Takvim

Bugünkü
Takvim
  • Güncel
  • 21.09.2020 11:56
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 21.09.2020 12:03
ABONE OL

Son dakika: Vakfı tehditçileri serbest

Son dakika haberine göre, Vakfı'nı elektronik posta yoluyla tehdit ettikleri iddiasıyla "Zincirleme şekilde imzasız mektupla veya özel işaretlerle tehdit" suçundan yargılanan tutuklu sanıklar Hüseyin Ateş ve Ersin Başkan'ın tahliyelerine karar verildi.

Dink Vakfı'na tehdit davasında flaş gelişme

İstanbul 56. Adliye Ceza Mahkemesi'nde görülen ikinci duruşmaya, tutuklu sanıklar Ersin Başkan ve Hüseyin Ateş Ses ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile katıldı. Şikayetçiler Vakfı ve Fethiye Çetin'in avukatları da duruşmada hazır bulundu. Geçen celse avukatları olmadığı için savunması alınamayan sanıklara CMK'dan avukat atanması üzerine savunmaları alındı.

İFADE VERDİLER
Sanık Ersin Başkan savunmasında, "Vakfın açıklamasından sonra tepki amaçlı e- postayı attım. Suçlamayı kabul etmiyorum. Beraatimi istiyorum" dedi. Sanık Hüseyin Ateş ise "Bu olayları yaşamadan önce internette görmüş olduğum videolardan sarsıldım. Vakfın takipçilerinden üyelerinden dolayı. Vakfı aradım açmadılar. Ben bir çok psikolojik ilaç kullanıyorum. O gün de ilaç kullanmamıştım. Tehdit etmek istemedim" diye konuştu. Avukatının sorusu üzerine sanık Ateş, halen cezaevinde ilaç kullandığını da belirtti. Öte yandan her iki sanık da haklarında ceza verilmesi durumunda hükmün açıklanmasını geri bırakılmasını kabul ettiklerini belirttiler.

Müşteki avukat Fethiye Çetin'in avukatı Ümre Deniz Dink, "Sanık Hüseyin Ateş, ifadesinde müvekkilimin fotoğrafını gördüğünü ve 50 yaşlarında kadın olduğunu söylüyor. Müvekkilim Fethiye Çetin'in fotoğrafını kim gösterdi? Tanımadığı birine nasıl göndermiş?" diye sordu. Sanık Hüseyin Ateş de "Fethiye Çetin'i şahsen tanımam. Televizyonda, internette gördüğüm konuşmalarından dolayı tanıdım. Kendisine cezaevinden mektup yazıp özür diledim. Instagram'da adına tag açmışlar yorum yapıyorlardı. Oradan gördüm" şeklinde cevap verdi. Avukat Dink'in, "Neden özellikle Fethiye Çetin adı verildi?" sorusuna ise sanık Ateş, "Sürekli onun açıklamalarını görüyordum. Hiçbir terör örgütüyle bağlantım yok" diye yanıt verdi.

VAKIF AVUKATI DA DURUŞMADAYDI
Vakfın avukatlarından Hakan Bakırcıoğlu da söz alarak "Hrant Dink cinayeti öncesinde benzer tehdit olayları yaratılmıştı. Bir atmosfer yaratılmış ve cinayet işlenmiştir. Dolayısıyla bu tehditler ciddi tehditlerdir. Katılma talebimiz vardır. Savcılığın ayrı yürütmüş olduğu soruşturma belgelerini inceleyip beyanda bulunacağız" dedi.

Bunun üzerine söz alan sanıklardan Hüseyin Ateş, "Hrant Dink Vakfı'ndan özür dilemeye her zaman hazırım. Tahliyemi istiyorum. 110 gündür yatıyorum. Hücre de yatıyoruz" derken, sanık Ersin Başkan, "Bu kadar ciddi tehditlerse neden gazetecilerle paylaşılıyor? Hastalığımdan dolayı tahliyemi istiyorum" dedi.

TAHLİYE EDİLDİLER
Mahkeme, müştekilerin katılma taleplerini kabul etti. Mahkeme, her iki sanığı tutuklu kaldıkları süre, suç vasfının değişme ihtimali ve ölçülülük ilkesi gerekçesiyle tahliyesine karar verdi. Sanıkların eylemlerinin "tehdit" suçunu oluşturma ihtimaline binaen sanıklar ile katılanlar arasında uzlaştırma işlemi yapılabilmesi için dosyanın bir suretinin uzlaştırma bürosuna gönderilmesine de karar verildi. Ayrıca sanıkların ceza ehliyeti yönünden Adli Tıp Kurumu'na yazılan müzekkerenin de beklenmesine hükmedildi. Duruşma ertelendi.