Bugünkü
Takvim
  • Güncel
  • 26.03.2020 13:52
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 26.03.2020 19:29
ABONE OL

Son dakika: Başkan Erdoğan, video konferansla G20 Liderler Zirvesi'ne katıldı

Son dakika haberi... Başkan Erdoğan, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) gündemiyle toplanan G20 'ne video konferans yöntemiyle katıldı. Zirvede dünyanın önde gelen ekonomilerinin liderleri, koronavirüs pandemisine karşı verilen küresel mücadeleyi görüştü. Zirveye Birleşmiş Milletler, ve 'nden temsilciler de katıldı. Zirve 2 saat 20 dakika sürdü.

Başkan Erdoğan'dan kritik temas

Başkan , saat 15.00'da video konferans yöntemiyle koronavirüse ilişkin G20 ne katıldı.

2 SAAT 20 DAKİKA SÜRDÜ
Video konferans yöntemiyle gerçekleştirilen zirveye Cumhurbaşkanı Erdoğan, Huber Köşkü'nden katıldı. Sanal zirve basına kapalı olarak 2 saat 20 dakika sürdü.

KÜRESEL KORONAVİRÜS MÜCADELESİ
Zirvede dünyanın önde gelen ekonomilerinin liderleri, koronavirüs pandemisine karşı verilen küresel mücadeleyi görüştü. Zirveye Birleşmiş Milletler, ve 'nden temsilciler de katıldı.

G20 ZİRVESİ ORTAK BİLDİRİSİNDE ALINAN KARARLAR ŞÖYLE:

  • İhtiyacı olan tüm ülkelere yardım edilecek ve toplum sağlığı ve mali tedbirler konusunda koordinasyon sağlanacak.
  • Salgını kontrol altına almak için gerekli tüm sağlık tedbirleri alınacak ve yeterli finansman aranacak.
  • G20 ülkeleri koronavirüs salgınıyla baş etmek için ne gerekiyorsa yapacak.
  • G20 liderleri küresel ekonomiye 5 trilyon dolar aktarmak için kendi ekonomilerini korumak üzere çeşitli tedbirler alacak.


Video konferans yöntemiyle yapılan zirvede, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Hazine ve Maliye Bakanı , İletişim Başkanı , Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ve G20 Türkiye Şerpası Hayrettin Demircan da yer aldı.G-20 ülkelerini Türkiye'nin yanı sıra Almanya, ABD, Arjantin, Avustralya, Brezilya, Çin, Endonezya, Fransa, Güney Afrika, Güney Kore, Hindistan, İngiltere, İtalya, Japonya, Kanada, Meksika, Rusya, Suudi Arabistan, Avrupa Birliği (AB) Komisyonu oluşturuyor.(Başkan Erdoğan, ABD Başkanı Trump ile görüşürken)kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.