Takvim

Bugünkü
Takvim
  • Güncel
  • 31.03.2020 14:09
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 31.03.2020 18:11
ABONE OL

Son dakika: İnfaz düzenlemesi 'de! İnfaz düzenlemesinden kimler yararlanıyor? 'den flaş açıklamalar...

Son dakika haberi... Bir süredir konuşulan infaz düzenlemesi 'ye sunuldu. Konuyla ilgili olarak Grup Başkanvekili Cahit Özkan açıklamalarda bulundu. Özkan, infaz yasasında kadına şiddet, istismar, uyuşturucu, kasten adam öldürme ve terör suçlarının kapsam dışında bırakıldığını duyurdu. Ayrıca Özkan, geçici ve kalıcı infaz düzenlemeleri kapsamında 45 bin kişinin düzenlemeden yararlanacağını açıklarken, bu sayının salgın hastalık nedeniyle açık cezaevinden konutta cezaya geçecek olanlarla beraber 90 bini bulduğunu belirtti.

İnfaz düzenlemesi TBMM'de

Son dakika haberine göre Grup Başkanvekili Cahit Özkan, ceza infaz düzenlemesi ile ilgili canlı yayında açıklamalarda bulundu. Özkan, kapsam dışında bırakılan suçları da açıklarken, 90 bin kişinin düzenlemeden yararlanacağını söyledi.

70 MADDEDEN OLUŞUYOR
AK Parti Grup Başkanvekili Cahit Özkan, "İnfaz kanunu başta olmak üzere 11 farklı kanunda değişiklik içerek 70 maddelik kanun teklifimizi hazırladık. İnfaz yasasında kadına şiddet, istismar, terör ve istismar dışarıda bırakılmıştır. Teklifte yapılan değişikliklerle ilgili görüşlerimizi paylaşacağız." dedi.

YÜZDE 50 CEZA DÖNEMİ
"Ceza infaz düzenlemesi ile süreler yeniden belirlenmektedir." diyen Özkan, "Cinsel suçlar, uyuşturucu suçları, kasten adam öldürme suçları, kadına karşı şiddet ve terör suçları bu kapsamın dışına çıkarılmıştır. Kalıcı düzenlemeler getiriyoruz. Terör suçları, cinsel suçlar, uyuşturucu madde ticaret suçu, kasten adam öldürme suçu, kadına karşı şiddet suçu hariç olmak üzere, diğer suçlar bakımından kalıcı infaz oranı 1/2 olarak düzenlenmiştir." ifadelerini kullandı.

"Bazı suçlarda kamu düzenine verilen zarar göze alınarak cezaların artırılması öngörülüyor." diyen Özkan, tefecilik ve örgüt suçuna dikkat çekti. Özkan, "Toplumda büyük zarar oluşturan tefeciliğin cezası artırılacak. Amaçlı suç örgütü kuranların cezalarının tavan ve tabanını 2 yıl artırıyoruz." dedi.

Özkan'ın açıklamaları şöyle:
2 yıllık denetimlik süresini 3 yıla çıkarıyoruz.

İyi hal değerlendirmeleri otomatik sistemden çıkarılarak, oluşturulan gözlem ve idare komisyonunun kararına bağlanmaktadır.

Kadınlar, yaşlılar, çocuklu anneler ve hastalar için de düzenlemeler öngörüyoruz.

Kendisine bakamayacak durumda olan hastaların belirli şartlarda konutta infazını mümkün hale getiriyoruz.

65 yaş üstü olanlar ve 0-6 yaş arası çocuğu olanlara konutta infaz geliyor.

SORU-CEVAP

Kaç kişi yararlanacak?
Şuanda geçici ve kalıcı infaz düzenlemeleri kapsamında yaklaşık 45 bin kişi bundan yararlanıyor. Ayrıca, salgın hastalık nedeniyle açık cezaevinden konutta cezaya geçecekler olanlarla birlikte bu sayı 90 bini buluyor.

Ne zaman görüşülecek?
"Perşembe günü Adalet Komisyonu toplanır. Gelecek hafta başında da bir aksilik olmazsa Genel Kurul'da görüşeceğiz. Diğer partilerin görüşlerini önemsiyoruz."

Açık cezaevindeki izin durumu nasıl olacak?
"Kovid-19 kapsamında yapılan izin düzenlemesi var. Açık cezaevinde var olan izin müessesinin kapsamını genişletiyoruz. Açık cezaevinde kalanlar 2 ay izinli sayılacak. Kapalıda olup da açık cezaevine gelenler de bunlardan yararlanacak. İzin hakları şu anda da yasal olarak var. Denetimli serbestlik ve şartlı tahliye sürelerinde bir hukuka aykırı davranışta bulunurlarsa cezalarını yatmak için geri geleceklerdir. Sıkı şekilde takip edilecekler."

İstisna olan suçlar tüm düzenlemelerde kapsam dışında olacaklar.

UYUŞTURUCU, İSTİSMAR VE TERÖR SUÇLARI KAPSAM DIŞI
AK Parti ve , cezaevlerini rahatlatacak olan infaz düzenlemesinde oldukça hassas davrandı. Uyuşturucu, terör ve istismar suçları kapsam dışı bırakıldı. Bu suçlarda kesinlikle bir indirim olmayacak. Kadına şiddet suçunda da bir indirim gerçekleşmeyecek.

A Haber muhabiri Levent Eke'nin aktardığına göre yasa ile birlikt cezaevlerinin 3'te 1'i boşalacak.

BAKAN GÜL AÇIKLAMIŞTI
İnfaz düzenlemesinin 'de kanunlaşarak yürürlüğe gireceğini, düzenlemeyle ilgili AK Parti ve MHP'nin ortak çalışmalar yaptığını dile getiren Gül, Cumhurbaşkanı 'ın da iradesi çerçevesinde teklifin Meclis'e gönderileceğini bildirmişti.

Bakan Gül, "Bizim de gözümüz kulağımız Meclis'te. Çok gecikmeden Meclis gündemine gelecek. Meclis'te bunun kanunlaşmasını bekliyoruz. Meclis kendi gündemiyle bunu belirlemiş olacak." ifadesini kullanmıştı.