Takvim

Bugünkü
Takvim
  • Güncel
  • 01.07.2020 21:23
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 01.07.2020 21:31
ABONE OL

ndan ABD'nin açıklamasına tepki: Kimsenin haddine değildir

Sözcüsü Hami Aksoy, ABD Dışişleri Bakanlığı'nın ' müze olarak kalsın' şeklindeki skandal çağrısına gösterdi. Aksoy, "Egemen haklarımız konusunda 'uyarıyoruz, dikte ediyoruz' üslubuyla konuşmak kimsenin haddine değildir." ifadesini kullandı.

Dışişleri'nden ABD'ye tepki!

Sözcüsü Hami Aksoy, ABD Dışişleri Bakanlığı'nın ' müze olarak kalsın' şeklindeki skandal çağrısına gösterdi.

Aksoy, ABD Dışişleri Bakanlığının Ayasofya'nın statüsüne yönelik açıklamasına ilişkin Bakanlığa yöneltilen soruya yazılı cevap verdi.

"HAYRETLE KARŞILIYORUZ"
"ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından Ayasofya hakkında yapılan açıklamayı hayretle karşılıyoruz."
değerlendirmesinde bulunan Aksoy, anayasa ve kanunlarla güvence altında olan din ve inanç özgürlüğünün tüm vatandaşlar için ayrım gözetmeksizin korunması doğrultusunda "sessiz devrim niteliğinde" adımlar atıldığının altını çizdi.

Aksoy, bu çerçevede 'nin, kültür ve tarihinden gelen hoşgörü geleneği çerçevesinde Ayasofya dahil olmak üzere ayırt etmeksizin sahibi olduğu tüm kültürel varlıkları en titiz şekilde koruduğuna dikkati çekerek, "Ayasofya'nın tarihi, kültürel ve manevi değerini de fethederek ülkemizin mülkiyetine aldığımız günden bu yana hassasiyetle yaşatıyoruz." ifadesini kullandı.

"KİMSENİN HADDİNE DEĞİLDİR"
Ayasofya'nın, Türkiye topraklarında yer alan bütün kültür varlıkları gibi Türkiye'nin mülkiyetinde olduğunu anımsatan Aksoy, şunları kaydetti:

"Ayasofya üzerinde her türlü tasarruf yetkisi yine Türkiye'nin egemenlik hakları çerçevesinde içişlerimizi ilgilendiren bir konudur. Tabiatıyla herkes kendi düşüncesini söylemekte serbesttir ancak egemen haklarımız konusunda 'uyarıyoruz, dikte ediyoruz' üslubuyla konuşmak kimsenin haddine değildir."

ABD Dışişleri Bakanı , Türkiye'ye Ayasofya'nın müze statüsünün devam ettirilmesi çağrısında bulunmuştu.