renkli uyarılar geldi. Yağışların kıyı kesimler ile Güneydoğu Anadolu'nun güneyinde yağmur, diğer yerlerde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması bekleniyor. Marmara ile yurdun iç ve doğu kesimlerinde buzlanma ve don olayı görüleceği tahmin ediliyor. Kar yağışı sabah saatlerinde Anadolu Yakası'nda devam edecek ve öğle saatlerinden itibaren etkisini kaybedecek.Vatandaşlar ise Balkanlar üzerinden gelen ve İstanbul'da da başlayan kar yağışının yurdu ne kadar süreyle etkisi altında tutacağını merak ediyor. İşte il il 28 Ocak hava durumu.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün yaptığı uyarıların ardından İstanbul'da dün gün boyu bazı bölgelerde aralıklarla etkili olan kar yağışı, gece saatlerinde Sarıyer, Beylikdüzü, Büyükçekmece ve Esenyurt'ta da sürdü.

Beylikdüzü'ünde devam eden kar yağışı sonrası park halindeki araçların üstü beyaz örtü ile kaplanırken, kartpostallık görüntüler oluştu.

Meteoroloji'nin yaptığı turuncu uyarıda yer alan bilgilere göre; Gümüşhane, Bayburt, Trabzon, Rize, Artvin, Muş, Bitlis, Van, Şırnak ve Hakkari'de çığ tehlikesi var.

   SARI KODLA YOĞUN KAR UYARISI
   Düzce, Zonguldak, Bartın, Karabük, Bolu, Çankırı ve Ankara için ise sarı kodla yoğun kar yağışı uyarısı yapıldı.


   Meteoroloji Genel Müdürlüğünden yapılan uyarıya göre, Ankara'da devam eden yağmurun, gece saatlerinden itibaren ilin yüksek kesimlerinden başlayarak kar yağışına dönüşmesi ve 2-5 santimetre civarı örtü yapması bekleniyor.   Özellikle buzlanma ve don olayı nedeniyle başta yüksek kesimler olmak üzere sabah saatlerinde ulaşımda yaşanabilecek olumsuzluklara karşı vatandaşların dikkatli ve tedbirli olunması gerekiyor.   ANKARA VALİLİĞİ UYARDI
   Ankara Valiliği, gece saatlerinden itibaren kar yağışının beklendiğini duyurarak, buzlanma ve don olayına karşı dikkatli olunması uyarısında bulundu. Valiliğin sosyal medya hesabından yapılan paylaşımda, şu ifadeler kullanıldı:

   "Meteorolojik verilere göre, Ankara'da halen yağmur olarak devam eden yağışın gece saatlerinden itibaren kar yağışına dönüşmesi bekleniyor. Özellikle buzlanma ve don olayı nedeniyle sabah saatlerinde ulaşımda yaşanabilecek olumsuzluklara karşı dikkatli olunmasını rica ediyoruz."     İSTANBUL'DA KAR YAĞIŞI BİR GÜN ETKİLİ OLACAK
     Meteoroloji Uzmanı Adik Tek, dün konuk olduğu A Haber canlı yayınında, "İstanbul'da kar yağışı bekleniyor mu?" sorusuna şu şekilde yanıt vermişti: "Kar yağışı ilk önce yağmur şeklinde kendini gösteriyor. Peşinden kuzeyden rüzgarlar gelmeye başlayınca yağış kar şeklinde oluyor. Kuzeydeki soğuk polen havayı üzerimize indiriyor. Kardan önce kuvvetli lodos ve fırtına etkili olacak. Orta Akdeniz üzerinden bir alçak basınç sistemi geliyor. Bunun etkisi bugün akşam saatleri ve yarın özellikle Ege'de ve İç Anadolu'nun batısında etkili olacak. Bu bizi kardan daha çok zorlayacak. Beraberinde lodosun peşinden yağmur ve kar yağışı göreceğiz.


     İstanbul'da bir gün kar yağışı etkili olacak diyebiliriz. İç Anadolu, Ege'nin iç kesimleri, Marmara'nın doğusunda etkili olacak. İstanbul-Ankara arasında yola çıkacaklar çarşamba ve perşembe gecesi özellikle dikkatli olsunlar. Cumartesi gününden itibaren sıcaklıklar yeniden artmaya başlayacak."     SARI UYARI NE ANLAMA GELİYOR?
     Hava durumu potansiyel tehlikelidir: Tahmin edilen meteorolojik hadise olağandışı olmamakla birlikte, meteorolojik şartlardan etkilenebilecek faaliyetler konusunda dikkatli olunmalıdır.

