Takvim

Bugünkü
Takvim
  • Güncel
  • 02.10.2020 10:21
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 02.10.2020 12:26
ABONE OL

Tutuklanan HDP'li Belediye Başkanı Bilgen görevden uzaklaştırıldı! HDP'li vekiller taşkınlık çıkardı

Son dakika haberi.... Bakanlıktan yapılan açıklamada "Tutuklanan Belediye Başkanı Ayhan Bilgen geçici bir tedbir olarak görevinden uzaklaştırılmıştır. Kars Valisi Türker Öksüz İçişleri Bakanlığının 02.10.2020 tarihli onayı ile Başkan Vekili olarak görevlendirildi." denildi. Haberi duyan HDP Diyarbakır Milletvekili Dersim Dağ ve Iğdır Milletvekili Habib Eksik, belediye binasının önünde basın açıklaması yapmak istedi. Emniyet güçleri ise açıklamaya izin vermedi. Kısa süreli yaşanan arbedenin ardından, HDP’liler il binasına geçti.

İçişleri Bakanlığı, Kobani eylemleri soruşturması kapsamında tutuklanan Belediye Başkanı Ayhan Bilgen'in geçici tedbir olarak görevinden uzaklaştırıldığını, Kars Valisi Türker Öksüz'ün Başkan Vekili olarak görevlendirildiğini açıkladı. Açıklamada, şunlar kaydedildi:

"5393 sayılı un 45'inci maddesinde yer alan, 'Ancak, belediye başkanı veya başkan vekili ya da meclis üyesinin terör veya terör örgütlerine yardım ve yataklık suçları sebebiyle görevden uzaklaştırılması veya tutuklanması ya da kamu hizmetinden yasaklanması veya başkanlık sıfatı veya meclis üyeliğinin sona ermesi hallerinde 46'ncı maddedeki makamlarca belediye başkanı veya başkan vekili ya da meclis üyesi görevlendirilir. Görevlendirilecek kişinin seçilme yeterliğine sahip olması şarttır' hükmü ile 46'ncı maddesinde yer alan 'Belediye başkanlığının herhangi bir nedenle boşalması ve yeni belediye başkanı veya başkan vekili inin yapılamaması durumunda, seçim yapılıncaya kadar belediye başkanlığına büyükşehir ve il belediyelerinde İçişleri Bakanı, diğer belediyelerde vali tarafından görevlendirme yapılır. Görevlendirilecek kişinin belediye başkanı seçilme yeterliğine sahip olması şarttır' hükmü uyarınca Kars Valisi Türker Öksüz İçişleri Bakanlığının 02.10.2020 tarihli onayı ile Kars Belediye Başkan Vekili olarak görevlendirilmiştir."

HDP'Lİ VEKİLLER TAŞKINLIK ÇIKARDI
İçişleri Bakanlığının açıklamasının ardından Kars Valisi Türker Öksüz, makam aracıyla Kars Belediyesi binasına geçti. Emniyet ekiplerinin yoğun güvenlik önlemleriyle belediye binasına giriş yapan Öksüz, belediye yetkilileri ile toplantıya geçti. Haberi duyan HDP Diyarbakır Milletvekili Dersim Dağ ve Iğdır Milletvekili Habib Eksik, belediye binasının önünde basın açıklaması yapmak istedi. Emniyet güçleri ise açıklamaya izin vermedi. Kısa süreli yaşanan arbedenin ardından, HDP'liler il binasına geçti.