Takvim

Vav TV Canlı Yayın
  • Güncel
  • 12.08.2020 18:23
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 13.08.2020 10:22
ABONE OL

larını

, "Sosyal medyada “’nin duvarları yıkılıyor” şeklindeki lar asılsızdır. Yıkılan kısımlar sonradan yapılan, Galata Kulesi’ne zarar veren kısımlardır. da kullanılan yöntemler konusunda ise ilgili firmaya gerekli yaptırım uygulanacaktır." ifadelerini kullandı.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, "Galata Kulesi'nin duvarları yıkılıyor" iddialarının asılsız olduğunu belirtirken, Galata Kulesi'ni restore ederken hasar veren firma hakkında yaptırım uygulanacağını söyledi.

Galata Kulesi'ndeki restorasyon sırasında hilti ile yapılan çalışmalar sosyal medyada yayılınca tepki çekti. Görüntüler üzerine Kültür ve Turizm Bakanlığı da harekete geçti. Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan inceleme başlatıldığını açıkladı.

"BAKANLIĞIMIZI RAHATSIZ ETMİŞTİR"

Demircan, yaptığı açıklamada, "Galata Kulesi ile ilgili olarak sosyal medyaya da intikal eden bazı uygulamalar, Bakanlığımızın ilgili birimlerini de rahatsız etmiştir. Kulede büyük oranda bir restorasyon faaliyeti yapılmamakta, daha önce lokanta ve kafeterya olarak kullanılan bölümler ile bu kullanımların gerektirdiği ofis, mutfak gibi yapının orijinal fonksiyonu ile alakası olmayan bölümler ve zamanla izinsiz yapılan bölümler kaldırılmaktadır. Yapının bir bölümünün seyir mekanı bir bölümünün ise müze olarak düzenlenmesi çalışmaları yürütülmektedir" dedi.

"HİLTİ İLE DUVARLARDA SIVA SÖKÜMÜ YAPILMASINI UYGUN GÖRMÜYORUZ"

      Demircan, "Hilti ile duvarlarda sıva sökümü yapılması tarafımızca da uygun görülmemekte olup, gereken müdahale yapılmış ve yapı müteahhitinin dikkati çekilerek gereken işlemlerin yapılmasına başlanmıştır. Galata Kulesi'nin kısa bir süre içinde İstanbul'un kültürel mirasını tanıtan önemli bir merkez olarak İstanbulluların ve İstanbul'u ziyaret eden misafirlerimizin sıkça ziyaret edeceği bir mekan haline dönüşmüş olacağını birlikte göreceğiz" ifadelerini kullandı.