     TURUNCU UYARI NE ANLAMA GELİYOR
     Turuncu, havayla ilgili "tehlikeli durum"larda kullanılıyor. Bu renkte tahmin edilen meteorolojik hadise sıklıkla gerçekleşmiyor. Hasar ve kayıpların oluşması muhtemel görülüyor. Çok tedbirli olunması, güncel meteorolojik koşullar ve tahminlerin takip edilmesi gerekiyor.       BUGÜN HAVA NASIL OLACAK?

       Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere göre; Yurt genelinin parçalı ve yer yer çok bulutlu, Marmara'nın doğusu, Ege, İç Anadolu'nun kuzey ve doğusu, Doğu Akdeniz, Karadeniz, Doğu Anadolu'nun güney ve batısı, Güneydoğu Anadolu'nun kuzey ve doğusu ile Çanakkale, Balıkesir, Erzurum, Iğdır, Gaziantep, Kilis ve Antalya'nın doğu ilçelerinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların kıyı kesimler ile Güneydoğu Anadolu'nun güneyinde yağmur, diğer yerlerde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması bekleniyor. Marmara ile yurdun iç ve doğu kesimlerinde buzlanma ve don olayı görüleceği tahmin ediliyor.

       HAVA SICAKLIĞI: Hava sıcaklıklarının iç ve batı bölgelerde azalacağı, doğu bölgelerde önemli bir değişiklik olmayacağı tahmin ediliyor.

       RÜZGAR: Genellikle güneyli, Marmara'nın kuzey ve batısı ile Kuzey Ege kıyılarında kuzey yönlerden orta kuvvette, İç Anadolu'nun kuzeydoğusu, Doğu Karadeniz'in iç kesimleri ile Doğu Anadolu'nun kuzeyinde yer yer kuvvetli ve kısa süreli fırtına (50-90 km/sa) şeklinde esmesi bekleniyor.


       KUVVETLİ RÜZGAR UYARISI: Rüzgarın; İç Anadolu'nun kuzeydoğusu, Karadeniz'in iç kesimleri ile Doğu Anadolu'nun kuzeyinde kuvvetli ve kısa süreli fırtına (50-90 km/sa) şeklinde esmesi beklendiğinden ağaç ve direk devrilmesi, soba ve doğalgaz kaynaklı zehirlenmeler ile ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

       ÇIĞ TEHLİKESİ UYARISI: Doğu Karadeniz'in iç kesimleri ile Doğu Anadolu'nun doğusunda yüksek kar örtüsünün bulunduğu dik yamaçlarda çığ oluşma riski bulunduğundan yaşanabilecek olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

       BÖLGELERİMİZDE HAVA NASIL OLACAK?
       MARMARA

       Parçalı ve çok bulutlu, bölgenin doğusu ile Balıkesir ve Çanakkale çevrelerin karla karışık yağmur ve kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Sabah ve gece saatlerinde bölge genelinde buzlanma ve don olayı bekleniyor.

       EDİRNE °C, 4°C
       Parçalı ve çok bulutlu

       İSTANBUL'DA HAVA NASIL OLACAK?
       Çok bulutlu, Anadolu yakası karla karışık yağmur ve kar yağışlı, öğle saatlerinden itibaren parçalı bulutlu

       KIRKLARELİ °C, 2°C
       Parçalı ve çok bulutlu

       KOCAELİ °C, 5°C
       Çok bulutlu, karla karışık yağmur ve kar yağışlı, öğle saatlerinden itibaren parçalı bulutlu

       EGE
       Parçalı ve çok bulutlu, kıyı kesimleri yağmurlu, iç kesimlerinin karla karışık yağmur ve kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Sabah ve gece saatlerinde iç kesimlerde buzlanma ve don olayı bekleniyor.

       A.KARAHİSAR °C, 1°C
       Çok bulutlu, hafif kar yağışlı

       DENİZLİ °C, 6°C
       Çok bulutlu, yağmur ve karla karışık yağmurlu

       İZMİR °C, 7°C
       Çok bulutlu ve yağmurlu, iç ve yüksek kesimleri hafif olmak üzere karla karışık yağmurlu, akşam saatlerinden itibaren parçalı bulutlu

       MANİSA °C, 6°C
       Çok bulutlu ve yağmurlu, yüksek kesimleri hafif olmak üzere karla karışık yağmur ve kar yağışlı, akşam saatlerinden itibaren parçalı bulutlu

         AKDENİZ
         Parçalı ve çok bulutlu, doğusunun yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların kıyı kesiminde yağmur ve yer yer sağanak, diğer yerlerde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması bekleniyor. Bölgenin iç kesimlerinde sabah ve gece saatlerinde buzlanma ve don olayı bekleniyor.

         ADANA °C, 15°C
         Çok bulutlu, sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların batı ilçelerinde yerel olarak kuvvetli olması bekleniyor.

         ANTALYA °C, 12°C
         Çok bulutlu ve sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; doğusunda kuvvetli, doğusunun iç kesimlerinin yükseklerinde yoğun kar şeklinde olması bekleniyor.

