SON DEPREMLER! Elazığ'da şiddetli deprem! AFAD duyurdu

Son dakika haberine göre Elazığ merkezde 5,3 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. AFAD'dan yapılan açıklamada depremin saati 09.37 olarak açıklandı. Deprem sonrası açıklama yapan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, ilk gelen bilgilere göre olumsuz bir durumun olmadığını aktardı. Elazığ Valisi Erkaya Yırık da katıldığı canlı yayında "Ekipler çalışmalarını sürdürüyor" derken, olumsuzluk tespiti olmadığını söyledi. Kandilli Rasathanesi ise depremin büyüklüğünü 5,6 olarak açıkladı. Deprem ile ilgili flaş bir açıklama yapan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "Elazığ'daki depremde can kaybı yaşanmaması sevindiricidir. Durumu ciddi olan vatandaşımız bulunmamaktadır" ifadelerini kullandı.

Giriş Tarihi 27 Aralık 2020, 14:15 Güncelleme 27 Aralık 2020, 14:17
SON DEPREMLER! Elazığ’da şiddetli deprem! AFAD duyurdu

İÇİNDEKİLER

Elazığ'da 5,3 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığının (AFAD) internet sitesinde yer alan bilgiye göre, saat 09.37'de merkez üssü Elazığ olan 5,3 büyüklüğünde deprem kaydedildi.

Depremin, 15,94 kilometre derinlikte meydana geldiği belirlendi.

AFAD'DAN ARTÇI DEPREM AÇIKLAMASI
Deprem sonrası saat 11.30 sıralarında AFAD'dan bir açıklama daha geldi. AFAD'dan yapılan açıklamada "Elazığ Merkezde bugün saat 09:37'de 15.94 km derinlikte 5,3 büyüklüğünde bir deprem meydana gelmiştir. Deprem sonrası büyüklükleri 1,1 ve 2,8 arasında değişen 14 artçı deprem meydana gelmiştir. Deprem sonrasında Elazığ başta olmak üzere Malatya, Diyarbakır ve bölge ile gerçekleştirilen tarama faaliyeti neticesinde hâlihazırda herhangi olumsuz ihbar ve durumun olmadığı bilgisi alınmıştır. İl AFAD Müdürlükleri eşgüdümünde tarama faaliyetlerine devam edilmektedir." denildi.

BAKAN SOYLU'DAN İLK AÇIKLAMA
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Elazığ'da meydana gelen depremin ardından sosyal medya hesabından bir açıklamada bulundu. Soylu, "Elazığ merkezde saat 09.37'de 5,3 büyüklüğünde, 15,94 km derinlikte bir deprem meydana geldi. Şu ana kadar olumsuz bir durum yok. Tüm ekiplerimiz sahada taramalarına devam ediyor. Bilgilendirmeye devam edeceğiz." dedi.

Soylu saat 10.17'de yeni bir açıklama daha yaptı. Twitter hesabındaki paylaşımda "Elazığ'da meydana gelen depremde 10.15 itibarıyla Valiliğimiz, İl Jandarma, Emniyet, 112 Acil Çağrı, Elazığ Muhtarlar Koordinasyon Hattı ve AFAD'ın aramalarından elde ettiğimiz bilgi çerçevesinde herhangi bir can kaybı ve hasar ihbarı yoktur Gelişmeleri açıklamaya devam edeceğiz." ifadelerini kullandı.

ELAZIĞ VALİSİ DEPREM SONRASI SON DURUMU CANLI YAYINDA ANLATTI
Elazığ Valisi Erkaya Yırık depremin ardından katıldığı canlı yayında "ekipler çalışmalarını sürdürüyor" dedi. Yırık şu ifadeleri kullandı: Şu ana kadar ekiplerimizin yapmış olduğu çalışmada onlara ulaşan olumsuz bir tespit yok. Olumsuz bir tespit olmamakla birlikte ekiplerimizi taramalarını sürüdürüyorlar. Herhangi bir tespit halinde bu durum vatandaşlarımızla paylaşılacak. Bize dünkü depremin ardından uyarı şeklinde bir bilgi yoktu ama burası 24 Ocak'taki depremin ardından hareketli bir bölge. Devletimizin o depremin yaralarını sarmaya çalışıyor.

Deprem sırasında arkadaşlarımız AFAD, jandarma, UMKE takiplerini sürdürüyor. Şu ana kadar olumsuz bir kayıt yok. Bir tespit vuku bulursa kamuoyu ile paylaşacağız.

AFAD ELAZIĞ DEPREMİ DETAYLARI

KANDİLLİ DE DUYURDU
Kandilli'den yapılan son dakika açıklamasına göre deprem Elazığ'ın Kavaktepe bölgesinde meydana geldi. Depremin büyüklüğünü ise 5,6 olarak bildirildi.

ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKANI MURAT KURUM'DAN AÇIKLAMA
Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Elazığ'da meydana gelen 5,3 büyüklüğündeki depremden sonra ekiplerin sahada hasar tespit çalışmalarına başladığını bildirdi.

Kurum, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, "Elazığ'da meydana gelen deprem sonrasında ekiplerimiz sahada hasar tespit çalışmalarına başladılar. Şu ana kadar olumsuz bir durumla karşılaşılmadı. Vatandaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Rabbim ülkemizi bütün afetlerden korusun." ifadelerini kullandı.

SON DAKİKA: ELAZIĞ VALİSİ YERLİKAYA: 'YÜZDE 85'İ BİTİRİLDİ'

Elazığ Valisi Erkaya Yırık, Elazığ'da meydana gelen 5,3 büyüklüğündeki depremle ilgili yaptığı son dakika açıklamasında, " An itibarıyla kırsaldaki taramalarımız yüzde 85 bitirildi. Bir olumsuzluk kaydı söz konusu değil. Ekiplerimiz saha çalışmasını yürütüyor." dedi.

SAĞLIK BAKANI FAHRETTİN KOCA'DAN FLAŞ AÇIKLAMA
Sağlık Bakanı Koca Elazığ'daki depreme ilişkin "Elazığ'daki depremde can kaybı yaşanmaması sevindiricidir. Durumu ciddi olan vatandaşımız bulunmamaktadır" ifadelerini kullandı.