         HATAY °C, 13°C
         Çok bulutlu, sağanak yağışlı

         ISPARTA °C, 3°C
         Çok bulutlu, karla karışık yağmur ve kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; Doğusunun yükseklerinde yoğun kar yağışı şeklinde görülmesi bekleniyor.

         İÇ ANADOLU
         Çok bulutlu, kuzey ve doğu kesimlerinin karla karışık yağmur ve kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Rüzgarın, bölgenin kuzeydoğusunda yer yer kuvvetli ve kısa süreli fırtına (50-90 km/sa) şeklinde esmesi bekleniyor. Sabah ve gece saatlerinde buzlanma ve don olayı bekleniyor.

         ANKARA °C, 1°C
         Çok bulutlu, hafif kar yağışlı, öğle saatlerinden itibaren parçalı bulutlu

         ÇANKIRI °C, 2°C
         Çok bulutlu ve kar yağışlı, öğle saatlerinden itibaren parçalı bulutlu

         ESKİŞEHİR °C, 1°C
         Çok bulutlu ve hafif kar yağışlı, akşam saatlerinden itibaren parçalı bulutlu

         KONYA °C, 4°C
         Parçalı ve çok bulutlu

         BATI KARADENİZ
         Çok bulutlu ve bölge genelinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması bekleniyor. Bölgenin iç kesimlerinde sabah ve gece saatlerinde buzlanma ve don olayı bekleniyor.

         BOLU °C, 1°C
         Çok bulutlu ve kar yağışlı, öğle saatlerinden itibaren parçalı bulutlu

         DÜZCE °C, 4°C
         Çok bulutlu ve kar yağışlı, öğle saatlerinden itibaren parçalı bulutlu

         KASTAMONU °C, 1°C
         Çok bulutlu ve kar yağışlı, öğle saatlerinden itibaren parçalı bulutlu

         ZONGULDAK °C, 3°C
         Çok bulutlu, karla karışık yağmur ve kar yağışlı, öğle saatlerinden itibaren parçalı bulutlu

         ORTA ve DOĞU KARADENİZ
         Çok bulutlu ve yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların kıyı kesimlerde yağmur, iç kesimlerde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması bekleniyor. Rüzgarın; bölgenin iç kesimlerinde güney yönlerden kuvvetli ve kısa süreli fırtına (50-90 km/sa) şeklinde esmesi bekleniyor. Bölgenin doğusunun yüksek kar örtüsü bulunan dik yamaçlarında çığ tehlikesi bulunmaktadır. Gece saatlerinde buzlanma ve don olayı bekleniyor.

         AMASYA °C, 7°C
         Çok bulutlu ve karla karışık yağmurlu

         RİZE °C, 14°C
         Çok bulutlu ve aralıklı yağmurlu

         SAMSUN °C, 7°C
         Çok bulutlu ve aralıklı yağmurlu

         TRABZON °C, 14°C
         Çok bulutlu ve aralıklı yağmurlu

         DOĞU ANADOLU
         Çok bulutlu, güney ve batı kesimleri ile Erzurum ve Iğdır çevrelerinin karla karışık yağmur ve kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Rüzgarın; bölgenin kuzey kesimlerinde güney yönlerden kuvvetli ve kısa süreli fırtına (50-90 km/sa) şeklinde esmesi bekleniyor. Bölge genelinde kuvvetli buzlanma ve don olayı bekleniyor. Bölgenin doğusunun yüksek kar örtüsü bulunan dik yamaçlarında çığ tehlikesi bulunmaktadır.

         ERZURUM °C, 2°C
         Çok bulutlu ve aralıklı kar yağışlı

         HAKKÂRİ °C, 0°C
         Çok bulutlu ve kar yağışlı

         KARS °C, -3°C
         Çok bulutlu, akşam saatlerinde kar yağışlı

         VAN °C, 5°C
         Çok bulutlu, akşam saatlerinden itibaren karla karışık yağmur ve kar yağışlı

         GÜNEYDOĞU ANADOLU
         Parçalı ve çok bulutlu, bölgenin kuzey ve doğusu ile Gaziantep ve Kilis çevrelerinin yağmur ve sağanak yağışlı, gece saatlerinde Batman ve Siirt çevrelerinin karla karışık yağmurlu geçeceği tahmin ediliyor.

         DİYARBAKIR °C, 11°C
         Çok bulutlu ve yağmurlu

         GAZİANTEP °C, 9°C
         Çok bulutlu ve aralıklı yağmurlu

         SİİRT °C, 10°C
         Çok bulutlu ve yağmurlu, gece saatlerinde karla karışık yağmurlu

         ŞANLIURFA °C, 13°C
         Çok bulutlu

         TAKVİM UYGULAMASINI İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

         TAKVİM UYGULAMASINI İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN